Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ön ödemeli konut satışında inşaat firmalarının yeni hakları!

Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte yönetmelik kapsamında yer alan ön ödemeli konut satışında inşaat firmalarının yeni hakları..


Ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.Yönetmelik kapsamında ön ödemeli konut satışında inşaat firmalarına yeni haklar tanındı.


Yönetmelik ile maketten konut satış sözleşmesinden cayma süresi, yirmi dört ay ile sınırlandırıldı. Buna göre tüketiciler artık teslime kadar değil, sözleşme tarihinden itibaren, yirmi dört aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönebilecek.


Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde ikisine, üç ila altı ay arası için yüzde dördüne, altı ila on iki ay arası için yüzde altısına ve on iki ila yirmi dört ay arası için de yüzde sekizine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek.


Ayıca eğer proje değişikliği yasal zorunluluklardan veya mücbir sebep hallerinden kaynaklanıyorsa, satıcı tüketiciden yönetmelikte yer alan masraf ve tazminat tutarını dikkate alarak kesinti yapabilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com