Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ön ödemeli doğalgaz sayacı nedir?

Doğalgaz aboneliğinde, normal sayacın yanı sıra, ön ödemeli doğalgaz sayacı alternatifi de bulunuyor. Peki, ön ödemeli doğalgaz sayacı nedir? Nasıl kullanılır?


Ön ödemeli doğalgaz sayacı nedir?


Ön ödemeli sayaç: Abonenin bedelini daha önceden ödediği miktarda doğalgaz kullanımına imkan veren, Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'ne tâbi ve dağıtım şirketinin sistemine uyum sağlayan sayaç olarak ifade ediliyor.


Mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere, dağıtım şirketlerince alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla güvence bedeli alınmakta ancak ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden ise güvence bedeli alınmamaktadır.


Ön Ödemeli Sayaçta ve/veya kartta problem olması durumunda nereye başvurulur?


İGDAŞ Çağrı Merkezinin 153 nolu telefonunu veya 187 Acil Doğalgaz Hattını arayabilirsiniz.


Kontör yüklemesini nerelerden ve nasıl yapabilirim?


"Ön Ödemeli sayacınıza ait kartla birlikte, iGOAŞ Büyükada, Heybeliada, Burgaz ada, Kınalı ada veya Şile Hizmet Birimlerinde kontör yüklemesi yapabilirsiniz.


-Kontör yükleme işlemini nakit olarak Büyükada ve Şile Hizmet Birimlerinde,

-Kredi Kartı ile kontör yükleme işlemini ise web sitesinde "Online işlemler" 


başlığı altında bulunan "Kartlı Sayaç Kontör Yükleme" alanında ödemeyi gerçekleştirdikten sonra Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalıada ve Şile'de bulunan KioSK Cihazlarından yapabilirsiniz."Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com