Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Osman Ağca

Yorum İstanbul projesini hayata geçiren Yorum İnşaat’ın kurucu patronudur. Osman Ağca ve Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu, 5 yılda 10 bin konut üretmeyi hedefliyor.Osman Ağca
Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca


Osman Ağca kimdir?Osman Ağca, Yorum İnşaat'ı 2005 yılında kurdu. Forum markasıyla İstanbul, Trabzon ve Mersin'de alışveriş merkezi (AVM) projeleri geliştirdi. Yorum İnşaat, son olarak yine Turkmall ortaklığıyla konut sektörüne adım attı. Şimdilerde Bayrampaşa'da Forum İstanbul'un hemen arkasındaki arazide, 80 milyon dolarlık yatırımla Yorum İstanbul projesini hayata geçiriyor. 21 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilen Yorum İstanbul, 5 blokta 558 daireden oluşuyor.


Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca ve Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, Yorum markasıyla hedeflerinin 5 yılda 10 bin konut üretmek olduğunu söylüyorlar.


Osman Ağca aynı zamanda Büyük Kulüp Bolataj Kurulu üyesi. Osman Ağca hangi konularda haber oldu? Levent Eyüpoğlu ve Osman Ağca'dan yeni bir şirket! (Emlakkulisi.com, Nisan 2011) 


Yeditepe Emlak Yatırımları A.Ş.nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Ahmet Akbalık, Başkan Yardımcısı olarak Osman Ağca, Yönetim Kurulu Üyeleri olarak ise Ürfi Akbalık ve Levent Eyüpoğlu görev yapacak...


Yeditepe Emlak Yatırımları Anonim Şirketi, Ürfi Akbalık, Ahmet Akbalık, Levent Eyüpoğlu ve Osman Ağca tarafından Başakşehirde kurulan yeni bir şirket.


50 bin TL sermayeye sahip şirketin iş konusu; İnşaat ve taahhüt işleriyle ilgili bina arsa arazi gibi gayrimenkuller almak satmak kiralamak ve alım satımına aracılık etmek komisyonculuk hizmetleri vermek. Şirket amacını gerçekleştirmek için her türlü gayrimenkul alabilir, satabilir, kiralar, kiraya verir, bunlar üzerinde ayni ve şahsi her türlü hakları tesis edebilir, ipotek alabilir, ipotek verebilir ve ipotekleri fek edebilir. Şirket gayrimenkulleri üzerinde irtifak, intifa, sükna, gayrimenkul mükellefiyeti, kat irtifakı,kat mülkiyeti tesis edebilir. Her türlü gayrimenkullerle ilgili olarak tapu daireleri nezdinde cins tashihi, ifraz, tevhid, taksim, parselasyon ile her nevi muamele ve tasarrufları gerçekleştirebilir ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işleri yapabilir olarak belirlendi.


Yeditepe Emlak Yatırımları A.Ş.nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Ahmet Akbalık, Başkan Yardımcısı olarak Osman Ağca, Yönetim Kurulu Üyeleri olarak ise Ürfi Akbalık ve Levent Eyüpoğlu yer alacak.


Gayrimenkul sektörüne adım atan Ahmet Akbalık, Belek Ela Quality Otel'in sahibi aynı zamanda İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanvekili olarak; Osman Ağca, Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olarak ve Levent Eyüpoğlu ise Turkmall'ın CEO olarak görev yapıyor.


Adres: İkitelli OSB Bulvarı-Başakşehir


Forum İstanbul’a rakip (Vatan Gazetesi, Ekim 2010)


Multi Turkmall'ın projesiyle İstanbul’un en büyük AVM’sine komşu ‘Yorum İstanbul’ satışa çıktı. Bayrampaşa’da dev akvaryum, buz müzesi, çocuk eğlence alanlarının bulunduğu ve İstanbul ile Avrupa’nın en büyük AVM’si olan Forum İstanbul’un yanındaki 21 dönüm arazide ‘Yorum İstanbul’ adıyla 558 konutluk yeni bir proje satışa çıkarıldı. Şehir merkezine yakın en büyük projelerden biri olan ve Yorum İnşaat ve Turkmall Ortak Girişimi’nin 100 milyon dolar yatırımla hayata geçireceği projenin 18 ayda tamamlanması planlanıyor.


Bayrampaşa’da Multi Turkmall tarafından geliştirilen ve 495 bin metrekare arazisi, 175 bin metrekare kiralanabilir alanı ile İstanbul ve Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi olan Forum İstanbul’un hemen yanında “Yorum İstanbul” adında 558 konutluk yeni bir projenin satışları başlatıldı. Forum İstanbul’un inşaatını gerçekleştiren Yorum İnşaat’ın 100 milyon dolar yatırım yaptığı ve Hollanda sermayeli Multi Development ile ortaklığını bitiren Turkmall’un projelendirdiği Yorum İstanbul, 21 bin 182 metrekare arazi büyüklüğüyle şehir merkezine yakın inşa edilen en büyük projelerden biri olacak. 


Evlerin yarısının talebi hazır


Projenin üzerinde 1 yıl çalıştıklarını söyleyen Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, “Bölge halkından ‘Burada konut da yapın, Forum İstanbul’da neden konut da yok?’ talepleri geldi. Bunun üzerine proje geliştirme kararını aldık. Projenin en önemli farkı, Avrupa’nın en büyük akvaryumu, cafe ve restoranlar, buz müzesi, çocuk eğlence alanları ile yüzlerce markanın bulunduğu mağazalara ve sinema salonlarına kadar pek çok seçenekleri içinde barındıran Forum İstanbul’un yanında olması” diye konuştu. 


Evlerin yarısının talebinin şimdiden hazır olduğu belirtilen proje ile özellikle Bayrampaşa halkının ilgilendiğini söyleyen Ağca, “Burada üst düzey gelir grubuna giren ancak eski evlerde oturanların ilgisi çok yoğun. Diğer ilçelerden de yatırım amacıyla geliyorlar” dedi. 


Projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 3+1 dubleks dairelerin büyüklükleri 62 ile 143 metrekare arasında değişirken, fiyatlar 15 Ekim’e kadar sürecek lansman fiyatlarıyla 187 bin liradan başlayıp 464 bin liraya kadar yükseliyor. 16 bin 500 metrekaresi yeşil alan olan projede market, spor tesisleri, kapalı ve açık yüzme havuzları, fitness center, koşu ve yürüyüş parkurları yer alıyor. 


18 ayda tamamlanması planlanan projede fore kazık üzerine radye temel sisteminin kullanıldığı inşaat teknolojisi depreme karşı güvenlik sağlarken, kapalı devre kamera sistemi, her dairede görüntülü intercom sistemi, 24 saat profesyonel güvenlik ekibinin de olması planlanıyor.


“5 yılda 10 bin konut yapacağız”


Yorum İnşaat ve Turkmall Ortak Girişimi olarak İstanbul’da gelişen bölgelerde 5 yılda 10 bin konut üretmeyi hedeflediklerini söyleyen Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, “Bundan sonra da şehir merkezlerinde, İstanbul’un her yakasında Riva’dan Silivri’ye kadar her yerde ortak projeler hayata geçireceğiz. Hem kendi arazilerimiz var hem de kat karşılığı projeler gerçekleştireceğiz” dedi. Amaçlarının yüzde 20’si yeşil alan, yüzde 80 oturumu bulunan ve 500 bin metrekare inşaat alanı ile kendini gösterebilecek projelere imza atmak olduğunu belirten Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu ise, şöyle devam etti: “Konutun yanı sıra içinde alışveriş merkezi, ofis de olabilecek karma yapılı projeler inşa etmeyi planlıyoruz. Ulaşılabilir kalite ile halkımızın yüzde 80’ine hitap edeceğiz. Birlikte ilk olarak Libya’daki projeler ile inşaata başladık. Libya’da Kuzey Afrika’nın en büyük alışveriş merkezi projesi Forum OYIA’yı hayata geçiriyoruz. Trablus’ta ise ikinci projemize başlayacağız. Yorum İstanbul projesinin sadece konut bölümü 80 milyon dolara malolacak.”


Turkmall Samsun, Söke ve İstanbul’da proje yürütüyor


2005 yılından bu yana pek çok proje taahhüdünü gerçekleştiren Yorum İnşaat, Avrupa’nın en büyük AVM’si olan Forum İstanbul ile birlikte tamamlamış olduğu Forum Trabzon ve Forum Mersin projelerinin yanı sıra, Forum Marmara projesinin ise inşaatını sürdürüyor. Batı Avrupa’nın en büyük geliştirme şirketi olan Multi Corporation ile Multi Turkmall adı altında bir ortak girişim gerçekleştiren ve bu girişimle başlatılan Forum Bornova, Forum Mersin, Forum Çamlık, Forum Trabzon, Forum Aydın, Forum Ankara, Forum İstanbul, Forum TEM ve Forum Antalya projelerinin ardından Turkmall olarak yoluna devam eden şirket, Türkiye’deki yatırımlarını yeniden faaliyete geçirdi ve Samsun, Söke ve İstanbul’da yeni AVM ve ofis projelerini geliştiriyor.


Osman Ağca: BDDK, konut kredilerinde daha esnek olmalı! (Emlakkulisi.com, Haziran 2011)


Gayrimenkul Zirvesi 'nde sektörü değerlendiren Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, BDDK 'nın konut kredilerinde 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere getirdiği yüzde 25 peşinat zorunluluğuna ilişkin yasanın yansımalarına dikkat çekti.


17-18 Mayıs 2011 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 'nda gerçekleşen 11. Gayrimenkul Zirvesi ve İSTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı, bu yıl da sektör profesyonellerini İstanbul 'da buluşturdu.


GYODER 'in 2000 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi 'nin 11 'ncisi 'nde gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektörün ileri gelenleri ve uzmanlar bir araya gelerek sektördeki gelişmeleri değerlendirdiler. Bu yıl 3. kez kapılarını açan İSTANBUL REstate Fuarı, ziyaretçilere eşsiz işbirliği fırsatları sundu.


Gayrimenkul Zirvesi 'nde konut sektörünü değerlendiren Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, BDDK 'nın konut kredilerinde 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere getirdiği yüzde 25 peşinat zorunluluğuna ilişkin yasanın yansımalarına dikkat çekti.


Konut kredisinin tamamının finanse edilmesine yönelik tüketiciye vermek istedikleri destekler konusunda bankaların Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Ağca, BDDK 'nın bankalara karşı daha esnek olması gerektiğini ifade etti. Ağca ayrıca, uzun vadeli kentsel dönüşüm projelerinin farklı fonlarla kredilendirilerek devlet desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.


11. Gayrimenkul Zirvesi ve İSTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı 'nın ana sponsorlarından Yorum İnşaat ve Turkmall, zirve ve fuar kapsamında ziyaretçilere özel indirim fırsatları sundu. Avrupa 'nın en büyük alışveriş merkezi Forum İstanbul 'un yanı başında hızla gelişen bölgede yer alan Yorum İstanbul 'dan ev almak isteyenlere 217.000 TL 'den başlayan fiyatlar, “0 ” peşinat, “0 ” vade farkı ile ev alma fırsatı sunuldu. Özel indirim olanağından yararlananlar evlerini 2011 yılı Ekim ayında teslim alabilecek. Yorum İnşaat ve Turkmall 'un sunduğu fırsatlara ek olarak 31 Mayıs 'a kadar, Yorum İstanbul 'dan ev alanlar 2015 yılına kadar, 3 yıl aidat ödemeyecek.


Halka açık GYO’ların reklamı da denetleniyor (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2011)


Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) Reed Exhibitions ile düzenlediği 3’ncü İstanbul Restate Fuarı’nda, 18 milyar dolarlık proje sergilenirken, sektörün sorunlarına ve potansiyeline değinen paneller de düzenlendi.


Konut Yatırımları panelinde, katılımcılar önerilerini anlattı. Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, BDDK’nın piyasaları daha serbest koşullara bırakması gerektiğini söylerken, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun da, reklamların denetlenmesi gerektiğini vurguladı.


BDDK serbest bıraksın


BDDK’nın konut kredilerinde yüzde 25 peşinat ödeme zorunluluğu getirdiğini hatırlatan Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca, “Konut alıcıları 300-500 bin TL’lik konut için yüzde 25 peşinat verebilir. Yüzde 25’lik peşinat da tüketici kredisiyle desteklenebilir. BDDK’nın bankaları bu konuda serbest bırakmalı” dedi. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun ise  şöyle konuştu: “Firmalar kafalarına göre reklam veriyor, vaatler öne sürüyor. Halka açık olan inşaat şirketleri, verecekleri ilanları SPK’ya gönderiyor, eğer SPK vaadinizin gerçekle bir bağlantısı yoksa veya yanlış bir ibareye yer verdiyseniz, 50-60 bin liradan başlayan cezalar veriyor. Bu sistem, sadece halka açık şirketler  için değil, şirketlerin tamamı için de geçerli olmalı. devletin tüm sektörü denetlemesi gerekiyor.”Osman Ağca ve Yorum İnşaat iletişim bilgileri neler?Adres : Tophanelioglu Cad. Arduman Is Merkezi No: 4/3-A Üsküdar / Istanbul

Telefon: +90 (216) 651 93 00

Faks : +90 (216) 651 93 08

E- Posta: info@yoruminsaat.com.tr

Web Adresi: www.yoruminsaat.com.tr