Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ortaklığın giderilmesi satış prosedürü!

Paylı mülkiyete sahip olan paydaşlardan her biri, malın paylaşılması için ortaklığın giderilmesi davası açabiliyor. Peki, ortaklığın giderilmesinde satış nasıl yapılır?


Ortaklığın giderilmesi satış prosedürü!


Ortaklığın giderilmesi davası, paylı mülkiyete sahip olan paydaşlardan her biri, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyenler tarafından açılıyor.


Bu dava, sulh hukuk mahkemelerinde bir dilekçe ile başvuru yapılmasının ardından açılıyor. İzale-i şuyu davasında yetki; Hakkında paydaşlığın giderilmesi davası açılacak olan taşınmaz hangi il ya da ilçe sınırlarında ise o yer sulh hukuk mahkemesinde oluyor.


Davada, paylaşma biçiminde uyuşma sağlanmadığı takdirde paydaşlardan birinin istemi üzerine hâkim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına, bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmemesi hâlinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar verilebiliyor. Peki, ortaklığın giderilmesinde satış nasıl yapılır?


Ortaklığın giderilmesi satış prosedürü:

İzale-i şuyu davasında satış, bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmezse ve özellikle paylı malın önemli bir değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak yoksa, açık artırmayla satışa hükmolunur. 


Satışın paydaşlar arasında artırmayla yapılmasına karar verilmesi, bütün paydaşların rızasına bağlı oluyor.


İzale-i şuyu davasında satışa karar verilmesi halinde, söz konusu taşınmaz mal satışı için ihale yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com