Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Osmaniye - Bakırköy - İstanbul

Bakırköy, Osmaniye Mahallesi’nde birçok eski fabrika arazisinde konut projeleri inşa edilmeye başlandı. Bu projeler arasında; Referans Bakırköy, İncirli konakları, Vezüv Konakları da er alıyor.


Osmaniye - Bakırköy - İstanbul


Osmaniye nerede?


Bakırköy ilçesinin bir mahallesi olan Osmaniye, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Güngören ilçeleriyle komşudur. Veliefendi Hipodromu, Fildamı Sarnıcı ve bir kısım fabrikalar bu mahallededir. 


Mahallede yer alan okullar: Osmaniye İlköğretim Okulu, İbn-i Sina İlköğretim Okulu, Gürlek Nakipoğlu Anadolu Lisesi, Osmaniye Anadolu Sağlık Meslek Lisesi.Osmaniye - Bakırköy - İstanbul


Veliefendi Hipodromu nasıl bir yapıdır?


Veliefendi Hipodromu'nun bulunduğu arazi, Osmanlı döneminde İstanbul'un en gözde mesire yerlerindendi. Bu arazi Sultan 3.Mustafa tarafından, iftira üzerine sürgün ettiği Şeyhülislam Veliyüddin Efendi'ye özür mahiyetinde verildi. 

Veliefendi Çayırı'nın kaderi Enver Paşa'nın 1911'de Almanlardan oluşan bilim kurulu oluşturup İstanbul'da at yarışı düzenlenebilecek bir arazi tespit edilmesini istemesiyle değişti. Almanların yarışlar için uygun gördüğü Veliefendi Çayırı'na hipodrom inşa edildi. Savaş yılları olmasına rağmen Türkiye Jokey Kulübü'nün düzenlediği yarışlara İstanbul'un zenginleri ve yabancıları bir hayli ilgi gösterdi.


Hipodromun günümüzdeki hali ise şöyledir: 

31 Temmuz 1949'da seyircilerin at yarışlarına hile karıştırıldığı gerekçesiyle hakem kulesini ve tribünleri yakmasıyla yarışlara bir süre ara veren hipodromun arazisi, 1950 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye Jokey Kulübü'ne kiralandı.


7600 kişilik tribün kapasitesine sahip hipodrom, 596 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. 2020 metre uzunluğunda 27-36 metre eninde çim yarış pisti, 1870 metre uzunluğunda 17.5 -19 metre eninde sentetik yarış pisti, 1730 metre uzunluğunda 16 - 17 metre eninde kum idman pisti, mevcuttur.


Hipodrom alanında TJK Asli Üyeler Sosyal Eğitim Merkezi, İdari Binaları, Yarış Atları Hastanesi, Apranti Eğitim Merkezi, Satış mağazası, Müze ve Sergi salonu, 102 metrekare led ekran, 140 masalık piknik alanı, 1 çocuk bahçesi, çeşitli kafeteryalar ve otoparkı bulunmaktadır.Osmaniye - Bakırköy - İstanbulFildamı Sarnıcı’nın özellikleri nedir?


Bizans Dönemi 5. – 6.yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Sarnıç duvarlarının nişlerle beraber kalınlığı 7 metredir. Duvarlar aşağıdan yukarıya doğru 7 sıra taş, 7 sıra tuğla kuşak şeklinde örülmüştür. Tuğla kuşaklarda beşer tuğla sırasından oluşturulmuştur.


Osmanlılar Döneminde, burada ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğu fikri ağırlık kazanmıştır. Bizans açık sarnıçlarının günümüze kadar gelmiş en çarpıcı ve en sağlam örneğini oluşturan 127.00 m x 76.00 m uzunluklarındaki Fildamı'nın Bakırköy'deki Magnaura ve Jucundianae saraylarına, bunun yanında Veliefendi Hipodromu ve Çırpıcı çayırlarının bulunduğu yerde kurulan Bizans ordugahına su sağladığı düşünülmektedir.

Uzun bir zaman boş kaldıktan sonra 1996 yılından sonra konser ve etkinlikler (açık hava sineması) düzenlenmeye başlanan Fildamı bir gösteri merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık 12,000 izleyici kapasiteli olan sarnıç, arka arkaya düzenlenen konserlerde birçok yerli ve yabancı gurubu ağırlamıştır. 2003 yılına kadar devam eden bu konserler bu dönem bitmiştir.


2003 yılında Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na verilen Fildamı'nda vakıf istediği projeyi gerçekleştiremediği için aynı yıl Bakırköy Belediyesi Gençlik Merkezi'ne (BAGEM) verilmiş ve gençler burada ramazan şenliklerini düzenlemişlerdir. Sonra, Ocak 2004'te bir defa daha el değiştirip Bakırköy Belediyesi'ne bağlandı.


Osmaniye’de ev fiyatları kaç TL?


2013 yılı itibari ile Bakırköy Osmaniye Mahallesi’nde yer alan daire fiyatları 250 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Burada en yüksek rakam ise 600 bin TL civarında oldu. Kiralık dairelerde ortalama fiyat ise 1.500 TL civarında.


Osmaniye’de kentsel dönüşüm projesi kapsamında neler yapılması planlandı?


Türkiye genelince başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bakırköy, Büyükçekmece, Avcılar ve Bahçelievler’de toplam 3 bin binanın yıkılması gerektiği açıklandı. 


Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, kentsel dönüşüm projesi hakkında şunları söyledi:

İlçe sakinlerinin genelini yaşlılar oluşturmaktadır. Kentsel dönüşümde inşaat firması için bölge cazip bir konumda ve 1-2 kat fazla verilmesi durumunda vatandaşın cebinden para çıkmasına gerek olmayacak. Para çıkmaması için metrekarede ufak çaplı düşüşler olabilir.


Bakırköy’de yıkılması planlanan riskli bina sayısı ise 2 bin olarak açıklandı. 


Osmaniye’de konut sektörü ne durumda?


Osmaniye’de yer alan Veliefendi Hipodromu etrafında eski fabrikalardan kalan araziler konut yatırımcılarının dikkatini çekti. Bu araziler üzerine; Kiler GYO ve Halk GYO tarafından Referans Bakırköy, Dimar Yapı’nın Vezüv Konakları, Gül İnşaat, Gül Yapı ve Cevher İnşaat’ın Osmaniye’deki İncirli Konakları, Marmara Forum gibi projeler inşa edilmeye başlandı.Osmaniye - Bakırköy - İstanbul


Referans Bakırköy’de fiyatlar kaç TL?


Biskon Yapı tarafından Derby Fabrikası’nın 13 bin metrekarelik arazisi üzerinde inşa edildi. Proje; 8 katlı 3 bloktan meydana geldi. 87 home ofis ile 157 konuta yer verildi. Projede yer alan daireler; 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon ve 4+1+1 şeklinde tasarlandı. 


Referans Bakırköy projesinin 2014 yılı içinde teslim edilmesi planlandı. Projede yer alan daireler 2013 Haziran ayı itibari ile 270 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Projenin ortak kullanım alanlarında ise açık yüzme havuzu, sauna ve güneşlenme terasları, basketbol sahası, şelale, yüzme havuzu, kamelya, kreş, süs havuzu, çocuk oyun alanları yer aldı.


İletişim bilgileri: 444 5 111 http://www.referansbakirkoy.comOsmaniye - Bakırköy - İstanbul


Vezüv Konakları’nın özellikleri nedir?


Dimar Yapı tarafından Vezüv Soba Fabrikası’nın bulunduğu beş dönümlük arazi üzerinde inşa edildi. 84 konuttan meydana gelen proje, 4 blok şeklinde tasarlandı. Projede yer alan daireler de 106 metrekare ile 291 metrekare arasında değişen büyüklüklerde inşa edildi. Dairelerin detayları şöyle: 106 metrekare 2 oda 1 salon, 145 metrekare 3 oda 1 salon, 291 metrekare 3 oda 2 salon.


2014 yılı içinde teslim edilmesi planlanan projenin konumu şöyle: Marmaray Tüp Geçiti’ne 3 kilometre, Bakırköy sahiline 363 metre, Marmara Forum'a 1.5 kilometre, E-5 Otoyolu'na 3 kilometre, Bakırköy İDO iskelesine 1,5 kilometre.


Vezüv Konakları’nda yer alan dairelerin 2013 Haziran ayı itibari ile fiyatları şu şekilde: 106 metrekare 2 oda 1 salon daireler 550 bin liradan, 145 metrekare 3 oda 1 salon daireler 950 bin liradan, 291 metrekare 3 oda 2 salon daireler 1 milyon 450 bin liradan başladı.


İletişim bilgileri: 0 212 543 73 00  www.vezuvkonaklari.comOsmaniye - Bakırköy - İstanbul


İncirli Konakları nerede?


Gül İnşaat, Gültaş İnşaat ve Cevheri İnşaat ortaklığı ile hayata geçirildi. 13 bin 405 metrekare arsa alanı üzerine konumlandırıldı. 6 katlı 8 blok şeklinde tasarlanan projede yer alan daireler ise şöyle: 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1. Bu dairelerin büyüklükleri de 126 metrekare ile 304 metrekare arasında değişiklik gösterdi.


Bakırköy İncirli Konakları toplam 9 bin 783 metrekare yeşil alana sahip olup, ortak kullanım alanları arasında da çocuk parkları, yüzme havuzu, fitness center, sauna, güvenlik, kapalı otoparka yer verildi. 


2013 Aralık ayında teslim edilmesi planlanan projenin 2013 Mayıs ayı fiyat güncellemeleri de şöyle:

2+1 daireler için 325 bin dolar, 3+1 daireler için 573 bin dolar, 4+1 daireler için 690 bin dolar, 5+1 dubleks daireler için 938 dolar.


İletişim bilgileri: 0 212 561 09 09 www.gultasinsaat.com


Osmaniye Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Osmaniye Mah. Sığırtmaç Sok. 1/C BAKIRKÖY, Bakırköy, - İstanbul 

Tel: 0 212 570 07 07