Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ora AVM

İstanbul’un Bayrampaşa İlçesi’nde 2011 yılında açılan 2012 yılında iflas eden alışveriş merkezidir. Ora İstanbul Gayrimenkul tarafından 70 bin dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Bir yılda iflas etmesiyle AVM işletmeciliğinin ‘başarısızlık’ öyküsü olmuştur.


Ora AVM nasıl kuruldu ve nasıl battı?

Ora AVM, Bayrampaşa’da ORA İstanbul Gayrimenkul tarafından 70 bin dönümlük arazi üzerine 2011 yılında kuruldu. Alışveriş merkezi olmasının dışında temapark, arena, convention, Corwne Plaza ve Holiday Inn Express gibi bölümleri bulunan ORA, 2012 yılında iflasını verdi.

Ora Convention fuar ve sergi salonu, Ora Arena gösteri, konser ve tiyatro gösterimlerinin yapılacağı şekilde tasarlandı. Ora Outlet Merkezi, sokak konsepti ile tasarlanmış olup, outlet mağazaları yer aldı. Landora Temalı Park’da çocuklar için tasarlanan bir oyun merkezi olarak tasarlandı. Ora’da yer alan oteller ise Esenler Otogar’ına yakınlığı ile iş potansiyeli yüksek projelerdi.


Ora AVM
Ora AVM

Ora AVM neden iflas etti?


Ora AVM, 13,5 milyon ziyaretçi ile 60 milyon dolar ciro hedefleyip bu hedefi tutturamadı ve 2012 yılında iflası istendi.  Garanti Bankası ile yola çıkan ORA İstanbul Gayrimenkul, Garanti Bankası’nın projeden çekilmesi ile Ziraat Bankası’ndan 285 milyon Euro kredi çekti. Çekilen bu kredi ödenemeyince Ziraat Bankası, batık kredi olarak kayıtlara geçirdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, banka dışında birçok tedarikçiye de borcu olan Ora İstanbul Gayrimenkul için denetleme yapılmasını istedi. 2012 yılı içerisinde Darty, Vodafone, Beko, Mado, LC Waikiki, Batik gibi 235 mağazası kepenk kapatan Ora AVM, Esenler Otogarı, Forum İstanbul, İstanbul Hali ve Yorum İstanbul Evleri ile İkea’ya oldukça yakın bir mesafede kuruldu. Yapılan açıklamalara göre yüksek bir konumda açık alan ve açık oyun parkı yüzünden rüzgar çok sertti ve bu yüzden müşterileri 

çekemedi.


Ora AVM

Ora AVM havadan görüntüsü

Ora AVM’yi kurtarmak için kim ne yapıyor?


Ora AVM için Artaş İnşaat ile Bayraktar Gayrimenkule teklif götürüldü. Özak Gayrimenkul sahibi Ahmet Akbalık’ın ise Ora AVM’ye talip olduğu geçen haberler arasında. Kayyum olarak kayıtlara geçen Ora AVM hakkında verilen sonucu bekleyen Ahmet Akbalık’ın otellerle ilgilendiği belirtildi.

Ora AVM
Landora Temalı Park

Landora Temalı Park ile neler planlanmıştı?


Landora Temalı Park, Forum İstanbul AVM’nin tam karşısında, 1 km'den az mesafede ‘Türkiye ve İstanbul için ilk gerçek temalı park yatırımı’ iddiasıyla Ora İstanbul projesi ile hayata geçirildi.


21 bin metrekare üzerinde konumlanan Landora adını taşıyan Ora Temalı Park, Paris EuroDisney gibi dünyaca ünlü temalı parkların da tasarımcılarından biri olan Valerio Mazzoli tarafından tasarlandı.


Landora, içerisinde bulundurduğu 5 ana temalı alan ve 21 oyuncak ile çocuklar ve ailelerinin eğlence, keşif ve heyecanı aynı yerde bulduğu bir dünya olacaktı. Sadece Landora’ya özgü yaratılan karakterler ve bu karakterlerin hikayeleri ile 3-13 yaş arası çocuklara fantastik bir dünya yaratılmaya çalışılmıştı.


Landora’nın işletmesi dünyaca ünlü birçok temalı parkı yöneten ve danışmanlık hizmeti veren ITPS (International Theme Park Services) tarafından gerçekleştirilmekteydi.


Ora AVM
Landora Temalı Park 


Landora Temalı Park’ın işletmecisi olan International Theme Park Services, Inc kimdir? 


International Theme Park Services, Inc. (“ITPS”), Cincinnati, Ohio (USA)’da bulunan uluslararası yönetim ve danışmanlık firmasıdır. ITPS, tanıtım ve eğlence sektörlerinde pratik bilgi ve deneyim eksikliğini gidermek amacıyla 1983 yılında kurulmuştur. ITPS, son 28 yılda 45′den fazla ülkede 450 projeden fazla proje tamamladı.

ITPS’in aktif başkanı Dennis Speigel, Uluslararası Temalı Park ve Eğlence Merkezleri Birliği (International Association of Amusement Parks and Attractions – “IAAPA”)’nın eski başkanı olup halen yönetim kurulunda görev almaya devam etmektedir. 


ITPS; Temalı Park, Eğlence Parkları, Su Parkları, Aile Eğlence Merkezleri, Hayvanat Bahçeleri, Akvaryumlar, Müzeler, Lokasyon Bazlı Eğitim, Park ve Dinlenme Tesisleri, Çocuk Eğlence Merkezleri, Spor Alanları, Temalı Attraksiyonlar, Resort ve benzeri projeler için hizmet ve servis temin ediyor.


ITPS, ORA Istanbul tarafından fizibilite çalışması, tasarım denetimi, gezi ve eğlence temini, açılış öncesi operasyon hizmetleri ve uzun vadeli Ora Temalı Park saha yönetim hizmetleri için uygun görüldü. Parkın Ekim 2011 döneminde açılması planlandı.

Ora AVM'nin iletişim bilgileri nelerdir?

Adres: Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.ŞAltıntepsi Mahallesi, Kemer Sok. No:3 Bayrampaşa İstanbul / Türkiye 
Telefon: 0212 443 15 00 Faks: 0212 443 15 01
Ora Ücretsiz Müşteri Servisi Bilgi Hattı Telefon:  0549 540 0101
Kiralama Talepleri için
Telefon: 0212 350 08 00
E-mail: nese.unlu@eu.jll.com
Web: www.ora.com.tr