Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Oruç Reis Mahallesi

Esenler ilçesine bağlı bir mahalledir. 2010 yılı itibari ile Oruç Reis Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi başlamıştır. Bölgede bugüne kadar 1.400 konut yenilenmiştir.Oruç Reis Mahallesi nerededir?


İstanbul Avrupa Yakasındadır. Esenler; Kuzeyde Bayrampaşa, güneyde Güngören, güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Toplamda 18 mahalleden oluşmaktadır. İlçenin mahallelerinden biri de Oruç Reis’tir. Oruç Reis Mahallesi


Oruç Reis Mahallesi’nde neler oluyor?


Oruç Reis Mahallesi; Esenler ilçesine bağlıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28/02/2013 tarihli ve 825 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/03/2013 tarihinde Riskli Alan ilan edildi. 


Kentsel dönüşüm projesi, Oruç Reis Mahallesi’nde 477-481-539 parsel sayılı 72.080 metrekare alana sahip bölge içerisinde gerçekleşmeye başladı. Bölge nüfusu yaklaşık 8.000 kişi olduğu Esenler Belediyesi tarafından açıklandı.  Belediyenin mahalle ile ilgili verdiği diğer bilgiler de şöyle: Alanın hissedar sayısı 600 kişi, 389 yapı, 1990 bağımsız birim.


Proje kapsamında Oruç Reis Mahallesi’ne neler yapıldı?


2010 yılında Esenler’de “Güzel Esenler” projesi başladı. Proje kapsamında, bölgede yer alan hasarlı binalar yıkılmaya başladı. Sağlam ama dış görünümü eski olan yapılar ise belediye tarafından mantolama ve dış cephe uygulamaları yapıldı. Yeşil alanların da genişletildiği bölgede; TEM E-5 bağlantı yolu üzerinde bulunan Oruç Reis, Havaalanı, Turgut Reis, Birlik ve F. Çakmak mahallelerinde toplam 1.400 ev yenilendi.


2011 yılında ise TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projesi başladı. Bu proje kapsamında da Oruç Reis Mahallesi’nde bulunan 262 adet konutun altyapı çalışmaları ve çevre düzenlemesi yapılmaya başlandı. Toplamda bu mahallede 72 bin metrekarelik alan dönüştürülmekte.


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Oruç Reis Mahallesi dönüşüm projesi hakkında neler söyledi?


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Oruç Reis Mahallesi dönüşüm projesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Oruç Reis Mahallesi'nde de çalışmalar devam ediyor. Oruç Reis Mahallesi Başbakanın özel imzasıyla kamulaştırma alanı ilan edildi. 1910 konut var ve hiçbirinin tapusu yoktu. 7-8 katlı gecekondular yer alıyordu. 17 bin metrenin ise tapuları başka belediyeler ya da başka mahallerde görünüyordu. TOKİ bunlar için de 9.5 milyon TL ödeyerek bu tapuları satın aldı. 20 yıllık sorunlar çözüldü. 131 milyon TL harcanarak, burada kalmak isteyen vatandaşlara imkan sunduk. Şimdi 10 bin metrekarelik alanda 262 konut yapıldı. Bunlar Ocak 2013'te teslim edilecek.


TOKİ Oruç Reis Mahallesi irtibat bürosu iletişim bilgileri nedir?


Barbaros Caddesi 604 Sokak No: 2 (Karadeniz Cad. No: 1- çift girişli bina)  Esenler/İstanbulÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016