Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ortadoğu Grup

Memorial Hastanesi, Middelist, İSTOÇ, Merkez Zekeriyaköy ve Resim İstanbul projelerini hayata geçiren firmadır. 1981 yılında kurulan Ortadoğu Grup, inşaat dışında enerji, nakliyat, gıda, dış ticaret ve çevre teknolojileri alanlarında faaliyet göstermektedir. Ortadoğu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gür’dür…Ortadoğu Grup


Ortadoğu Grup’un tarihçesi nedir?


1981 yılında inşaat ve lojistik alanlarındaki faaliyetleri ile iş hayatına başlayan Ortadoğu Grup, 30 yılı aşkın geçmişine; hem Türkiye çapında hem de global çapta ses getiren pek çok başarılı yatırım ve proje sığdırmıştır.Ortadoğu Grup, hangi alanda hangi marka-projesiyle bilinmektedir?


Sağlık hizmetleri alanında liderlik rolünü üstlenen Ortadoğu Grup; “Memorial Hastanesi” projesi ile Türkiye’de özel sektörün sağlık faaliyetlerindeki kalite çıtasını köklü olarak değiştirmiştir. Memorial Hastanesi dünyanın en önemli sağlık hizmetleri akreditasyonu olan JCI akreditasyonunu dünyada almaya hak kazanan 21. hastane, Türkiye’de ise ilk hastane olmuştur. Bugün Memorial Hastanesi; sadece Türkiye’de değil, dünyanın çeşitli bölgelerinden hastaların tedavi olmak için başvurduğu bir kurum hâline gelmiştir.


Yenilenebilir enerji faaliyetlerine “Çöp Gazından Enerji Üretimi Tesisleri” ile başlayan Ortadoğu Grup; bu alanda da “İstanbul Çöp Gazından Enerji Üretimi” projesi ile Avrupa’daki en büyük, dünyada ise en büyük ilk beş santralden birisini kurma başarısını göstermiştir. Dünya enerji çevrelerinde yakından tanınan bu proje; bugüne kadar 100’ün üzerinde farklı bölge ve ülkeyi temsil eden heyetler tarafından ziyaret edilerek önemli bir bilgi ve tecrübe paylaşımı katkısı da sağlamıştır. Aynı zamanda bu proje, yıllık 1 milyon ton ile dünyanın en büyük “Gönüllü Karbon Kredisi” projesi olma özelliğini de taşımaktadır.


Konut ve iş yerleri inşaatında gerek Türkiye içinde gerekse yurt dışında bugüne kadar önemli projelere imza atan Ortadoğu Grup; bu alandaki faaliyetlerine Milyar TL seviyesindeki konut projesi portföyü ile ara vermeden devam etmektedir.


Karayolu taşımacılığının da öncülerinden olan Ortadoğu Grup, bu alanda oldukça başarılı çalışmalar yürütmüştür.

Bugün itibarıyla Ortadoğu Grup; İnşaat ve Lojistik  alanlarının yanı sıra Enerji, Sağlık, Gıda, Dış Ticaret ve Çevre Teknolojileri gibi alanlarda yenilikçi projeler üretmeye devam etmektedir.Ortadoğu Grup’un faaliyet alanları nelerdir?


Ortadoğu Grup, ülke ekonomisine aşağıdaki faaliyet alanlarında katkıda bulunmayı hedeflemiştir:


- Yenilenebilir ve konvansiyonel enerji yatırımları

- Fosil yakıtların değerlendirilmesi

- Konut ve ticari yapıların projelendirilmesi ve inşaatı

- Uluslararası lojistik ve nakliyat

- Sağlık tesisleri danışmanlığı, inşaatı ve işletmesi

- Yenilikçi atık ve çevre yönetimi çözümleri geliştirilmesi

- Gıda üretimi

- Katma değerli dış ticaretOrtadoğu Grup’un tarihçesindeki kilometre taşları nelerdir?


1981 - Ortadoğu Grup, Kara Nakliyatı ve İnşaat iş alanları ile faaliyetlerine başladı.


1987 - Madencilik faaliyetleri kömür ithalatı ile başladı.


1988 - Gıda alanındaki faaliyetler Özgür Çay ile başladı.


1996 - Memorial Hastanesi projesi ile sağlık sektöründeki faaliyetler başladı.


1998 - İstanbul İstoç ve Yeşilköy’de 2 ayrı akaryakıt istasyonu faaliyete geçti.


2000 - Memorial Hastanesi açıldı ve hasta kabul etmeye başladı.


2002 - Dış ticaret faaliyetleri Batı Afrika ve Türki Cumhuriyetler ile başladı.


2004 - Ortadoğu Plaza açıldı ve uluslararası firmaların merkez adresi olmaya başladı.


2007 - Yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetler başladı.

          - Rize’de Güneysu Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı.


2008 - İstanbul çöp gazından enerji üretimi projesi başladı.

         - Ortadoğu Grup, sterilizasyon ve arıtma çamuru faaliyetleri ile çevre teknolojileri sektörüne giriş yaptı.

         - Gönülevleri konut projesi tamamlandı.


2009 - TC Başbakanı’nın teşrifleri ile Odayeri Çöp Gazından Enerji Üretim Santralinin açılışı yapıldı.


2010 - Kömürcüoda çöp gazından enerji üretimi santrali devreye alındı.

         - Middleİst konut projesi tamamlandı.

         - Kocaeli çöp gazından enerji üretimi projesi başladı. 


2011 - Demirer Grup ile ortak olarak 70MW kapasiteli 3 adet Rüzgar Enerjisi Üretim Lisansı alındı.


2012 - Nişantaşı Hastanesi açıldı ve hasta kabul etmeye başladı.

         - Solaklar çöp gazından enerji üretimi santrali devreye alındı.

        - 2013 yılında gerçekleşecek güneş enerjisi ihalesi için 2 ayrı lokasyonda ölçüm istasyonları kuruldu.


2013 - Merkez Zekeriyaköy konut projesi lansmanı yapıldı.

        - Nişantaşı Görüntüleme Merkezi açıldı.Ortadoğu Grup bünyesindeki şirketler ve iştirakler hangileridir? 


ENERJİ: Ortadoğu Enerji San. ve Tic. A.Ş., Körfez Enerji San. ve Tic. A.Ş., Ortadoğu Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.


İNŞAAT: Ortadoğu Nak. İnş. Turz. İhr. Paz. A.Ş., Ortadoğu Arazi Geliştirme Yat. ve Tic. A.Ş.


LOJİSTİK: Ortadoğu Nak. İnş. Turz. İhr. Paz. A.Ş.


SAĞLIK: Medikalyapı Sağlık Yatırımları A.Ş.


GIDA: Özgür Çay San. A.Ş.


ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ: MSS Çevre Teknolojileri Sterilizasyon Sis. San. ve Tic. Ltd. Şti., ADS Atık Dönüşüm Sis. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti.


DIŞ TİCARET: Özgür İthalat İhracat ve Ticaret Ltd. Şti.


YATIRIM: Kapital Yatırım Holding A.Ş.Ortadoğu Enerji Grubu hangi projelerini hayata geçirmiştir? 


Ortadoğu Grup enerji sektöründeki yatırımlarına alanında dünyanın en büyük 3 yatırımı arasında yer alan ve çöp gazından elektrik enerjisi üretimi alanında faaliyet gösteren 2 santral projesi ile başlamıştır.


Yenilenebilir enerjinin tüm türlerine yoğun ilgisi olan Ortadoğu Enerji Grubu bugün faaliyetlerine çöp gazından enerji üretiminin yanısıra rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve jeotermal enerjisi yatırımlarını sürdürmektedir.


Yenilenebilir enerji alanında hidroelektrik enerjisi, biokütle enerjisi ve RDF gazifikasyonu da Ortadoğu Enerji Grubunun yakından ilgilendiği ve aktif olarak proje geliştirdiği alanlardır.


Diğer taraftan, termik enerji ve fosil yakıtlar gibi konvensiyonel enerji kaynaklarına dayalı üretim yatırımları da projelendirme aşamasındadır. Ortadoğu Enerji Grubu, elektrik enerjisi üretiminin yanısıra elektrik ticareti; karbon ofset kredisi ticareti; petrol, doğalgaz ve kayagazı arama ile mühendislik-inşaat alanlarında da faaliyetlerini sürdürmektedir.


50 MW’a yaklaşan kurulu güç kapasitesi, 125 MW’lık üretim lisansı ve 5 yılı içinde 500 MW kurlu güce ulaşma hedefi ile Ortadoğu Enerji Grubu Türkiye Enerji sektörünün önemli aktörlerinden birisidir.


Ortadoğu Enerji Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır:


ELEKTRİK ÜRETİMİ


YENİLENEBİLİR ENERJİ: Çöp gazından enerji, Rüzgar enerjisi, Güneş enerjisi, Jeotermal enerjisi, Hidroelektrik enerjisi, Biokütle enerjisi, RDF gazifikasyonu.


KONVANSİYONEL ENERJİ: Termik Enerji, Kömür Gazifikasyonu. 


ELEKTRİK TİCARETİ


KARBON OFSET KREDİSİ TİCARETİ


YERALTI KAYNAKLARI


PETROL, DOĞALGAZ VE KAYAGAZI


MÜHENDİSLİK, TEDARİK VE İNŞAAT (EPC)


Web: www.ortadoguenerji.com.trOrtadoğu Grubu, inşaat sektöründe neler yaptı?


Ortadoğu İnşaat Grubu; 1981’den bugüne, modern ve çağı yakalayan Türkiye’nin aynası konumundaki İstanbul’a yakışacak standartlarda birçok projeyi başarıyla tamamlamıştır. Ortadoğu İnşaat Grubu çok yakın bir zamanda tamamlanan projelerinin yanı sıra planlama ve yapım aşamasındaki dev projeleriyle bu alandaki başarı halkalarına yenilerini eklemeyi misyon edinmiştir.


Gerçekleştirdiği her projeye mükemmeliyetçi bir bakış açısıyla yaklaşan Ortadoğu İnşaat Grubu güçlü teknolojik donanımı ve bilgi birikimiyle tüm beklentilere en doğru çözümlerle yanıt vermektedir.


Ortadoğu İnşaat Grubu; gelişimde, başarıda ve rekabette her zaman en üst sıralarda yer alma ilkesi doğrultusunda her projesiyle hedefine bir adım daha yaklaşmaktadır.


Konut, ticari ve kültürel yapı projelerinde uzmanlaşan Ortadoğu İnşaat Grubu’nun tamamladığı projelerinden bazıları şunlardır:


Memorial Hastanesi Kompleksi, Ortadoğu Plaza, Middleİst Sitesi, Gönül Evleri Sitesi, Famas Plaza, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gür Plaza, İstoç Alışveriş Merkezi, Ortadoğu İş Merkezi, Güneysu Kültür Merkezi ve Silkroad Residential Unit…


Ortadoğu İnşaat Grubu; yapım ve proje aşamasında olan toplam 390.000 m² inşaat alanı ile Türkiye inşaat sektörünün önemli aktörlerinden birisidir. Ortadoğu İnşaat Grubu’nun devam etmekte olan projeleri ise şunlardır: Resim İstanbul ve Merkez Zekeriyaköy…Ortadoğu GrupOrtadoğu İnşaat Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır: Konut yapıları inşaatı, ticari ve kültürel yapıların inşaatı, plaza ve iş merkezleri inşaatı, alışveriş merkezleri inşaatı ve otel inşaatı…


Web: www.resimistanbul.net 

www.merkezzekeriyakoy.com 

www.ortadoguinsaat.com.trOrtadoğu Grubu’nun nakliyat sektöründeki faaliyetleri nelerdir? 


1981 yılından günümüze uluslararası kara taşımacılığında faaliyet gösteren Ortadoğu Grup; Avrupa ülkelerinde, Türk Cumhuriyetleri’nde ve Orta Doğu ülkelerinde özmal araç filosu ile komple taşımacılık, parsiyel taşımacılık, tehlikeli madde (ADR) yük taşımacılığı, özel taşımalar, proje taşımacılığı, gümrükleme, depolama, sigorta ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.


Ortadoğu Grup’un faaliyetlerinin başlangıç sektörlerinden olan Lojistik Grubu 1981 yılından beri ülkemiz ihracat ve ithalatçısının faaliyetlerine katma değer artırıcı bir rol üstlenip, deneyimini; teknoloji, nitelikli iş gücü ve bilgisi ile birleştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemiş ve bu hedefle günümüze kadar gelmiştir.


Ortadoğu Lojistik Grubu, 2002 yılında Türk Cumhuriyetleri ile ülkemiz ticaretindeki gelişmelere bağlı olarak bu alanda da yatırımlarını yapmıştır. Özbekistan’ın en büyük taşımacılık şirketi olan Central Asia Trans ile olan ortaklık Ortadoğu Lojistik Grup’un gücünü ve kapasitesini giderek artırmıştır.


Ortadoğu Lojistik Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır;  Uluslararası Kara Nakliyesi, Komple Taşımacılık, Parsiyel Taşımacılık, Tehlikeli Madde (ADR) Yük Taşımacılığı, Özel Taşımalar, Proje Taşımacılığı, Gümrükleme ve Depolama…

WEB: www.ortadogugrup.com.trOrtadoğu Grubu, sağlık alanında neler yaptı?


1996 yılında sağlık sektörüne adım atan Ortadoğu Grup gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’de özel sağlık sektörünün gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur.


Sağlık hizmetleri alanında Ortadoğu Grup’un liderlik rolünü üstlendiği “Memorial Hastanesi Projesi, Türkiye’de özel sektörün sağlık faaliyetlerindeki kalite çıtasını köklü olarak değiştirmiş bir yatırım olarak iz bırakmıştır. Bugün Memorial Hastanesi sadece Türkiye’den değil dünyanın çeşitli bölgelerinden hastaların tedavi olmak için başvurduğu bir kurum hâline gelmiştir. Memorial Hastanesi dünyanın en önemli sağlık hizmetleri akreditasyonu olan JCI akreditasyonunu dünyada almaya hak kazanan 21. hastane, Türkiye’de ise ilk hastane olmuştur. Ortadoğu Grup 2007 yılında Memorial Hastanesi’ndeki hisselerini ortaklarına devretmiştir.


Ortadoğu Grup, artan tecrübesiyle 2011 yılında Nişantaşı Hastanesi’ni hizmete açtı. Nişantaşı Hastanesi, Nişantaşı’nın hem en köklü hem de en yeni hastanelerinden biridir. 1949 yılından bu yana hizmet veren Pakize Tarzi Kliniği’ni 2011 yılında devralan Ortadoğu Grup, hastaneyi baştan aşağıya modernize ederek yeni adıyla faaliyete geçirdi.


Ortadoğu Grup, sağlık sektöründe edinmiş olduğu geniş tecrübesini; 2008 yılında kurmuş olduğu Medikal Yapı Ltd. adındaki mühendislik firması ile hem Türkiye’de hem de yakın coğrafya ülkelerinde sağlık tesisleri planlama ve kurulum danışmanlığı ve inşaatı hizmetleri de sunmaktadır.


Ortadoğu Sağlık Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır; Sağlık Tesisleri Planlama ve Kurulum Danışmanlığı, Sağlık Tesisleri İnşaatı ve Sağlık Tesisleri İşletmeciliği… 


WEB: www.medikalyapi.com.tr

          www.nisantasihospital.com.trOrtadoğu Grubu, gıda sektöründe neler yaptı? 


Ortadoğu Grup gıda sektöründeki faaliyetlerine çay üretim ve pazarlama alanında devam etmektedir. Diğer taraftan Ortadoğu Grup 2000’li yılların başından itibaren özellikle Batı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında gerçekleştirilen gıda ticaretinde de önemli rol üstlenmiştir.


1988 yılında kurulan Özgür Çay, bugün Türkiye’nin önde gelen çay üreticileri arasında yer almaktadır. Özgür Çay, kendi markası olan “Efe” ile tüketicilere siyah çay ve yeşil çayın yanı sıra bitkisel ve meyve çayları da sunmaktadır.

Ortadoğu Gıda Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır; Çay Üretimi ve Pazarlaması ve Gıda Ürünleri Dış Ticareti…

WEB: www.ozgurcay.com.trOrtadoğu Grubu, dış ticaret alanında neler yaptı?


Ortadoğu Grup, başta Afrika ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere gıdadan kimyaya, metal ürünlerinden temizlik maddelerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde hem ithalat hem de ihracat yapmaktadır. Ortadoğu Grup dış ticaretin yanı sıra üretim alanına da yönelmiş ve metal ürünleri üzerine üretim çalışmalarına yatırım yapmıştır.


Ortadoğu Grup; Batı Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Gana’da, başta gıda olmak üzere temizlik maddeleri ve metal ürünleri üzerine satış çalışmaları yapmaktadır. Ortadoğu Grup’un hedefi Gana’da yakalanan başarıyı Batı Afrika geneline yayıp Türkiye’de üretilen ürünlerin bu ülkelerde bilinir ve satılır hâle gelmesidir.

Dış ticaretteki diğer bir faaliyet alanı ise Türk Cumhuriyetleri’dir. Burada ağırlıklı olarak yapı malzemelerinin satışı gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa’da da metal üzerine ithalat ve ihracat faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.


Ortadoğu Dış Ticaret Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır; Afrika, Orta Asya ve Avrupa Ülkeleri İle Dış Ticaret; Gıda, Kimya, Metal Ürünleri ve Temizlik Maddeleri İthalat ve İhracatı ve Metal Ürünleri Üretimi…

WEB: www.ozgurgroup.comOrtadoğu Grubu, çevre teknolojileri alanında neler yaptı? 


Ortadoğu Grup, 2008 yılında tehlikesiz atık geri kazanım alanında faaliyet göstermeye başlamış ve bu kapsamda İzmir’in Torbalı ilçesinde, “Tehlikesiz Çamur Geri Kazanım Tesisleri”nin ilkini kurmuştur.


Konusunda ilk ve tek lisansa sahip olan tesiste bir yandan gıda, kâğıt, tütün vb. sanayi işletmelerinin arıtma çamurlarından örtü malzemesi üretilirken, diğer yandan organik atıklardan kompost ve biyoyakıt üretimi yapılmaktadır.


“ADS Atık Dönüşüm Sistemleri” firması bünyesinde aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır:

Yerinde bertaraf edilemeyen “Tehlikesiz Atıklar” için sanayicilere, belediyelere ve organize sanayi bölgelerine, “Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi”mizde yönetmeliklere uygun bertaraf hizmetleri sunmak.

Atık yönetimi konularında; belediyelere, organize sanayi bölgelerine ve endüstriyel işletmelere en uygun atık işleme yöntemleriyle çözümler sunmak.

“Su Geri Kazanımı” ve “Atık Su Arıtımı” konularında sektördeki teknolojik yenilikleri yakından takip ederek anahtar teslimi tesis kurma ve revizyon hizmetleri sunmak.


Ortadoğu Grup, “Tıbbi Atık Yönetim Projeleri”nde, “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ve “Tıbbi Atıkların Sterilizasyonu” genelgesi ile belirtilen gerekleri karşılayan ve yönetmelikte belirtilen seviyede sterilizasyonu sağlayan komple sistemlerin kurulumu konusunda çözümler üretmektedir.


Ortadoğu Çevre Grubu’nun faaliyet alanları şunlardır; Tehlikesiz Atık Dönüşüm Sistemleri, Tıbbi Atık Sterilizasyonu, Su Geri Kazanım Tesisleri ve Atık Su Arıtımı, Kompost Ve Gübre Tesisleri…

WEB: www.atikdonusum.com

           www.msscevre.com.trOrtadoğu Grubu’nun sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?


Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı: Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı binası benzerleriyle karşılaştırıldığında mükemmel mimari üslubuyla, çağdaş bir kompleks olarak eğitime yönelik ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde planlanmıştır. 2 adet ana binadan oluşan bu yapının toplam inşaat alanı 14.000 m²dir. Bulunduğu bölgeye; gerek fonksiyonelliği ve gerek mimarisi ile canlılık getiren Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın bu güzide eseri şu an Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak hizmet vermektedir.Güneysu Eğitim Merkezi: Rize Güneysu’da 6 ay gibi kısa bir sürede yapılan ve Haziran 2007’de hizmete açılan Güneysu Kültür Merkezi, geleneksel Karadeniz mimarisinin çizgileriyle tasarlandı. Yöre mimarisinin en önemli özelliği dış cephe ahşap uygulamalarıyla göz alıcı bir görünüme sahip Güneysu Kültür Merkezi’nde 16 adet misafir odası, 1 adet 700 kişi kapasiteli düğün ve toplantı salonu buna ek olarak halk eğitim salonları yer almaktadır. Ortadoğu Grup sosyal amaçlı hazırladığı projeyi Milli Eğitim Bakanlığı ve Rizelilerin hizmetine sunmuştur.Ortadoğu Grubu iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı Ortadoğu Plaza No:73 Kat:19 Okmeydanı Şişli, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 212 210 25 25

Faks: +90 212 221 51 52

e-posta: info@ortadogugrup.com.tr

Web: ortadogugrup.com.tr