Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Norman Foster

İngiltereli Mimar Norman Foster, Hong Kong Uluslararası Havalimanı projesini hayata geçirdi. Norman Foster, 1 yılda 15 bin konutun yeniden yapılacağı Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümü projesini de tasarlayacak.Norman Foster


Norman Foster kimdir?


Norman Foster; 1 Haziran 1935, Manchester, İngiltere’de doğdu. Mimarlık eğitimini Manchester Üniversitesi’nde aldı. Foster,  Yale Üniversitesi’nde master yaptı.


Millau Viyadüğü, Fransa, Hong Kong Uluslararası Havalimanı veya Reichstag’ın restorasyonu gibi birçok projeyi Norman Foster hayata geçirdi.


Norman Foster projeleri hangileridir?


1970–1971, IBM Ofis Binası, Cosham, Portsmouth, İngiltere

1971–1975, Willis Binası, Ipswich, İngiltere

1974–1978, Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi, East Anglia Üniversitesi, Norwich, İngiltere

1983, Renault Dağıtım Merkezi, Swindon, İngiltere

1979–1986, HSBC Merkez Binası, Hong Kong

1993, Kings Norton Kütüphanesi, Cranfield Üniversitesi

1991–1997, Commerzbank Kulesı, Frankfurt, Almanya

1992–1998, Hong Kong Uluslararası Havalimanı, Hong Kong

1997-2004, 30 St Mary Axe, Londra

1999, Reichstag restorasyonu, Berlin, Almanya

2006, Hearst Kulesi, New York City, ABD

2002-2007, Wembley Stadyumu, Londra, İngiltereNorman Foster


Century Tower’ın özellikleri nedir?


Tokyo’daki Century Tower’ın cephesindeki çelik diyagonal çerçevelerin karakteristik formu, Tokyo kent siluetine enerjik bir hava katmaktadır. Bu bina dıştan şehrin simgesi olurken, içten ise tasarımın ve teknolojinin ideal ortamıyla kazanılan zaferini ifade etmektedir. 


Tokyo’da yeni bir bina yapılmadan önce, binanın sahibi ve yüklenici firma komşu yapıları ziyaret ederek, projelerini anlatmakta ve oluşabilecek anlaşmazlıkların önüne geçilmektedir. Bu zorunluluk binanın inşasının onayı için gerekli olan bir aşamadır ve bina sahibinin kente olan ilgisinin sembolüdür. 


Century Tower, Tokyo’da daha çok konut yerleşiminin bulunduğu bir alanda yapılmış olmasına rağmen İngiltere’de yapılan high tech ofisler kadar eleştirilmemiştir. Bu noktada, geliştirilen komşuluk sisteminin ve Japonya’nın geleceğe bakış açısının etkisi bulunmaktadır.Norman Foster, İstanbul'da hangi projeye imza atacak? 1 yılda 15 bin konutun yeniden yapılacağı Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümünde dünyaca ünlü Mimar Norman Foster'ın imzası olacak. Norman Foster projeyi en geç Mart ayının sonuna kadar teslim edecek...İlk etapta 3 milyon metrekare alanın dönüştürüleceği Gaziosmanpaşa'da toplam inşaat alanı 7,5 milyon metrekareyi buluyor. Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projesinin master planları dünyaca ünlü Mimar Norman Foster tarafından hazırlanıyor.İhlas Yapı'nın 1 milyon metrekare için el sıkıştığı Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümünde Avrupa Konutları, Soyak, Sur Yapı, Ağaoğlu gibi şirketlerle görüşmeler devam ediyor. Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projesinde yer alan şirketler projenin yüzde kaçının konut, yüzde kaçının ticari alana ayrılacağına kendisi karar verecek. Emsal 2,5 olarak belirlenen Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümünde binaların kat sayısı en fazla 20 olacak.Türkiye'de Emaar Square projesine imzasını atan Norman Foster projeyi en geç önümüzdeki Mart ayı sonuna kadar teslim edecek.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı