Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ömer Egesel -Tekfen Emlak Geliştirme

Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü’dür. Ömer Egesel, bu görevini 2008’den itibaren Tekfen – OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütmektedir.Ömer Egesel -Tekfen Emlak Geliştirme
Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer EgeselÖmer Egesel nereden mezun?


Ömer Egesel, ODTÜ İnşaat Mühendisliği eğitiminin ardından profesyonel kariyerine STFA'da proje mühendisi olarak başladı. İnşaat sektöründe uluslararası deneyim kazandıktan sonra petrol ve perakende sektörlerinde kariyerine devam etti. 


Ömer Egesel, ilk hangi firmada genel müdür oldu?

ELF ve DIASA gibi uluslararası şirketlerde Bölge Müdürlüğü ve İş Geliştirme Müdürlüğü yaptıktan sonra 2002-2008 yılları arasında DIASA'da Genel Müdürlük görevini üstlendi. 


Ömer Egesel ile Tekfen’in yolu ne zaman kesişti?

2008'den itibaren Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş'nin Genel Müdürlüğünü yürüten Ömer Egesel, mevcut görevini Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak sürdürmektedir.


Ömer Egesel hangi haberlere konu olmuştur?

Ömer Egesel, Emlak Kulisi programında Tebernüş Kireçci’nin konuğu oldu! (Emlakkulisi.tv, 15 Mart 2012)

Ömer Egesel’in konuk olduğu Emlak Kulisi programını izlemek için tıklayın!


Tekfen Emlak Geliştirme Kağıthane OfisPark Basın Lansmanı (Emlakkulisi.tv, 15 Aralık 2012) 

Ömer Egesel, Avi Alkaş ile birlikte kameraların karşısına geçti. Tıklayın ve izleyin!


Tekfen Emlak Geliştirme 4 yeni projeye hazırlanıyor (Hürriyet Gazetesi 16 Aralık 2010)

Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 2011’de konut ve ofis ünitelerinden oluşmak üzere tamamı İstanbul’da bulunan 4 yeni projeye hazırlandıklarını da açıkladı

TEKFEN Tower ve Taksim Residences gibi projeleri geliştiren Tekfen Grubu’nun şirketlerinden Tekfen Gayrimenkul Geliştirme’nin 1.5 ay önce sessiz sedasız satışa sunduğu projesi Tekfen Bomonti Apartmanları’nda yer alan 83 ünitenin yarısı satıldı. Araziye komşu olan Gürcü Katolik Kilisesi’ni olumsuz etkilememek için üzerinde uzun süre çalışılan projede bir çok kez de Anıtlar Kurulu’nun isteklerine göre değişikliğe gidildi. Önümüzdeki yıl için Bomonti ilgilerinin devam ettiğini belirten Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 2011’de konut ve ofis ünitelerinden oluşmak üzere tamamı İstanbul’da bulunan 4 yeni projeye hazırlandıklarını da açıkladı.


Milyon dolarlık daire yok

25 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak Tekfen Bomonti Apartmanları’nın 1.5 ay önce satışa sunulduğunu ifade eden Ömer Egesel, şu bilgileri verdi: “Bomonti Apartmanları’nda 83 ünite yer alıyor. Konutların büyüklüğü 56 ile 177 metrakare arasında değişiyor. 3 bloktan oluşan U şeklindeki projenin ortak kullanım için tasarlanmış bir iç avlusu yer alıyor. Ufak bir proje oldu. Örneğin, sırf içinde havuz olsun diye, havuz sıkıştırmaya çalışmadık. Projede 1+1 dairelerin satışı 305 bin dolardan başlarken, en yüksek fiyat 850 bin dolara kadar çıkıyor. Yani, metrekare bedeli 5 bin dolar seviyesine geldi, milyon dolarlık dairelerimiz yok. Şimdiden satışların yüzde 50’sini gerçekleştirdik. Bünyamin Derman ile çalıştık, iç mimari olarak da Mustafa Toner dahil edildi.”


Gürcü Kilisesi’ni boğmadık

Projenin, 1861 yılından bu yana Bomonti’de yer alan Gürcü Katolik Kilisesi’ne komşu olduğunu hatırlatan Egesel, projenin ruhsatı alınırken Anıtlar Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate aldıklarını ifade etti. Egesel, şunları söyledi: “Projenin üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Arazinin anıt parsele komşu olmasından dolayı, Anıtlar Kurulu’nun isteği üzerine bazı revizeler yapıldı. Kiliseyi boğmamak için bazı katları geri çektik, kilisenin boyundan daha yukarı çıkmadık. Onay aldığımızda da kat planlarını yeniden gözden geçirdik. Buna göre 200-300 metrekare kadar kaybımız oldu. Şık, düzgün, değerli bir iş yapmak istediğimiz için, bu kayıp bizim için önemli olmadı.”


Agresif değiliz

Portföylerinde yaklaşık 450 milyon dolarlık proje bulunduğunu dile getiren Ömer Egesel, 2011 planları hakkında şöyle konuştu: “Bu yıl da Bomonti’ye ilgimiz devam edecek. Burada görüştüğümüz arsalar var. İstanbul’da her yerde araştırma yapıyoruz ancak çok agresif değiliz. Beklentilerimizi karşılayan bir yerle karşılaştığımızda ilgileniriz. Konut ve ofis yatırımları olacak, alışveriş merkezi düşünmüyoruz. Şu anda öne çıkan, somutlaşmaya başlayan, hazırlandığımız 4 proje var.”


Kağıthane bizim için iddiaydı

TEKFEN-OZ’un geçtiğimiz yıl satışa çıkardığı Kağıthane’deki Ofispark projesinin 2012 Mart’ta tamamlanacağını dile getiren Ömer Egesel, “Kağıthane ofis alanında öncülük ettiğimiz bir bölge oldu. Belediye ile pozitif bir ilişkimiz var. Kağıthane bizim iddiamızdı. Projeye başlarken, çok doğru bir lokasyon olmadığını söyleyenler oldu. Levent’te de Tekfen Tower’ı yaparken böyle söyleyenler olmuştu ancak o da zaman içinde o bölgede bir mihenk taşı oldu. Kağıthane de böyle olacak. Levent’teki ofis projemizin de bu ay satışını yaptık” diye konuştu. Egesel, ofis piyasasında hareket olması için ekonominin görünümüm iyi gitmesinin önemli bir koşul olduğunu ifade ederek, “Ön kurumsal kiralama nadir oluyor. Ticari taraf için müşteri gerekiyor. Türkiye’nin yabancı yatırımları çekmesi gerekir ki, ofiste hareket başlasın” dedi.


İzmir’deki karma proje 2011’e yetişebilir

İZMİR Bayraklı’da Rönesans İnşaat ile birlikte mixed-used bir proje imza atacaklarını dile getiren Ömer Egesel, “Şu anda bu projenin çalışmaları yapılıyor. 200 bin metrekarelik inşaat alanıyla İzmir ’in en kapsamlı emlak geliştirme projesi özelliğini taşıyacak komplekste 50-60 bin metrekare alışveriş merkezi, 40 bin metrekare konut, 30 bin metrekare de ofis alanı olacak. İzmir çevresinden de talep olacağını düşünüyoruz. Projeyi bu yıla yetiştirebiliriz. 2012 yılında da başlayabilir” dedi.


Bazı daireler kiliseyi görüyor

GÜRCÜ Katolik Kilisesi’nin Tekfen Bomonti Apartmanları’nın yanında sempatik bir yapı olduğunu ifade eden Ömer Egesel, “Bazı daireler kiliseyi ve bahçesini görüyor. Ancak özellikle kilise için gelip bizden daire alanlar olmadı. Zaten Gürcü Katoliklerin 500 kişi kadar oldukları tahmin ediliyor” dedi. 


Ömer Egesel ve Tekfen Emlak Geliştirme Grubu iletişim bilgileri nelerdir?

Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş.

Adres: Kültür Mah. Tekfen Sitesi Aydınlık Sk. D Blok. No.2 34340 Ulus-Beşiktaş/İst.

Telefon : 0212 359 37 00 (pbx)

Fax: 0212 359 37 08 (fax)

Web: www.tekfenemlak.com