Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Örnektepe

Beyoğlu’nun 1986’da Sütlüce Mahallesi’nden ayrılarak kurulan mahallesidir. Örnektepe Mahallesi, Hilton Garden Inn oteli ve Miniatürk yerleşkesi ile biliniyor.Örnektepe


Örnektepe Mahallesi nerededir?Örnektepe Mahallesi, İstanbul’un Avrupa yakasındaki Beyoğlu İlçesi’nin mahallelerinden biridir. Kağıthane İlçesi’ne bağlı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Beyoğlu İlçesi’ne bağlı Fetihtepe, Halıcıoğlu ve Sütlüce mahalleleriyle komşudur. Örnektepe  Mahallesi ne zaman kuruldu?Örnektepe Mahalle Muhtarı Doğan Şentürk’ten alınan bilgilere göre; ilk yerleşimlerin İstanbul’a göçlerle 1949-1950 yıllarında başladığı Örnektepe Mahallesi, 1986 yılında Sütlüce Mahallesi’nden ayrılarak mahalle muhtarlığına kavuştu. Örnektepe kentsel dönüşüm kapsamına alındı mı? Örnektepe Mahallesi, 2012 yılında Sütlüce Örnektepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dahil edildi. Hilton Garden Inn projesi, Örnektepe’de hayata geçirilerek mahallenin kentsel dönüşümüne ön ayak olundu. Otelin inşası sırasında mahalledeki 35 binada çatlaklar yaşandı, binalara gereken takviyeler yapıldı.  Örnektepe Mahallesi’nin sembol binaları hangileri?Hilton Garden Inn Oteli, Miniatürk, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Örnektepe Mahallesi’nin bilinen binaları. 


Mahallede bulunan İmrahor Caddesi, Sütlüce bağlantılı olarak Haliç boyunca mahalleyi Perşembe Pazarı, Taksim, Eminönü ve Alibeyköy’e bağlıyor. Örnektepe Mahallesi’nin nüfusu kaçtır?8 bin 500 seçmen sayısına sahip Örnektepe Mahallesi’nde nüfus 17 binin üzerinde. Örnektepe Mahallesi muhtarı kimdir?Adı Soyadı: Doğan Şentürk

Adres: Pazaraltı Sok.No:1/A Örnektepe Mahallesi Beyoğlu / İstanbul

Tel: 0212 221 21 88

Cep Telefonu: 0532 632 03 21Örnektepe hangi konularda haber oldu? Haliç'in dönüşümünde daire fiyatı 800 bin TL'ye kadar çıkıyor! (Akşam Gazetesi, Ağustos 2012)


Haliç'in ilk kentsel dönüşüm projesi olan Örnektepe'de mahalle sakinlerinin çoğu, evlerinden ayrılıp, 800 TL kira yardımını almaya başladı. Projede daire fiyatları 350-800 bin TL arasında olacak.


Haliç'teki Hilton Garden inn otelinin yatırımcısı Amplio, Haliç'in ilk kentsel dönüşümü olacak Örnektepe mahallesinin dönüşümüne eylül ayında başlıyor. Amplio'nun yönetim kurulu başkanı Alaeddin Babaoğlu'nun verdiği bilgilere göre, mahalle sakinleri anlaştı, proje de ana hatlarıyla netleşti. Babaoğlu, 2 etaptan oluşacak projede 650 civarında konut olacak, daire fiyatları ise 350 bin ila 800 bin TL arasında değişecek. Babaoğlu ile Haliç'in kentsel dönüşümünü konuştuk. 


Nasıl başladı proje?


Aslında bu çalışma üzerinde Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde 1 yıldır çalışılıyor. Örnektepe mahallesi sakinleri, birleşip, belediyeye gittiler ve mahallede kentsel dönüşümün başlatılmasını talep ettiler. Biz de Amplio olarak bu işe talip olduk. Zaten, bölgede açtığımız otelden dolayı bu çevre ile ilgileniyorduk. 


Projeyi anlatır mısınız, neler olacak bu mahallede?


Örnektepe mahallesi pilot bir proje. Burada mahalle kültürünü koruyucu bir yapı oluşturacağız. Şu anda mahallede 25 bin metrekare alana yayılmış 200 hane var. Biz bu projeyi 2 etap şeklinde gerçekleştireceğiz. 200 konut yerine ilk etapta 450, ikinci etapta 200 olmak üzere toplamda 650 civarında konut olacak. Projeye dair en fazla dikkat edeceğimiz konu silüetin korunması. Oteli inşa ederken, projeyi Haliç manzarasına gömmeye dikkat ettik. Mahallede de böyle olacak. Silüetten taşmayacak. 


Mahalle duygusunu nasıl koruyacaksınız?


Farklı bir proje planlıyoruz, içinde sanat okulu, çocuk bahçesi olacak. Özellikle süpermarket koymadık. Kasap, manav ayrı ayrı  olacak. Bir de kıraathanemiz olacak, isteyen köşede tavla oynayacak, isteyen kitap okuyacak. Bir de projesi Kayseri'de Mimar Sinan ödülü almış, çok sade bir cami yapacağız. 


Binalar kaç katlı olacak?


10 katı geçmeyecek. 


Maliyet ne olacak?


İki etap toplam 200 milyon TL'ye mal olacak.


Kimseyi 'Kayabaşı'na yollamadık'


Kentsel dönüşümler genelde sancılı oluyor. Kimin ne kadar metrekare alacağı nasıl belirlendi?


Biz kimseyi Kayabaşı'na yollamıyoruz. Burada herkesin başına talih kuşu kondu diyebilirim. Hiçbir sosyal devlet elinde tapusu olmayan birine yeni ev ve tapu vermez. En fazla belediyenin konutlarında barınma şansı verirler. Metrekare ölçümleri insanların hukuki durumlarına göre belirlendi. Kimin kiminle komşu olacağı bile tek tek düşünüldü. 'Ben Selahhattin Bey'le komşu olmam, Hatice Hanım'la yan yana olalım' gibi talepler bile dikkate alındı.

Otelde doluluk %90'ın üzerinde


Haliç'teki Hilton Garden inn'de işler nasıl gidiyor?


Otel düşündüğümüzün üzerinde performans gösteriyor. Yüzde 90-100 doluluk oranı ile çalışıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Leed Gold sertifikası aldık.

'Aman gözümüzü para bürümesin' diyoruz


Mahalle sakinlerinin tamamıyla anlaşıldı mı?


Yüzde 99 anlaşıldı. Bir kişi direniyordu. Onu da diğer hane sahipleri ikna ettiler. 100'ün üzerinde haneye kira yardımı başladı. Ayda 800 TL civarında ödeme yapıyoruz. Çocukların okula gidiş geliş paraları da veriliyor. 


Projede fiyatlar nasıl olacak?


Fiyatlar uygun olacak. Her gün kendimize aman gözümüzü para bürümesin diyoruz. 75-160 metrekare arasındaki dairelerin fiyatları 350 bin ila 800 bin TL arasında olacak. 


Satış ne zaman başlıyor?


Eylül gibi yıkım başlayacak. Satışa da son çeyrekte çıkacağız. Kura olabilir. Çünkü az konut, çok talep var. 2014 ortasında da teslimler başlayacak.


Erwin Walter Graebner, Hilton Garden Inn Oteli'nin arkasındaki Örnektepe Mahallesi'ni yenileyecek (Sabah Gazetesi, Mayıs 2012)


Kentsel dönüşüm yasasının bu hafta içinde meclis gündemine yeniden gelmesi beklenirken yasa çıkmadan önce ilk kez bir yabancı yatırımcı dönüşüme ortak olacak


Sütlüce'de Hilton Garden Inn Oteli'nin yatırımcısı ve işadamı Alaeddin Babaoğlu'nun ortağı Alman Erwin Walter Graebner, otelin hemen arka bölümünde bulunan Örnektepe Mahallesi'ni yenileyecek. Graebner, içinde Almanya'da olduğunu gibi kreş ve parkların da olacağı mahalle konseptiyle bölgeyi yenileyerek 500 haneli yeni bir yer yaratacaklarını söyledi. Graebner ayrıca proje için ilk aşamadan 100-120 milyon dolar yatırım yapacaklarını anlattı. Projedeki binaların tamamı ise yeşil bina konseptiyle yapılacak. 


Türkiye ilgisi dededen geliyor 


Graebner'in Türkiye'ye olan ilgisi ise dedesinin Osmanlı döneminde mimar olarak Türkiye'ye gelmesiyle başlıyor. Dedesinin İstanbul'da görevi sırasında hayatını kaybettiğini ve yıllar sonra mezarını da Teşvikiye'de bulduklarını anlatan Graebner, Türkiye'nin yatırım potansiyeline inandığını söyleyerek "Kentsel dönüşümdeki projelerimize devam etmek istiyoruz. Bölge halkı kentsel dönüşüme çok istekli. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a giderek mahallelerinin dönüştürülmesini istemişler. Ahmet Bey de bizimle iletişime geçti. Biz de hemen çalışmalarımızı başlattık. Eylülde inşaat ve satışlar başlamış olur" dedi. Graebner'in ortağı Türk yatırımcı Alaaddin Babaoğlu ise hedeflerinin ilk olarak Türkiye'de oteller zinciri kurmak olduğunu, ancak finansal krizden sonra planlarını yenilediklerini söyleyerek bundan sonra kentsel dönüşüme odaklanacaklarını anlattı. Babaoğlu, Sütlüce bölgesindeki yeni dönüşüm projeleriyle de ilgilenebileceklerini anlattı.


Haliç'in Kıyısındaki Örnektepe'de Gönüllü Dönüşüm Başlıyor (Mart 2012)


Haliç kıyısındaki mahallelerden biri olan Örnektepe'de gönüllü dönüşüm başlıyor.


Yeni açılan Hilton Garden Inn Oteli'nin hemen arkasında yer alan mahallede yaşayan 100 aile bu dönüşümden yararlanacak.


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan proje ile ilgili Aralık ayında şu açıklamalarda bulunmuştu:

"O bölgede, Hilton Oteli'nin inşaatı var. İnşaat nedeniyle bazı evlerde çatlaklar oluşunca firma tarafından kiraları karşılanarak, evler yenilendi. Ondan sonra diğer mahalleliler de gönüllü olarak bize geldi ve dönüşüm istedi. Proje giderek büyüdü ve bir dönüşüm projesi ortaya çıktı. 100 aile bu dönüşümden yararlanacak. Ailelerin yüzde 90'ıyla anlaşmaya varıldı. Bölgedeki boş araziler de dönüşüme katılarak, daha çok ailenin de yararlanması sağlanacak. Dönüşümün tam noktası, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın arkasındaki alan. Bu dönüşüm kat karşılığında bir deprem dönüşümü olacak. Yerinde dönüşüm yaparak, mahalleli yine kendi bölgesinde oturacak. Projemizi hazırladık ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a bilgi verdik."


Beyoğlu Belediyesi tarafından proje ile ilgili bir de video hazırlanmış. Projenin detayları konusunda çok fazla bilgi vermeyen videoda daha çok komşuluk ilişkilerinin önemine vurgu yapılıyor. Videonun sonunda Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Topbaş ve Ahmet Misbah Demircan'ın kentsel dönüşüm ile ilgili mesajları da yer alıyor.Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura