Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nuri Elibol

Türkiye Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı. Nuri Elibol, Ankara’daki Ulubol İnşaat’ın sahibi olarak gündeme geldi. Elibol, firmanın çocuklarına ait olduğunu açıkladı.Nuri Elibol
Nuri ElibolNuri Elibol kimdir? 1960 doğumludur. Türkiye Gazetesi köşe yazarı ve gazetenin Ankara temsilcisidir. Nuri Elibol, Ulubol İnşaat’ın sahibi olduğu iddiaları atıldıysa da yaptığı açıklama ile Ulubol İnşaat’ın sahiplerinin çocukları Murat Elibol ve Burak Elibol olduğunu belirtmiştir. Nuri Elibol, Ulubol İnşaat hakkında nasıl bir açıklama yaptı?31 Ekim 2010 tarihinde konuyla ilgili açıklama yapan Elibol, sözkonusu şirketle bir ortaklığı bulunmadığını belirterek, ''Ulubol-Kuzu Grubu tarafından yapılan Dikmen Park Vadi Projesi içinde yer alan Joya Sağlık ve Yaşam Merkezi'nin işletmecisi ben değil, Okan Sezer isimli bir kişidir. Ulubol inşaatın sahipleri ise Murat Elibol ve Burak Elibol olup, bu şirketle de herhangi bir ortaklığım söz konusu değildir'' dedi.Nuri Elibol ve Ulubol İnşaat hangi haberler konu oldu? Borcun büyük bölümü belediye ile iş yapanlardan! (Cumhuriyet Gazetesi, 5 Nisan 2012)


Kulübün 2. lige düşmesine neden olan Ahmet Gökçek dönemindeki borç artışlarında, yöneticilere olan borçlar en önemli kalem olarak dikkat çekiyor. Kulübün yöneticilere olan borçları toplam borçların yarıya yakınını oluşturuyor.

Ankara Büro- Cumhuriyet Ankara’nın ele geçirdiği en güncel belgeye göre, Ankaragücü’nün 12 şahsa ve 2 şirket grubuna toplam 45 milyon 821 bin 499 lira 16 kuruş borcu vardı. Bunun 16 milyon 31 bin 528 lira 28 kuruşu yöneticiler tarafından tahsil edildi. Şu anda Ankaragücü’nün 9 şahıs ve 2 şirket grubuna 29 milyon 789 bin 970 lira 88 kuruş borcu bulunuyor.


Gökçek’in müteahhiti


Ankaragücü’ne en yüksek borcu veren kişi Nuri Elibol. Nuri Elibol şahıs olarak Ankaragücü’ne toplam 8 milyon 253 bin 990 TL borç vermiş, bunun 8 milyon 13 bin 169 TL’sini tahsil etmiş. 240 bin 821 TL alacaklı.

Ama Elibol, aynı zamanda Ulubol İnşaat Harfiyat Limited Şirketi’nin ortağı. Ulubol’un da Ankaragücü’nden toplam 2 milyon 436 bin 429 TL alacağı var. Ne tesadüf ki, Ulubol Hafriyat, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in en önde gelen projelerinden bazılarının müteahhiti.


Nuri Elibol ile Ulubol Harfiyat’ın belediye için yaptığı işlerin arasında Park Vadi Evleri, Konya Samsun Yolu Genişletme ve Altyapı işi, Kurtboğazı Barajı İvedik Arıtma Tesisleri Arası III. Hamsu Ana İsale Hattı Yapım işi, Dikmen Vadisi Rekreasyon Alanı, Dikmen Çelik Köprü, Çankaya II. Bölge Altyapı, Çubuk Altyapı, işleri bulunuyor.


Belediyenin asfaltlarını yapıyor


Ankaragücü’ne 2. en fazla borç veren kişi ise Anakent Belediyesi’ne asfalt işleri yapan Söğüt İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akan. Ankaragücü’nün Mustafa Akan’a olan borcu 9 milyon 897 bin 626 lira 51 kuruş.

Söğüt İnşaat’ın internet sitesinde bugüne kadar yaptığı işlerin yeraldığı “tamamlanmış işler” bölümünde sadece BELKO Ankara Kömür ve Asfalt İşletmeleri ile onun bağlı olduğu Ankara Anakent Belediyesi’nin işleri bulunuyor.


Kızılırmak suyunu yaptı


Ankaragücü’nün üçüncü en büyük alacaklısı ise, yine Melih Gökçek ile yakın ilişkisi olan ve son olarak Mamak çöplüğünün karşısında IKEA’nın bulunduğu alanda büyük imar hakları alarak Nata Vega Outlet’i kuran Nata 

Holding’in patronu Namık Tanık.


En büyük işlerinden biri meşhur Kızılırmak Suyunun Kesikköprü Barajı’ndan Ankara İvedik Arıtma Tesislerine getirilmesi işi olan Namık Tanık’ın Ankaragücü’nden alacağı miktar 4 milyon 805 bin 801 TL.Başbakan Erdoğan Nuri Elibol'un doğum gününü kutladı (Türkiye Gazetesi, 04 Şubat 2013)


Başbakan Ana uçağında 53 yaşına giren Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol’un da doğum günü pastasını kesti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Çek Cumhuriyeti'ne giderken havaalanında düzenlediği basın toplantısında köşe yazarına Şanghay 5'lisi eleştirisi eleştirisi yaptı. Ardından uçakta 53 yaşına giren Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol un da doğum günü pastasını kesti.


UÇAKTA DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI


Başbakan Erdoğan basın toplantısının ardından 'Ana' uçağında Türkiye Gazetesi köşe yazarı Nuri Elibol'un doğum gününü kutladı.


53 yaşına giren Nuri Elibol'un doğum gününü pastasını basın mensuplarıyla beraber keserek kutlayan Erdoğan Elibol'a uzun bir ömür dileğinde bulundu.


22 bin kişi inşa edecek (Vatan Gazetesi, Aralık 2010)


Bağdat yakınlarında kurulacak 75 bin konut ile üniversite, karakol, cami, kütüphane gibi sosyal alanlardan oluşacak ‘Bağdat New Sadr City’ projesinde 4 yıl boyunca 22 bin kişi çalışacak. Bunların 8 bine yakını Türk işçilerden oluşacak. Türk şirketler grubu tarafından inşa edilecek proje için Türkiye’den 7-8 milyar dolarlık da inşaat malzemesi ihraç edilecek


Irak’ta Bağdat yakınlarında kurulacak 75 bin konut, üniversite, cami, kütüphane, karakol gibi sosyal donatılarıyla tam bir şehir olacak ‘Bağdat New Sadr City’yi 22 bin kişi inşa edecek. Projenin yapımı için en iyi teklifi 11 milyar 285 milyon dolarla Koçoğlu İnşaat A.Ş., Kur İnşaat A.Ş., Kazova İnşaat A.Ş., Tarmaş Ltd., Ulubol Ltd.-İşkaya A.Ş.’den oluşan Türk Şirketler Grubu verirken, şehrin yapımında 8 bine yakın da Türk işçi çalışacak. Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, 47.5 ayda bitirilmesinin taahhüt edildiği inşaatta yaklaşık 20-22 bin kişinin çalışacağını, bunların 7-8 bininin Türkiye’den geleceğini belirterek, “Süre kısa olduğu için hızlı teknoloji ile bu işi bitirmeyi düşünüyoruz. Bunun için tünel kalıp sistemleri kullanılacak ve Türkiye’den de bol miktarda tünel kalıp ustası gidecek” dedi. Böyle bir iş daha aldıklarında dünyada en fazla iş alma konusunda Çin’i geçip birinciliğe oturacaklarına da dikkat çeken Koçoğlu, şunları söyledi: “Şu anda Çin’den sonra ikinci sıradayız, üçüncü sırada ise ABD var. Belki de bu işle bile birinci sıraya oturacağız. Yurtdışı müteahhitlik sektörü yıllık iş yapmada kriz öncesinde 23 milyar doları görmüştü. Bu miktarın neredeyse yarısı tek bir işle alınmış olacak.” 


Trabzon kadar olacak


Projenin çok büyük çapta inşaat taşeronlarına bölüneceğini anlatan Koçoğlu, “Örneğin her bin konutu bir müteahhit alacak. Yapım teknolojilerinde hızlı sistemler kullanılacak” diye konuştu.


Bağdat metropolunun hemen yanında planlanan ‘Bağdat New Sadr City’nin (Bağdat Yeni Sadr Şehri) 75 bin konutun yanı sıra üniversite, sokak, otobüs durağı, cami, kütüphane, polis karakolu gibi sosyal donatıları da kapsadığını açıklayan Koçoğlu, “Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız” açıklamasını yaptı.


5 firma olarak girdikleri ihalenin serüveninin uzun olduğunu ifade eden Koçoğlu, söz konusu firma için dünyanın çeşitli ülkelerinden 50’ye yakın firmanın dosya aldığını, fakat 4 ay gibi kısa bir süreç olduğu için birçok firmanın projesini yetiştiremediğini kaydetti.


Güvenlik için Irak ‘küçük ordu’ verecek!


- Bağdat New Sadr City projesiyle ilgili Türk tarafının ihale 15 bavula sığdırılırken proje maketi uçağa sığmadığı için Türkiye’den özel bir kamyonla Irak’a götürüldü.


- Proje inşaatı sırasında güvenliğin Irak hükümeti tarafından sağlanacağını söyleyen Şükrü Koçoğlu, “İnşaat sırasında güvenliği sağlamak için Irak hükümeti küçük bir ordu vereceğini taahhüt etti” dedi.


- İnşaat sırasında nakliyeden avantaj sağlamak amacıyla malzemeler yerinde üretilecek. İnşaatın hemen yanına bir çimento değirmeni ve beton santraları kurulacak. Bunlar için gerekli makineler de Türkiye’den götürülecek.

7-8 milyar dolarlık malzeme ihraç edilecek


- KAZOVA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir, proje için başta çimento ve demir olmak üzere, fayanstan seramiğe, cama kadar Türkiye’den yaklaşık 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edileceğini söyledi. Demir, “Irak’ta patlayan bombaları patlatan kesimler bu projede yapılacak evlere taşınacak. Bunlar modern bir yere taşındıkları takdirde bombalardan kurtulacaklarını düşünüyorlar” dedi. 


Şirketlerin hepsi Ankaralı


- Koçoğlu İnşaat: Daha önce ambulans helikopter ihalesi ile gündeme geldi. 2009 yılında yapılan ihaleyi, 5 yıl süreyle hizmet verecek 17 helikopter için 135 milyon Euro fiyat vererek kazanmıştı. Koçoğlu inşaat Ankara’ya yapılacak bin 190 konutluk projenin ihalesini de 2009 yılında kazanmıştı.


- Kur İnşaat: Özellikle Cezayir’de yaptığı projeler ile dikkat çekiyor. 2 bin 500 konutluk ihale kazanan Kur İnşaat Cezayir’de ayrıca 3 biner kişilik 4 tane yüksek okul binası da inşaat ediyor.


- Kazova İnşaat: Daha çok altyapı çalışmaları ile dikkat çekiyor. Başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde alt yapı çalışma ihalelerini kazandı. Kütahya, Ankara ve Konya’da da toplu konut ihaleleri aldı.


- Tarmaş Ltd: Beton boru, briket ve beton parke yapılmasını sağlayan makinaları üretiyor.


- Ulubol-İşkaya: İki şirketten oluşuyor. İşkaya daha çok Türk Telekom’un altyapı işlemlerini yapıyor. Ulubol LTD ise İhlas Haber Ankara Temsilcisi Nuri Elibol’un çocuklarına ait bir şirket.Nuri Elibol ve Ulubol İnşaat iletişim bilgileri neler? ULUBOL İNŞAAT HAFRİYAT GIDA TURİZM SANAYİ ve TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ


Adres : Cinnah Caddesi No: 43 Daire : 21 Kat. 5 Çankaya / ANKARA


Posta Kodu : 06530


Telefon No : 0 312 438 50 92


Fax No : 0 312 438 76 92


Mail : info@ulubolinsaat.com.tr


Web Adresi: www.ulubolinsaat.com