Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ömer Faruk Kavurmacı kimdir?

Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ömer Faruk Kavurmacı 1976 doğumlu olup tekstilden inşaat sektörüne geçiş yapan patronlardandır.Ömer Faruk Kavurmacı kimdir?
Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk KavurmacıÖmer Faruk Kavurmacı kaç doğumlu?1976 İstanbul doğumlu Ömer Faruk Kavurmacı, ilköğretimini Fatih Koleji’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Ömer Faruk Kavurmacı, Aydınlı Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. İngilizce bilen Kavurmacı, evli ve iki çocuk babası. Ömer Faruk Kavurmacı, kariyerine nerede başladı?Ömer Faruk Kavurmacı, 1996 yılında Aydınlı Grubu bünyesi şirketlerinde farklı departmanlarda görev alarak iş hayatına başladı. Aydınlı Grup’ta sırasıyla toptan satış, ihracat, muhasebe ve finansman bölümlerinde görev alan 

Kavurmacı, Finansman Müdürlüğü, Bütçe Planlama ve Mali İşler Müdürlüğü yaptı.Ömer Faruk Kavurmacı, inşaat sektörüne ne zaman giriş yaptı? Ömer Faruk Kavurmacı, 2.500’e yakın çalışanı ve 500’ü aşkın satış noktası ile Türkiye’nin lider kuruluşlarından biri olan, dünyaca ünlü moda markaları Pierre Cardin, Cacharel ve U.S. Polo Assn.’in ana lisansörü Aydınlı Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Hazır giyimdeki deneyimini 2009 yılında Solarkent projesiyle inşaat sektörüne aktaran Aydınlı Grup, sektörün öncü kuruluşlarından biri olma vizyonuyla hareket ediyor. TÜGİAD, İSO, KASİD, BÜYSİAD üyesi olan Ömer Faruk Kavurmacı, İHKİB ve TUSKON Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütüyor.Ömer Faruk Kavurmacı’nın sahibi ya da ortağı olduğu şirketler hangileri?Aydınlı Grup,Aydınlı Yapı,AFK GayrimenkulÖmer Faruk Kavurmacı’nın yöneticiliğinde geliştirilen gayrimenkul projeleri hangileridir? Solarkent, Koru Florya ve Vadi İstanbul.Ömer Faruk Kavurmacı, hangi haberlere konu oldu?Tebernüş Kireçci, Emlak Kulisi programında Ömer Faruk Kavurmacı’yı ağırladı! Tıklayın ve izleyin!


Ayazağa’ya 2 milyar dolarlık ‘Vadi’ (Hürriyet Gazetesi, Aralık 2012)


EVYAP’ın 40 yıllık fabrikasının bulunduğu Ayazağa’daki arazide, Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığında hayata geçecek ‘Vadi İstanbul’ projesi 1.5 milyar liralık yatırımla hayata geçecek. 30 bin kişinin yaşam alanı olacak projenin ciro hedefi ise 2 milyar lira.


EVYAP Holding’in yaklaşık 40 yıldır fabrikasının bulunduğu İstanbul Ayazağa’daki arazisi, 30 bin kişilik ‘vadi’ye dönüşüyor. Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat’ın ortaklığında dönüşecek olan arazide, ağırlıklı konuttan oluşan ‘Vadi İstanbul’ projesi inşa edilecek. 1 milyar 500 milyon liralık yatırım bedeli bulunan Vadi İstanbul’da içerisinde yaklaşık 3 bin konut, iki otel, ofis ve alışveriş caddeleri yer alacak. 3 farklı adadan oluşacak projenin 300 milyon lira maliyetli ilk adasında 1111 konut bulunacak. Daire fiyatları ise 352 bin liradan başlayacak. Projenin ciro hedefi ise 2 milyar dolar.


İKİ OTEL YER ALACAK


424 bin metrekarelik arsada geliştirilecek Vadistanbul, 1 milyon 100 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak. Belgrad ormanlarıyla çevrili alan içinde, Sadabad Deresi’nin etrafında inşa edilecek projenin tamamında 3 bin konut, 55 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve 700 metre uzunluğundaki cadde üzerinde yer alan 28 bin metrekarelik cadde mağazaları, restoranlar, 240 bin metrekare ofis alanı ile 48 bin metrekare toplam alana sahip 5 ve 4 yıldızlı oteller yer alacak. 


İLK ETAP 2014’TE


Artaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ve Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş’in ortaklığıyla hayata geçen projenin ilk etabı dün satışa çıktı. Süleyman Çetinsaya “8 blokta 1111 konuttan oluşan ilk etabının Kasım 2014’te tamamlanması hedefleniyor. İkinci etap Mayıs 2015’te teslim edilecek. Vadistanbul’un üçüncü ve son etabı ise konut ve ofis alanlarından oluşuyor” diye konuştu. Proje genelinde ortalama 30 bin kişi yaşayacağını anlatan Çetinsaya, “Proje 4 yılda tamamen tamamlanmış olacak” dedi. Çetinsaya, Vadi İstanbul için Türkiye’nin ödüllü mimarlık ofisi İki Design ile Amerika’nın dünyaca ünlü projelerine imza atmış SOM Architecture tarafından tasarlandı.Florya’ya 250 milyon lira yatıracak, hasılatı 718 milyon lirayı bulacak (Hürriyet Gazetesi, Eylül 2011)


Aydınlı, Arke, Metal Yapı Konut ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ ile hasılat paylaşımı yöntemiyle hayata geçireceği Koru Florya’da satışlar dün başladı. 298 konut ve 200 mağazalı bir alışveriş merkezinden oluşan Koru Florya’nın, 250 milyon liralık yatırım bedeli bulunurken, 718 milyon liralık hasılat bekleniyor.


TOKİ’ye verilecek pay ise 215 milyon 435 bin lira olarak hesaplanıyor. Florya’daki yapıya uyum sağlaması için ‘aile rezidans’ kavramıyla geliştirilen projede, küçük metrekareli daireler yer almıyor. Metrekare fiyatlarının 5 bin ile 8 bin lira arasında değiştiği Koru Florya’nın daire fiyatları da 893 bin liradan başlayıp 3.9 milyon liraya kadar çıkıyor.  Koru Florya İcra Kurulu Başkanı ve Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, projeye satışlar başlamadan 1500’e yakın ön talep geldiğini belirterek, “Şu anda projenin hafriyatı bitiyor ve temel aşamasına geldik. 24 aylık bir inşaat süremiz var. İnşaat bitmeden konutların tamamının satılmasını bekliyoruz” dedi.Esenyurt’ta ‘Solarkent’e girişti 50 dairesini İngilizlere sattı (Hürriyet Gazetesi, Ekim 2009)


Cacharel, Pierre Cardin ve U.S. Polo Assn. gibi dünya markalarının Ortadoğu ve Balkanlar’a yönelik tasarım-üretim üssü olan Aydınlı Grup, inşaatta da uluslararası pazara açıldı. Aydınlı- Solarkent’in yarıdan fazlası 4 ayda satıldı. İlk etapta 100 daire talep eden bir İngiliz emlak şirketine, 10 milyon TL karşılığı 50 daire satıldı.


TÜRKİYE genelinde yaklaşık 150 perakende satış mağazası ve toplam 500’ü aşkın satış noktasında uluslararası markaların satışını gerçekleştiren Aydınlı Grup, krize rağmen girdiği inşaat işinde, ilk projesi Solarkent’a yabancı müşteri de buldu. Adını güneş (solar) enerjisinden alan Solarkent’te daireler 107 bin 792 TL ile 293 bin 177 TL aralığında değişiyor. Projeden bir İngiliz emlak şirketi 10 milyon lira karşılığında 50 daire aldı.


Herkes kaçarken girdik


Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, gayimenkul yatırımlarının 6-7 yıldır önemli bir trend yakaladığına işaret ederek, “Biz de, herkes kriz yüzünden yatırımdan kaçarken veya yatırımlarını durdururken inşaat sektörüne girdik. İlk projemiz Solarkent’teki 866 dairenin yarıdan fazlasını 4 ayda sattık. İnşaata girmekle ne kadar doğru karar verdiğimizi gördük” dedi. Geri dönüşümlü bir konut projesi hazırladıklarını bildiren Kavurmacı, şöyle devam etti: “70 milyon lira yatırımla hayata geçen 866 daireli Solarkent, sosyal tesisler dahil ortak alanların kullandığı enerjinin yüzde 50-55’i güneşten elde edecek. Asansörler, yüzde 40 tasarruf sağlayan akıllı asansör olacak. Yaklaşık 1100 araçlık otoparkın çatısı güneş panelleri ile kaplı. Solarkent, gün ışığından elektrik üretecek. 

Benzer konut projelerinde 1+1 daire için 145-150 TL olan aidatlar, Solarkent’te 120-125 TL olacak. Yani ailelere aidatlarda yüzde 25 tasarruf imkanı sunuyoruz. Solarkent’te, kiraya verilmek üzere alınan daireler kendini yaklaşık 10 yılda amorti edecek.”


Kavurmacı, “Bir İngiliz emlak şirketi ilk etapta 100 daire almak istedi. 100 daireye 1 haftada müşteri bulduklarını söylediler; fakat biz 50 daire satmaya razı olduk” diye konuştu.


İngiliz şirketin müşterisi hazır


AYDINLI Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Solarkent’ten 50 daire alan İngiliz emlak şirketinin müşterisinin hazır olduğunu belirterek, “Bizden alıp İngiltere ve bölgedeki bireysel yatırımcılara satacaklar. İlk görüşmemizden 1 hafta sonra en az 100 dairelik taleple geldiler. Bu dairelerin çoğu için müşterilerinin hazır olduğunu ifade ettiler. Gayrimenkul yatırımının cazip olduğunu herkes görüyor” dedi. Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni ise yabancıların gayrimenkulü uzun vadeli düşündüğünü belirterek, “İngiliz şirketi, ilk 100 daireden sonra yeni bir alım paketi ile gelecekti. Bu dairelerin daha kolay kiraya verilebilir olduğunu düşünmüşler” ifadelerini kullandı.Tekstilci Aydınlı inşaata girdi 62 milyon TL’ye Solarkent kuruyor (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2009)


Türkiye’nin önde gelen hazır giyimcilerinden Aydınlı Grup, 3 entegre tesiste üretimini yaptığı dünya markaları Pierre Cardin, Cacharel, U.S. Polo Assn ve kendi markası Becon Berlin’i 40’ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor.

2009’da 225 milyon TL’lik ciro elde ettiklerini ve bunun yüzde 20’sinin ihracattan elde edildiğini bildiren Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, "Türkiye’de 130, yurt dışında 30 mağaza ve toplamda 500’ü aşkın satış noktasında 4 markamızın satışını yapıyoruz. Krize rağmen 2008 cirosu, 2007’ye oranla yüzde 20-25 arttı. 2008’in ilk 3 ayında 53 milyon TL olan konsolide cirosu da bu yıl 54 milyon TL’ye çıktı" dedi. Geçen yıl inşaat sektörüne de girme kararı aldıklarını bildiren Ömer Faruk Kavurmacı, Esenyurt-Haramidere’de geliştirecekleri konut projesi için çalışmaların hızlandırıldığını söyledi. İnşaatta ilk kazmanın vurulduğunu ve örnek dairelerin hazırlandığını bildiren Kavurmacı, şu bilgileri verdi: "Esenyurt, İstanbul’un hızlı gelişen bölgelerinden biri ve yeni ilçe oldu. Bu yeni ilçeye bağlanan Haramidere’de, 28.5 dönümlük arazide 866 konut yapıyoruz. Solarkent adını verdiğimiz proje, 62 milyon TL’ye malolacak. Proje, enerji verimliliğini öne çıkaracak ve güneşten de enerji alacak. Solarkent’in lansmanını 2 hafta sonra yapacağız. Konut fiyatları da o tarihte açıklanacak. Projeye de adını veren ’solar’ sistemler, yani güneş enerjisi panelleri ile enerji ihtiyacı karşılanacak. Hem orta hem üst gelir grubunun birlikte yaşayacağı bir konut projesi yapıyoruz. Ortaklığa gitmedik, kendi özkaynaklarımızla konut üretmek için 

Aydınlı İnşaat’ı kurduk."


E-5’e 500 metre mesafede


Projenin E-5’e 500 metre, TEM’e ise 4 kilometre mesafede olduğunu ve yakında Beylikdüzü’ne uzatılacak Metrobüs’e yürüme mesafesinde olduğunu da bildiren Kavurmacı, "E-5’e direkt girişi olacak projede açık ve kapalı yüzme havuzu olacak. Solarkent, hemen hemen her kesime hitap edecek, ancak kullanılan malzeme, lüks projelerde kullanılan malzemenin standardında olacak. 24 ayda teslim edeceğiz. Temelini attık, örnek daireler ortaya çıktı" diye konuştu. Dubai merkezli Investment House’un Başkanı Musab Jassim’in "Aydınlı ile konut projesi yapacağız" açıklaması hatırlatılınca, Kavurmacı şu karşılığı verdi: "Hayır, bu projemizde yabancı ortaklığa gitmedik. Ancak, yeni projelerde, eskiden beri işlerimiz olan Dubaililerle ortaklık olabilir. Bu projeyi kendi öz kaynaklarımızla yapacağız. Arsayı kat karşılığı aldık."


Cacharel, Batı Avrupa’da birlikte çalışma önerdi


ÖMER Faruk Kavurmacı, üretim ve pazarlamasını yaptıkları Fransız Cacharel’in yeni bir teklifle geldiğini belirtirti ve şöyle konuştu: "Doğu Avrupa’da Cacharel’i Aydınlı Grup dağıtıyor. 1 ay önce Fransa’dan, ’Batı Avrupa pazarında da birlikte çalışalım’ önerisi geldi; teklifi değerlendiriyoruz. Krize rağmen, 2009’da 5’i yurt dışında olmak üzere 15 mağaza açacağız. Bunlardan 4’ünü geride kalan 4 ayda hayata geçirdik."


Günde 1800 pantolon 1200 ceket üretebiliyor


Aydınlı Grup, 2008’de 225 milyon TL ciro elde etti.


2009 ciro hedefi, 234 milyon TL.


Üretimin yüzde 20’si ihraç ediliyor.


Aydınlı’nın günde 1200 ceket, 1800 pantolon üretim kapasitesi var.


Ayrıca; günde 500 mont/kaban ve 2500 de gömlek üretebiliyor.


Grubun 2008 yılı net kárı yaklaşık 5 milyon TL oldu.


2008’in ilk 3 ayında 53 milyon olan ciro, bu yıl 54 milyon TL’ye çıktı.


Aydınlı Grup, 2007 İSO 500’de, satış hasılatında 329’uncu oldu.Ömer Faruk Kavurmacı, AFK Gayrimenkul'u kurdu! (Hürriyet Gazetesi, Temmuz 2010)


Ömer Faruk Kavurmacı grup bünyesine yeni bir gayrimenkul şirketi kattı. Yapımı devam eden Solarkent projesiyle ismini duyuran Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş´ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı grup bünyesine yeni bir gayrimenkul şirketi kattı. 26 Haziran´da kurulan şirketin adı AFK Gayrimenkul ve Ticari Yatırımlar Sanayi Ticaret Anonim Şirketi. Sermayesi 250 bin TL olan şirketin yönetim kurulu başkanlığına Ömer Faruk Kavurmacı seçilirken, yardımcısı olarak Ahmet Sait Kavurmacı, yönetim kurulu üyesi olarak da Ayşe Nuran Kavurmacı ve Mustafa Şevki Kavurmacı görev alacak. 


Mimarsinan´da bulunan şirket genel merkezinden faaliyetlerini yürütecek olan şirket, inşaat ve taahhüt işleri, dekorasyon, mühendislik, müşavirlik, konut, işyeri ve ticarethane inşaatları yapmak, kendi bünyesinde arsa, arazi ve bina almak veya başkalarının arazilerinin üstüne kat karşılığı binalar yapmak amacıyla kuruldu. Ayrıca şirket, toplu konut yatırımları planlayıp organize edebilir. 2008 yılı Türkiye´nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasına giren Aydınlı Grup yine aynı yıl Aydınlı İnşaat´ı kurarak, Türkiye´nin güneş enerjisinden elektrik üreten ilk konut projesi Solarkent´in inşaatına başladı.Ömer Faruk Kavurmacı ve Aydınlı Grup iletişim bilgileri nelerdir?Aydınlı Grup (Merkez)


Adres: Eski Londra Asfaltı NO:92/1F 34535 Mimarsinan Büyükçekmece İstanbul Türkiye


Telefon+90 (212) 863 46 80 pbx


Faks+90 (212) 863 46 85


Web Adresi: www.aydinli.com.trÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016