Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nihat Gökyiğit – Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye

Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye’dir. Ali Nihat Gökyiğit, 1965’te Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile birlikte Tekfen’in nüvesi olan FNN Müşavir Mühendislik firmasını kurmuştur. Nihat Gökyiğit, arkadaşı Hayrettin Karaca ile 11 Eylül 1992 tarihinde TEMA'yı,yani Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın da kurucusudur.Nihat Gökyiğit – Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye

Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat GökyiğitAli Nihat Gökyiğit kimdir?


1925 Artvin doğumlu A.Nihat Gökyiğit, lisans eğitimini Robert Kolej’de 1946 yılında, yüksek lisansını 1948 yılında Michigan Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği dalında tamamladı.Nihat Gözyiğit, Tekfen’in temellerini kimlerle ve ne zaman attı?


Nihat Gökyiğit, 1956 yılında ortakları Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile birlikte Tekfen’in nüvesi olan FNN Müşavir Mühendislik firmasını kurmuştur. Tekfen’in 50’yi aşan grup şirketinde Yönetim Kurulu Üyeliği veya Başkanlık görevlerini 1956 yılından beri sürdürmektedir.Nihat Gökyiğit hangi mesleki örgütlere üyedir?


Dünyanın en büyük öğrenci teşkilatı AIESEC-Türkiye’nin 35 yıl süreyle Danışmanlar Yüksek Kurulu Başkanlığını yapmıştır. TÜSİAD (Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği) ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Kurucu Üyesi olan Gökyiğit, 1988-2005 yılları arasında DEİK ve 1985-1987 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. 10 yıl süreyle DEİK bünyesinde Türk-BDT İş Konseyleri Başkanlığı ve Karadeniz İş Konseyi’nde Türkiye Temsilciliği görevlerini ifa eden Gökyiğit, Gürcistan ve Kırgızistan İstanbul Fahri Konsolosu ve Gürcistan onursal vatandaşıdır. Halen DEİK Şeref Üyesi ve TÜSİAD üyesidir.


Gökyiğit, ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) ve TEMA’nın (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Kurucu Onursal Başkanı’dır. TEMA Vakfı’nın çevre, doğal varlıkları koruma ve kırsal kalkınmaya yönelik ilk projelerini ve sponsorluğunu üstlenerek harekete geçirmiştir. Bunlardan Camili Beldesi Sürdürülebilir Kalkınma Projesi, Johannesburg Dünya Zirve Konferansı’nda ödüle layık görülmüştür.Nihat Gökyiğit hangi ilkleri hayata geçiren isim olmuştur?


A.Nihat Gökyiğit, kendi adını taşıyan ANG Vakfı aracılığıyla, eşinin anısına İstanbul’da 50 hektarlık bir alan üzerine Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni (NGBB) kurmuştur. Aynı zamanda dünya barışına hizmet eden önemli kültür faaliyetlerinden biri olan Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın kurucusudur.Ali Nihat Gökyiğit hangi ödüllerin sahibidir?


Gökyiğit’e Akdeniz Üniversitesi tarafından Çevre Hizmet Ödülü, Çukurova, Boğaziçi ve Gazi Osman Paşa Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora unvanı verilmiştir.


1997 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve 2010 yılında T.B.M.M. tarafından Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirilen A.Nihat Gökyiğit, 2009 yılında Ernst&Young tarafından Schwab Foundation Social Entrepreneur of the Year (yılın Sosyal Girişimcisi) ödülüne layık görülmüştür.Nihat Gökyiğit’in kurduğu Tekfen’in tarihçesi nedir?


Tekfen hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Nihat Gökyiğit ve Tekfen iletişim bilgileri nelerdir?


Tekfen Holding A.Ş.


Adres: Kültür Mahallesi, Tekfen Sitesi Budak Sokak, A Blok, No:7 Ulus-Beşiktaş 34340 İstanbul, Türkiye 


Tel: (90 212) 359 33 00

Faks: (90 212) 359 33 05

e-posta: tekfen@tekfen.com.tr

Website: www.tekfen.com.trÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları