Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nurettin Ok

Boğaz Köprüsü'nün temellerinin atılmasında önemli katkıları olan Bayındırlık, İmar ve İskan eski Bakanı Nurettin Ok, 17 Temmuz 2013 günü 86 yaşında vefat etti.Nurettin Ok
Eski Bayındırlık Bakanı Nurettin Ok Nurettin Ok ne zaman vefat etti? 


5 dönem Çankırı milletvekilliği yapan ve aynı zamanda Boğaz Köprüsü'nün temellerinin atılmasında önemli katkıları olan Bayındırlık, İmar ve İskan eski Bakanı Nurettin Ok, 17 Temmuz 2013 Çarşamba günü vefat etti. 86 yaşındaki Ok için Cuma günü TBMM'de bir anma tören düzenlenecek.


Kocatepe Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Çankırı'ya götürülecek olan Ok'un cenazesi, Ahmet Yesevi Camisi'nde kılınacak ikindi namazının ardında aile mezarlığında defnedilecek.Nurettin Ok'un Boğaz Köprüsü'ne katkısı neydi? 
Boğaz Köprüsü, Ok'un Bayındırlık, İmar ve İskan Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde inşa edilmişti. 30 Ekim 1973 tarihinde gerçekleşen köprü açılışı dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından yapılmış, Nurettin Ok ise törende, diğer bakanlarla birlikte  köprüye olan inancı ve ruhu yansıtan önemli bir konuşma yapmıştı.Nurettin Ok kimdir? 


1927 Çankırı'da doğan Ok, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. Serbest avukatlık, gazetecilik ve Çankırı Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan Ok'un en önemli özelliği ise Boğaz Köprüsü'nün yapımına olan katkısıydı.Demirel'e olan yakınlığıyla da bilinen Ok, 5 dönem Çankırı milletvekilliği ve Bayındırlık, İmar ve İskan Bakanlığı'nın yanı sıra  TBMM Başkanlık Divanı Katip üyeliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştu.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Çankırı Belediye Başkanlığı, Serbest Avukatlık, Gazetecilik, 1.(XII), 2.(XIII), 3.(XIV), 4.(XV) ve 5.(XVI) Dönem Çankırı Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği ve Başkanvekilliği ile Bayındırlık, İmar ve İskan Bakanlıkları yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıdır.Yeğenlerinin adları Feride Defne Yücesoy ve Berke Cevat Yücesoy'dur. Karısı Büyükelçi Fügen Ok'tur15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974 tarihleri arasında Bayındırlık Bakanı olan Ok, bu göreve Mukadder Öztekin'den sonra gelmişti. Ok'tan sonra Bayındırlık Bakanlığı'na Erol Çevikçe getirilmişti. 


Boğaziçi Köprüsü'nün açılışı Hürriyet Gazetesi'nde böyle manşet olmuştu; 


Nurettin Ok