Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ömer Koç kimdir?

Mustafa Koç'un ani vefatının ardından Koç Holding'in yeni yönetim kurulu başkanı Ömer Koç oldu. Peki, Ömer Koç kimdir?


Ömer Mehmet Koç , 24 Mart 1962  Ankara doğumlu. İş adamı Ömer Koç,  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 


Mustafa Koç'un ani vefatının ardından Koç Holding'in yeni yönetim kurulu başkanı Ömer Koç oldu.


Ömer Mehmet Koç; Rahmi Koç'un oğlu, Mustafa Koç'un kardeşidir. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevini de yürütmektedir. 


Ömer Koç, liseyi Robert Kolej'de, üniversiteyi ise Columbia Üniversitesi'nde okudu. Daha sonra da yine Columbia Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı yapmıştır.


Temel Gayrimenkul Şirketi, Ömer Koç tarafından kuruldu. Temel Gayrimenkul, Koç ailesinin iki kuşağını bir araya getiren yeni bir yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Temel Gayrimenkul ve Ömer Koç ile ilgili detaylar Para Dergisi'nde şu şekilde açıklanıyor:


Temel Ticaret ve Gayrimenkul Yatırım Limited'de ise ailenin tamamı ortak. 5 milyon 500 bin TL sermayeli bu şirketin ortaklan ve payları şöyle:


Rahmi Koç (yüzde 24.7), ablası Semahat Arsel (yüzde 24.75), kız kardeşi Suna Kıraç (yüzde 21.09), oğulları Mustafa Koç (yüzde 8.49), Ömer Koç (yüzde 8.49) ve Ali Koç (yüzde 8.53) ile Suna ve inan Kıraç çiftinin kızı ipek Kıraç (yüzde 3.94).