Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Opera Gayrimenkul

Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel'in satın aldığı gayrimenkulleri değerlendirmek için kurduğu şirkettir. 2008 yılında kurulmuştur.2008 sonrasında altın fiyatında yaşanan acayip diye tanımlanabilecek yükselme Favori’yi gayrimenkulcü yaptı. Selami Özel, “Elimizdeki altının değeri 4 kat arttı. 2008 yılında 3 bin kilo altına denk gelen araziyi 1300 kilo altın fiyatıyla aldık” dedi.


2013 yılı itibariyle, kuyumculuk sektörünün 21 yıllık markası Favori.


Firma, kurulan gayrimenkul şirketi eliyle, İzmir Mavişehir’de 200 milyon dolar yatırımla bir AVM yapacak.


Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel, şirketin 5 yıl önce gayrimenkul yatırımlarını yönetmek için Opera Gayrimenkul’ü kurduğunu belirterek, AVM işine girmelerini şöyle anlattı (Ağustos 2013)


“2008’den bu yana altın fiyatları yükselişe geçti. Takı sektörü de yüzde 70 daraldı. Baktık 100 kilo altınla alabileceğimiz yeri 30 kiloyla alabileceğiz. Bu işe girmeye karar verdik. Bu arada karşımıza İzmir’de kaşıkçı elması gibi bir arazi çıkınca hemen karar verdim.” 


Özel, elmasa benzettiği araziyi 77 milyon TL’ye aldıklarını belirterek, “Bu araziyi 2008’de alsak değeri 3 bin kilo altın olacaktı. Biz 1300 kilo fiyatına aldık” dedi.


Selami Özel ayrıca projede hipermarket olmayacağını, onun yerine bölge esnafının ve tanınmış markaların ürünlerinin sergileneceği bir pazar yeri olacağını sözlerine ekledi. 


Eylül 2014’te açılması planlanan alışveriş merkezinin 20 bin metrekare bahçesi olacağını ifade eden Özel, sadece peyzaj için 4 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını dile getirdi. Selami Özel, 180 mağazanın yer alacağı Mavi Bahçe’de resmi kiralama döneminin eylülde başlayacağını, İzmir’de olmayan bazı markaları da bu AVM’de İzmirlilerle tanıştırmayı planladıklarını ifade etti.  


Opera Gayrimenkul