Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ondulüne çatı sistemleri

Elyaf ve özel bir reçine karışımı ile elde edilen dayanıklı ve ekonomik çatı kaplama levhasıdır.


Ondulüne çatı sistemleri


Ondüline Çatı Sistemleri nedir?


Ondüline çatı sistemleri; High Resistance – Yüksek Dirençli (HR) çatı kaplama levhasıdır. Elyaf levha ve özel bir reçine karışımı ile oluşur. Bu reçine ile emdirilen boya, en zor şartlarda bile rengini koruyabilir. Onduline; su geçirmez, dayanıklıdır, ısı yalıtımı yapar, çatlamaz, esnektir, küflenmez ve UV ışınlarının etkisine dayanıklı bir üründür. Maliyeti düşürdüğü gibi yapımı diğer çatı sistemlerine göre daha kolay olduğu için zamandan da tasarruf yapmaya yardımcıdır.


Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Birim Fiyat Listesinde yer alan tanımlamaları şöyledir:


- 8.247/1 Ahşap çatı üzerine oluklu, organik elyaflı bitüm emdirilmiş levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).

- 18.247/2 Ahşap çatı üzerine oluklu, organik elyaflı bitüm emdirilmiş renkli levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).

- 18.253/1 Betonarme çatı veya teçhizatlı hazır beton plaklarla mevcut çatı döşemesi üzerine oluklu organik elyaflı bitüm emdirilmiş levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).

- 18.253/2 Betonarme çatı veya teçhizatlı hazır beton plaklarla mevcut çatı döşemesi üzerine oluklu organik elyaflı bitüm emdirilmiş renkli levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).

- 18.253/3 Çelik çatı üzerine oluklu organik elyaflı bitüm emdirilmiş levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).

- 18.253/4 Çelik çatı üzerine oluklu organik elyaflı bitüm emdirilmiş renkli levhalarla çatı örtüsü yapılması. (3 mm kalınlıkta siyah).


Ondüline sistemin avantajları nelerdir?


1. Esnektir ve su geçirmez

2. Havalandırma sağlar

3. Hafif bir üründür

4. Kolay uygulanır, kurulumu kolaydır

5. Özel korumalı yapıları vardır

6. Doğal görünümlü bir malzemedir

7. Üzerinde kolay yürünür

8. Tasarruflu bir altyapı sağlar