Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Osmanlı tapularına nasıl ulaşırım?

Osmanlı tapuları, Cumhuriyet'ten önceki döneme ait olup, yeni kaydı bulunmayan tapular olarak karşımıza çıkıyor. Peki, "Osmanlı tapularına nasıl ulaşırım?" diyorsanız işte yanıtı..


Osmanlı tapuları, Cumhuriyet'ten önceki döneme ait olup, yeni kaydı bulunmayan tapular olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşların dedelerinden kalan bu tapular, bugün torunları hak sahibi yapabiliyor.


Osmanlı zamanına ait taşınmaz malların tapu sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karara göre bu tapuları Cumhuriyet tapusuna çevirebiliyor.


Peki, siz de dedenizden kalan Osmanlı tapusu olduğunu düşünüyor ve "Osmanlı tapularına nasıl ulaşırım?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Şahsî nüfus, tapu, hatırat, askerî personel sicili, neşriyat ve benzerleri dışında Osmanlı dönemi resmî kurumlar arası yazışmalar bulunmaktadır. 


Daha detaylı bilgi için Osmanlı Arşivi yayınları arasından çıkan ve dijital olarak sitemizde yayınlanan Osmanlı Arşivi Rehberi'ne bakılabilir. 


Burada Osmanlı Arşivi'ndeki tasnifi yapılarak araştırmaya açılmış olan bütün arşiv belgeleri ve malzemesi hakkında bilgi verilmektedir. 


Osmanlı Arşivi'nde uygulanan tasnif sisteminde konu ve coğrafî bölgeye göre tasnif yapılmadığından araştırılmak istenen bir konu ile ilgili olan belgeler Arşiv'de tasnifi yapılan değişik fonlarda bulunabilir. 


Bu yüzden araştırılmak istenen konunun bizzat araştırmacının kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.


Tapu sahipleri dedelerinden kalma bu Osmanlı tapulu gayrimenkulleri için kadastro çıktıktan sonra 10 yıl içerisinde hakkını alabiliyor.


Geçen bu süre içerisinde söz konusu arazide yapılaşma olması halinde tapu sahibine hakkı olan parası da ödenebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com