Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nuri Tümbek – Yüksek İnşaat Mühendisi

Zafer Plaza, Akmerkez, Ereğli Demir Çelik fabrikaları ve Atatürk Havalimanı'nın inşaatı gibi çok önemli projelerde çalışmış olan Yüksek İnşaat Mühendisi. Nuri Tümbek’in 50 yıllık deneyimi, 2009 yılında `Hayallerimi İnşa Ettim - Nuri Tümbek'in İnşaat Mühendisliği'nde 50. Yılı' isimli kitapta toplandı.Nuri Tümbek – Yüksek İnşaat Mühendisi

Nuri TümbekNuri Tümbek hangi ünlü projelerde görev aldı?


İnşaat sektörünün en deneyimli isimlerinden, Zafer Plaza, Akmerkez, Ereğli Demir Çelik fabrikaları ve Atatürk Havalimanı'nın inşaatı gibi çok önemli projelerde çalışmış olan Yüksek İnşaat Mühendisi Nuri Tümbek, 50 yıllık deneyimini `Hayallerimi İnşa Ettim - Nuri Tümbek'in İnşaat Mühendisliği'nde 50. Yılı' isimli kitapta topladı. Nuri Tümbek hangi dergide yazarlık yapıyordu?


Yarım asırlık inşaat mühendisliği tecrübesini İnşaat Mühendisleri Odası'nın `Türkiye Mühendislik Haberleri' dergisinde okuyucularla paylaşan Tümbek, makaleleri ile iş ve özel yaşamındaki kişilerin görüşlerini bu kitapta buluşturdu. Kitabın satışından elde edilecek tüm gelir, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile işbirliği içinde Mersin'deki kız çocuklarının eğitimi için kullanılacak. Nuri Tümbek’in hayatını kitap yapan isim kim?


Kapital Kitapları’ndan 2009 yılında yayımlanan kitabı Yücel Meral derledi. Kitabın öyküsü şöyle; 

Başarıyla inşa edilen 50 yıllık bir öykünün anlatıldığı "Hayallerimi İnşa Ettim" Kapital Yayınları'ndan çıkarak raflardaki yerini aldı. Kitap bize, yüksek mühendis Nuri Tümbek'i ailesinin ve dostlarının kalemiyle tanıtırken; aynı zamanda Tümbek'in yıllar önce yayımlanan makalelerini de inceleme fırsatı sunuyor. 


Her şey yüksek mühendis Nuri Tümbek'in kızı Nurdan Tümbek'in, babasının kendisinden istediği özel bir ricayla başlar. Nuri Tümbek bu yıl, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nden 50. yıldönümü plaketi alacaktır ve o gün bir araya geleceği tüm dostlarına, içinde yıllar önce yayımlanmış makalelerinin yer alacağı dosyalar hediye etmek ister. Bunu kızına söylediğinde ise, ricasının bir kitaba dönüştürüleceğinden de elbette habersizdir… 


İnşaat mühendisliğine yıllarca gönül veren ve bu yıl meslek yaşamında 50. yılını kutlayan yüksek mühendis Nuri Tümbek'in hayatına dair özel kesitler sunan "Hayallerimi İnşa Ettim", Kapital Yayınları arasındaki yerini aldı. Tümbek'in kızı Nurdan Tümbek'in, mesleki yaşamındaki 50. yılına özel olarak babasına armağan ettiği kitap, aynı zamanda genç mimar ve mühendislere de ithaf ediliyor. Kitapta, Nuri Tümbek'i ailesinin ve dostlarının gözüyle anlatan özel anılara ve fotoğraflara, yıllar önce çeşitli dergilerde yayımlanan makaleleri de eşlik ediyor. "Hayallerimi İnşa Ettim" işte bu özelliğiyle, genç mimar ve inşaat mühendisleri için de arşivlik bir belge olmayı hak ediyor.Nuri Tümbek kimlerle çalıştı?


Tümbek'in kitabında yakın aile üyelerinin ve kızı Metro Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun duygusal yazılarının yanı sıra, iş yaşamında birlikte çalıştığı Tekfen Holding'in Kurucusu Nihat Gökyiğit, Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Akmerkez Genel Müdürü Zeynep Oral Akdilli ve Mimar Sevgül Eroğlu Kayseriligil gibi isimlerin de yazıları bulunuyor. Nuri Tümbek’in kitabının künye bilgileri nedir?


Hayallerimi İnşa Ettim

Yücel Meral

Kapital Kitapları / Roman Dizisi

Türkçe

104 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm 

İstanbul, 2009

ISBN : 9786055755263


Kitabı satın almak için tıklayın!
Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, 3. Havalimanı