Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Orhanlı – Tuzla – İstanbul

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Tuzla İlçesi’nin mahallesidir. Orhanlı, İstanbul’da kurulacak Yenişehir projesi ile değer kazanan lokasyon olmuştur. İşte Orhanlı ve Yenişehir projesinin detayları…


Orhanlı – Tuzla – İstanbul
Orhanlı Mahallesi, Tuzla, İstanbul

Orhanlı nerededir?

Orhanlı, Tuzla ilçesine bağlı belde. Ortalama 600-780 metre yüksekliktedir. Bu yükseltiyle İstanbul'un en yüksek noktasıdır. Ayrıca İstanbul'un en yüksek dağı olan Aydos Dağı da bu beldede bulunur. Fakat Aydos sadece dağ olarak en yüksektir. Ama en yüksek nokta Orhanlı'dır.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Orhanlı’da kurulacak Yenişehir projesi nedir?

Yenişehir, Tuzla Orhanlı’da 2 milyon metrekarelik alanda kurulacak. Yenişehir’de ofis, otel, apart otel, kongre merkezi, home-ofis, hastane, okul, üniversite, dini tesis, avm, mağaza, dükkan, seyir kuleleri, eğlence alanları ve sosyal tesisler bulunacak.

Emlakkulisi.com’un 15 Ocak 2013 tarihli haberine göre; İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında kurulacak olan yeni şehirlerden ilki Tuzla Orhanlı’da hayata geçiyor. TEM, E-5 ve 3. Köprü Bağlantı Yolları’nın kesiştiği noktada yer alan ayrıca yapımı düşünülen Sabiha Gökçen Havaalanı 2. Pisti’nin kenarında kurulan Yenişehir, kara, deniz ve havayolu taşımacılığının merkezi olacak.
İş dünyasının yanı sıra ticaret, sosyal ve kültürel hayatın kalbi, önümüzdeki dönemde Tuzla Orhanlı’da kurulacak Yenişehir’de atacak.  Yenişehir adeta İstanbul’un ve Marmara Bölgesi’nin yeni çekim merkezi olacak. TEM, E-5 ve 3. Köprü Bağlantı Yolları’nın kesiştiği noktada yer alan, ayrıca yapımı planlanan Sabiha Gökçen Havaalanı 2. Pisti’nin kenarında kurulan Yenişehir, İstanbul’un Anadolu’ya ve dünyaya açılan penceresi olacak. Yakın zamanda Tuzla’ya taşınacak Harem Otogarı sayesinde Yenişehir sakinleri karayoluyla yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde avantajlı konuma sahip olacak.

İstanbul Yenişehir’in, yolcu ulaşımının yanı sıra kara, deniz ve havayolu taşımacılığında bir merkez olacağını söyleyen TOKİ İştiraki Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Karaca, “Yenişehir, iş ve sosyal hayatın merkezi olacak” dedi.  Pendik Marina’ya 5 km uzaklıkta kurulan Yenişehir’in Aydos Ormanları’na komşu olacağını ifade eden Karaca, “Temiz havası, sağlam zemini ve mükemmel konumu sayesinde Yenişehir’e yatırım yapan herkes kazanacak” diye konuştu.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Yenişehir’in inşası için Türk inşaat sektörünün önde gelen kuruluşlarının yanı sıra yabancı firmalardan da büyük talep geldiğini belirten Hüseyin Karaca, “Yenişehir’le özellikle Kuveyt, Dubai, Singapur ve Katarlı yatırımcılar yakından ilgileniyor” açıklamasını yaptı.

İstanbul’un Anadolu yakasında Tuzla Orhanlı’da 2 milyon metrekarelik alanda kurulacak olan Yenişehir hakkında bilgi veren Karaca şunları söyledi:

“ Yenişehir birkaç etaptan oluşacak. Çok fonksiyonlu bir proje olan Yenişehir’de ofis, otel, apart otel, kongre merkezi, home-ofis, hastane, okul, üniversite, dini tesis, avm, mağaza, dükkan, seyir kuleleri, eğlence alanları ve sosyal tesisler bir arada bulunacak. Tabi bu fonksiyonlara proje içerisinde ne kadarlık bir yer ayrılacağına projeyi yapan firma ya da firmalar karar verecek.”

Yenişehir’in İstanbul’un en planlı yapılanması olacağını belirten Hüseyin Karaca,  “Yatırımcısına birçok avantaj sağlayacak” dedi.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Raylı sistemle kolay ulaşım

Raylı sistem sayesinde Yenişehir’den İstanbul’un herhangi bir noktasına ulaşımın mümkün olacağını söyleyen Hüseyin Karaca şöyle devam etti:

“Yenişehir’in kuzeyinden geçmesi planlanan raylı sistem ve ona entegre olan, doğrudan Sabiha Gökçen Havaalanı ve Yeni Otogar’a erişim sağlayacak ring metro hatlarıyla Yenişehir’den İstanbul’un herhangi bir yerine ulaşılabilecek. Yine bu yıl devreye girecek olan İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı da Tuzla’dan geçecek. Bu sayede Bursa, Eskişehir ve Bolu, Yenişehir’e bağlanacak.”

Tuzla Orhanlı'da kurulacak İstanbul Yenişehir projesini hangi firma hayata geçirecek?
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Yenişehir projesinin ilk etabı Anadolu Yakası'nda Tuzla Orhanlı'da Sabiha Gökçen Havalimanı ve 100 milyon liralık kaynak ayrılan 2. pistin yer aldığı bölgede inşa edilecek. 260 bin metrekare alana sahip olan Yenişehir projesinin ilk etabı 20 Ocak 2013 tarihinde ihaleye çıkarılacak. İstanbul Yenişehir projesi, TOKİ iştiraki Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret Anonim Şirketi bünyesinde hayata geçirilecek.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Yenişehir’in mimarı kim?

İstanbul Yenişehir projesi, mimari proje yarışması düzenlenerek 8 katılımcı mimarlık firmasının sunduğu proje tasarımları arasından Alman ASP Mimarlık şirketinin tasarımı seçildi.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Yenişehir’de neler olacak?

Meydan ve bulvarların yer alacağı İstanbul Yenişehir projesi AVM'si yalnızca bölge halkına değil, havalimanı yolcularının da kullanabileceği bir hizmet kapasitesinde oluşturulacak.
İleri teknoloji ve çevreye duyarlı ürünler kullanılarak inşa edilecek olan İstanbul Yenişehir projesi içerisindeki yollar 40 metre genişlikte bulvar halinde tasarlandı. Yeşil alanlar, bulvarlar ve yaya yollarının yer alacağı İstanbul Yenişehir projesi şehrin trafik karmaşasından uzak, insanların her türlü ihtiyacını karşılayabileceği bir standartla inşa edilecek.

İstanbul Yenişehir projesinde bulunan ofis binaları, teknolojik donanımın yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan konumu itibariyle iş dünyasının kalbinde yer alacak.

İstanbul Yenişehir projesi Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pistin yanı başında kurulması sebebiyle yolcuların konaklayabileceği otel binaları ve büyük kongre, fuarların düzenlenebileceği bir merkez alanı yaratacak.

İlk etabının 2016 yılında tamamlanması hedeflenen İstanbul Yenişehir projesi Tuzla Orhanlı'da Sabiha Gökçen Havalimanı 1. ve 3. kavşağı arasında, TEM bağlantılı olmakla beraber, ilk etabın çevresinde Pendik, Kartal ve Tuzla ilçeleri bulunmaktadır.


Orhanlı – Tuzla – İstanbul


Orhanlı Mahallesi posta kodu kaçtır?

Orhanlı Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34956


Orhanlı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?

Muhtar: Bülent Yıldız 
Adres: Merkez Mahallesi Atatürk Cd. No:58, Tuzla,  İstanbul, Türkiye
Telefon: 0216 394 35 02
GSM: 0532 778 90 99
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, 3. Havalimanı