Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

On yıllık kiracının tahliyesi!

Borçlar Kanunu gereğince mal sahipleri on yılı dolan kiracılarını gerekçesiz tahliye edebiliyor. Peki, on yıllık kiracının tahliyesi nasıl olur?


On yıllık kiracının tahliyesi!


Kiracılık esaslarının düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince mal sahipleri sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremiyor. 


Ancak 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren 347. maddeye göre, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebiliyor.


Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.


Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.


Konut ve çatılı işyeri kiralarında fesih bildiriminin geçerliliği, yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır. Sözleşme fesih bildiriminin yukarıda belirtilen dönemlerde ve şekilde yapılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com