Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nisan ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?

Genellikle senelik olarak yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, Nisan ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?


Gayrimenkul kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Genellikle senelik olarak yapılan bu sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline de zam yapılıyor.


Borçlar Kanunu gereğince kiracıya ÜFE oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamıyor. Ancak bu kural meskenlerde uygulanıyor. İşyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar istenilen oranda zam yapılabiliyor. 


Yapılacak zam hesabında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamlar baz alınıyor. Peki, Nisan ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?


ÜFE oranları Nisan 2016

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016; Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,40 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,64 artış gösterdi.


2016 Nisan kira artış oranları

Kira artış oranı hesaplamalarında yukarıdaki ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar kullanılıyor. Buna göre Nisan ayına ait kira artış oranı yüzde 5,64 olarak belirleniyor.


2016 Nisan kira artış oranı hesaplama örneği

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,64

Zam bedeli: 56,4 TL

Zamlı kira bedeli: 1056,4 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com