Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Önder Kaya (Mimar)

Türkiye’de Avcılar Park, Park Yaşam Konutları ve Toskana Vadisi gibi konut projelerinin yanı sıra Rusya’daki Soçi Olimpiyat Oteli ve Kongre Merkezi gibi uluslar arası projelere imza atan Öncüoğlu Mimarlık’ın yöneticilerindendir.Önder Kaya (Mimar)
Önder KayaÖnder Kaya kimdir?1984 yılında Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1993 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1984-1985 yılında Çinici Mimarlık Atölyesi'nde mimar olarak, 1985-1991 yılları arasında ÖNCÜOĞLU Mimarlık'da da proje yöneticisi olarak görev yapmış, daha sonra 1992 yılında ANO Yapı şirketini kurmuştur. 


1991-1997 yılları arasında kurucusu ve genel müdürü olduğu Ano Yapı’da çeşitli projeler gerçekleştirdi. 

7 sene bu şirket ile yürüttüğü çalışmalarını 1998 yılından itibaren ÖNCÜOĞLU Mimarlık Yönetim Kurulu üyesi olarak halen sürdürmektedir.Önder Kaya hangi ödüllerin sahibi oldu?Ulusal mimarlık yarışmalarında 2 ödül kazanmış, ayrıca projeleri Cityscape, CRE gibi birçok uluslararası ödüle layık görülmüştür. TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) üyesidir. Önder Kaya’nın da dahil olduğu Mersin Marina’nın mimari özellikleri nelerdir?Deniz tarafından gelen yatçılara lojistik destek vermenin yanısıra, alışveriş, yeme içme ve yeşil alan hizmetleriyle kentliye hitap edecek bir yat limanı olması amaçlanmıştır. Önder Kaya (Mimar)
Mersin Marina


Tasarım, ihtiyaç programına göre şekillenmiş olup yapı kitleleri dışında kalan, özellikle deniz tarafındaki alanlarda peyzaj öğeleri ile açık geniş alanlar tasarlanmıştır. Girişte yayaları karşılayan yapı kütlesi ve alışveriş arkadı kullanıcıları ana meydana yönlendirmektedir. Çatı ve saçaklar mekanları kabuk gibi sarmakta, projenin mimari karakterini oluşturmaktadır.Öncüoğlu Mimarlık ne zaman, kimler tarafından kurulmuştur? Öncüoğlu+ACP; dinamik ve tecrübeli mimar, tasarımcı, plancı ve mühendis ekibinden oluşan Ankara, İstanbul, Moskova,  Astana ve New York ofisleri ile geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren uluslararası bir mimarlık firmasıdır. Hasan Öncüoğlu tarafından 30 Eylül 1963'te kurulan firma, 1996'dan itibaren genel müdürü olan Enis Öncüoğlu ve ortakları Önder Kaya, Cem Altınöz ve Engin Öncüoğlu tarafından yönetilmektedir. Uluslararası çalışmanın bir gereksinimi olarak ACP ismi altında yurtdışında 2008'de Moskova'da "ACP Rusya" ve 2008'de "ACP Kazakistan", 2012'de New York'da "ACP+Jenkins" olarak bölgesel ofisler kurulmuştur. 2007 yılında proje ve işveren koordinasyon ofisi olarak İstanbul'da bir şube açılmıştır.Öncüoğlu Mimarlık’ın  Soçi Olimpiyat Oteli ve Kongre Merkezi / Sochi IOC Hotel&Convention Center projesinin mimari özellikleri nelerdir?2014 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Soçi’de pek çok turizm yatırımı yapılmaktadır. Soçi Olimpiyat Oteli, olimpiyat komitesinin konaklaması ve toplantıları için tasarlanan otel ve kongre merkezinden oluşmaktadır. Yapı kompleksi olimpiyatlar için Soçi’de açılacak olan ilk turizm yapısıdır. Yapının, olimpiyatlar sonrasında da turizm tesisi olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. Soçi 2014, olimpiyatlar tarihindeki en kompakt plana sahip yerleşim alanı olarak tasarlanmıştır. Önder Kaya (Mimar)

Soçi Olimpiyat OteliOlimpiyat alanı Soçi şehrinin güneyinde Adler’de planlanmıştır. Deniz kenarı yerleşimi ve dağ yerleşim olarak iki ana bölgede kurulmuş olan olimpiyat alanına demiryolu ile ulaşım 30 dakika sürmektedir. Soçi Olimpiyat Oteli olimpiyat alanını denize bağlayan ana yolun açıldığı meydanın çeperinde planlanmıştır. %70’i deniz manzaralı 500 odadan oluşan otelde spor merkezi, 3 restoran, lobide, avluda ve spa merkezinde barlar planlanmaktadır. Otelin teraslar, pergolalar ve havuzlarla tasarlanmış geniş avlusu yetişkinler ve çocuklar için açık rekreasyon alanlarını barındırmaktadır. Kongre merkezi ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi için toplantı salonları, basın merkezi, TV prodüksiyon merkezi, ofis ve UOK oturumları için yardımcı mekanlar içermektedir. Kongre merkezindeki ofisler ve diğer mekanlar olimpiyatlar sonrasında da otelin çok amaçlı salonları veya bağımsız iş merkezi olarak kullanılabilecektir.Önder Kaya, Öncüoğlu Mimarlık’ta kimlerle çalışmaktadır? Enis Öncüoğlu: Yönetim Kurulu Başkanı, Mimar. 


Enis Öncüoğlu hakkında detaylı bilgiler için tıklayın! 


Cem Altınöz: Yönetim Kurulu Üyesi, y. Mimar.


Cem Altınöz hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Engin Öncüoğlu: Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Çeşitli firmalarda tasarımcı, proje yardımcısı ve şantiye koordinatörü olarak görev aldıktan sonra 1997 yılından beri Öncüoğlu Mimarlık'ta ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktadır. Halen pek çok çeşitli projenin iç mimari tasarımını ve koordinasyonu gerçekleştirmekte olup, özellikle Alışveriş merkezi, hastane, konut ve ofis projelerinde uzmanlaşmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.Öncüoğlu Mimarlık hangi projelere imza attı? Konut: Gardenia Konutları - Bağdat, Irak; Bağdat Mozaik Konutları - Bağdat, Irak;  Avcılar Park - İstanbul, Türkiye; Şişli Konutları - İstanbul, Türkiye; Park Yaşam Konutları - İzmir, Türkiye; Krasnodar Terasları - Krasnodar, Rusya; Carian Bay Konutları - Bodrum, Türkiye; B199 Konutları - İstanbul, Türkiye; Toskana Vadisi - İstanbul, Türkiye; Lara Konutları - Antalya, Türkiye; Kentpark Konutları - Ankara, Türkiye; Ted İncek Konutları - Ankara, Türkiye


Kentsel tasarım: Altın Şehir Konutları - Ankara, Türkiye; Forum Masterplan - St. Petersburg, Rusya; Volgopark Center - Volgograd, Rusya. 


Karma kullanım: Septem City - St. Petersburg, Rusya; Avromall - Dohuk, Irak; Central Tower - Barnaul, Rusya; Shymcity - Çimkent, Kazakistan; Foracity - İstanbul, Türkiye; Erbil Bilkent Center - Erbil, Irak; Elektropark - İstanbul, Türkiye; Minsk Forum - Minsk, Belarus; Nursoy İş Merkezi - Süleymaniye, Irak; Batum AVM&Konut - Batum, Gürcistan; Delisi AVM&Konut - Tiflis, Gürcistan; Avcılar Park - İstanbul, Türkiye. 


Ticari: Taganrog Alışveriş Merkezi - Taganrog, Rusya; Fortuna City Mall - İrkutsk, Rusya; Dostyk Plaza - Almatı, Kazakistan; Prajskaya Hills - Prajskaya, Rusya; Surgut AVM - Surgut, Rusya; SGUM AVM -  Vlapostok, Rusya; Midtown Alışveriş Merkezi - Bodrum, Türkiye; Abai Street Mall - Almatı, Kazakistan; Gargaresh Mall - Tripoli, Libya; Mitino Spor & Outlet Merkezi - Moskova, Rusya; Kütahya AVM - Kütahya, Türkiye; Yarmarka Astrahan - Astrahan, Rusya.


Ofis: Gürbağ Ofis Binası - Ankara, Türkiye; Kamu İhale Kurumu Binası - Ankara, Türkiye; System Ofisleri - İstanbul, Türkiye; İş Bankası Operasyon Mer.- İstanbul, Türkiye; Eczacıbaşı AR-GE Merkezi - İstanbul, Türkiye; Rönesans İş Merkezi - İstanbul, Türkiye; Havacılık Merkezi - Tripoli, Libya; Ankara Ofis Merkezi - Ankara, Türkiye; Büyükdere İş Merkezi - İstanbul, Türkiye; Yeşilyurt Yönetim Binası - Samsun, Türkiye; 


Turizm:  Çernomorest Oteli - Soçi, Rusya; Mersin Yat Limanı - Mersin, Türkiye; Anapa Otel&Kongre Mer.- Anapa, Rusya; UOK Otel&Kongre Mer. - Sochi, Rusya; Afyon Termal Otel - Afyon, Türkiye; Park Inn Otel - Chelyabinsk, Rusya; Ski Pipe Otel - Moskova, Rusya; Radisson SAS Otel; Chelyabinsk – Rusya, Ritz-Carlton Otel - Moskova, Rusya. 


Sağlık:  SSK Adapazarı Hastanesi - Adapazarı, Türkiye; SSK Bolu Hastanesi - Bolu, Türkiye; SSK Düzce Hastanesi - Düzce, Türkiye.


İdari: Bakanlık Binası - Konakri, Gine; Büyükdere Finans Merkezi - İstanbul, Türkiye.


Kültür & Eğitim: Oslo Müzesi - Oslo, Norveç; İzmir Opera Binası - İzmir, Türkiye. 


İç mimari: Taganrog Alışveriş Merkezi - Taganrog, Rusya; Surgut Alışveriş Merkezi - Surgut, Rusya; SGUM 

Alışveriş Merkezi - Vlapostok, Rusya; Yarmarka Alışveriş Merkezi - Moskova, Rusya.Önder Kaya ve Öncüoğlu Mimarlık iletişim bilgileri nelerdir? 


Ankara Öncüoğlu Merkez Ofis


Atatürk Bulvarı İlbank Sitesi No:243 A Blok/D Çankaya-Ankara


Telefon: +90 312 4730905 | fax: +90 312 4731893


E-Posta: oncuoglu@oncuoglu.com.trİstanbul Öncüoğlu Mimarlık - Şehircilik


Adres: Büyükdere cad. Levent Loft 201/7 Levent 34394 İstanbul Türkiye


Telefon: +90 212 2788565 


Fax: +90 212 2788262


E-Posta: istanbul@oncuoglu.com.tr


Moskova ACP Architecture and Engineering


Adres: Business Center "Svyatogor" Letnikovskaya Str., 10 Bld. 1, Floor 3 Moscow 115114, Russia


Telefon: +7 495 7252666 


Fax: +7 495 5892379


E-Posta: moscow@oncuoglu.com.tr


Web Adresi: www.acparchitects.ru


Astana ACP Kazakistan


Adres: Konayev str 12/2 Ofis 143 Astana Kazakistan 


Telefon / Fax: +7 172 68 98 14


E- Posta: i.dusat@acparchitects.kz


New York ACP+Jenkins


Adres: 888. Main Street No: 945 NY 10044 New York USA


Telefon: +1 214 718 60 84


E-Posta: edjenkins@acparchitects.ru


Web Adresi: www.oncuoglu.com.tr