Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ocak ayında satılan konutların yüzde 46'sı 1+1!

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ocak 2019 sonuçları açıklandı. Verilere göre, satışların yüzde 22’sinin bitmiş, yüzde 78’inin bitmemiş konut projelerinden oluşuyor.


‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ocak 2019 sonuçları açıklandı. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Ocak ayı sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.


 Ocak ayında satılan konutların yüzde 46


Yetgin, "Ocak ayında gerçekleştirilen yeni konut satışlarında peşinat ve banka kredisi kullanım oranı artarken, senet kullanım oranının azaldığını görüyoruz. Banka kredisi kullanım oranı Aralık ayında yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilemişti. Ancak Ocak ayında bu oranın 6 puanlık bir artışla yüzde 10’ayükselmesi, faiz oranlarının yüzde 2’nin altına inmesiyle birlikte banka kredisi kullanımında tekrar hareketllilik başladığına işaret ediyor. Ayrıca yeni konut satışlarına yansıyan fiyat artışının yüzde 0.05 gibi düşük bir seviyede gerçekleşmesi, markalı konut üreticilerinin fiyat artışına gitmediğini gösteriyor" diye konuştu.


Ocak ayı sonuçlarını değerlendiren REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise şunları söyledi: "REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.05, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.79 oranında artış gerçekleşti. Aylık ve yıllık bazdaki bu artış oranları gerek üretici fiyat endeksi gerekse bina maliyet endeksi artış oranlarının altında kalmaktadır. 2019 yılının ilk ayında satışlarda senet kullanım oranı yüzde 38; aynı dönemde ise banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 düzeyinde oluşmuştur. Özellikle banka kredisi kullanım oranının hem geçen ay hem bu ay düşük oranlarda kalması, konut kredi faizlerindeki hızlı yükselişin sonucudur. Diğer taraftan Ocak ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar (yüzde 7) ise son 6 aylık ortalamanın (yüzde 13) altında kaldı."


 Ocak ayında satılan konutların yüzde 46


Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.05

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak bilinen ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar için geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.05, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 83.90 oranında nominal olarak arttı.


Satılan konutların yüzde 46’sı 1+1

Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Ocak ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.49oranında azalış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.11 oranında artış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.31 oranında azalış kaydedildi. Ocak ayında, markalı konut projeleri kapsamında yapılan satışların yüzde 7’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 13) kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı. Satışlarda yüzde 46 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi.


Kredi kullanımı 6 puan yükselirken senetli satış 16 puan geriledi

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları değerlendirildiğinde Ocak ayında peşinat kullanım oranı yüzde 52, banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 ve senet kullanım oranı yüzde 38 seviyesine ulaştı.  Bir önceki ayda peşinat kullanımı yüzde 42, senet kullanımı yüzde 54, banka kredisi kullanımı ise yüzde 4 oranı olarak açıklandı.


Stok erime hızı yüzde 3.3

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayı stok erime hızı rakamlarına bakıldığında  adet bazlı stoklarda yüzde 3.3 oranında eridi. Ocak ayında satılan konutların yüzde 22’si bitmiş, yüzde 78’i bitmemiş konut stoklarından meydana geldi.