Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Otağtepe

İstanbul’un Anadolu yakasında FSM Köprüsü’nün üst kısmında, boğazı ve şehrin en geniş açıyla izlenebildiği tepe. Beykoz İlçesi Kavacık Mahallesi sınırları içinde kalır.


Otağtepe

Otağtepe konum bilgisiOtağtepe nerededir? 


Otağtepe, İstanbul İli Beykoz İlçesi’nin 22 bin 261 nüfuslu Kavacık Mahallesi sınırları içinde; ‘ikinci köprü’ diye de bilinen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün üst kısmında, ‘birinci köprü’ Boğaziçi Köprüsü’nün sağında yer alır. İstanbul boğazından geçenlerin gördüğü o devasa Türk bayrağının dalgalandığı tepedir. 


Otağtepe’ye nasıl gidilir?


Toplu taşıma araçlarıyla; Kadıköy’den 14M, Üsküdar 'dan 15 M numaralı İETT otobüsleri ile veya Beykoz sarı minübüsleri ile Otağtepe’ye gidilebilir. 


Özel araçla; Avrupa yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden gelince Anadolu Hisarı’na veya Kavacık Mahallesi’ne sapılarak,  Otağtepe Caddesi üzerinden… Boğaziçi Köprüsü’nden gelince Çengelköy Mahallesi’ne sapılarak sahilden Kuleli, Vaniköy ve Kandilli Caddelerinden geçerek Anadolu Hisarı Mahallesine ulaşılır. Oradan da İnönü Caddesi veya Otağtepe Caddesi üzerinden Otağtepe’le ulaşılır. 


Anadolu yakasından gelenlerin FSM Köprüsü yolundan gelirken köprüden önceki son sapaktan saparak tabelaları takip etmeleri yeterlidir.


Otağtepe adı nereden gelir? 


Otağtepe, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethi hazırlıklarını yaptığı ve ilk ‘Otağ-ı Hümayun”u kurduğu tepedir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, Otağtepe’de İstanbul’un fethini planlarken toprağa iki tohum atar ve bu tohumlar bugün Otağtepe’nin girişinde bulunan iki selvi ağacını oluşturur. Ağaçların ilginçliği şudur ki, uzaktan bakıldığında bir at ve üzerinde bir insan figürüne benzerler. Bu görüntünün Fatih Sultan Mehmet ve atını simgelediği söylenir. 


Otağtepe

Otağtepe ParkıOtağtepe’de doğa parkı ve dinlenme tesisi var mı?


Otağtepe, 2000 yılında Fatih Korusu Tema Doğa Kültür Merkezi'nin açılmasıyla çehre değiştirdi. Koç Holding Başkanı Rahmi Koç, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca ve dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır'ın katkılarıyla 152 bin metrekarelik alanda oluşturulan TEMA-Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi, İstanbul Boğazı'nın en güzel manzaralarının izlendiği parklardan birisidir. 


Otağtepe’nin bitki örtüsünün özellikleri nelerdir?


Park alanına ilk açılışta bölgenin doğal ekolojisine uygun 136 tür bitki dikilmiştir. Ancak asırlardır İstanbul'u süslemiş ağaç ve çiçek türlerinden erguvan ağacı, gülibrişim, ıhlamur, at kestaneleri, manolya ve lale gibi 15 bin 300 bitki türüne göre bu sayı oldukça düşüktür. 


30 bin metrekarelik yeşil alan üzerinde 711 ağaç ve 89 çalı türleri görülebilir. 


Otağtepe’nin iklim özellikleri nasıldır?


Otağtepe içinde bulunduğu Kavacık Mahallesi ile Beykoz İlçesi sınırları içinde bulunduğu için Beykoz’un iklim özellikleri ile birlikte değerlendirilebilir. Beykoz Belediyesi’nin resmi internet sitesinde ilçenin havası şöyle anlatılmaktadır: “İlçe ve yakın çevresinde Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin karışımı olan “Geçiş Tipi İklim” etkilidir. Yazlar, Akdeniz kadar sıcak olmamakla birlikte Karadeniz kadar yağışlı değildir. Beykoz ve çevresi başta kestane, meşe, gürgen, ıhlamur, kayın, kızılağaç ve fındıkağaçlarından oluşan doğal orman örtüsüyle kaplıdır.”


Otağtepe’de hayata geçirilen yeni konut projeleri hangileridir? Projelerde konutlar kaç TL’den satılmaktadır?


Otağtepe

Bey Konakları1- EA İnşaat’ın Otağtepe’de konumlandırdığı Bey Konak projesinde 54 konut ve 6 konak yer alıyor. 2014 yılının Ekim ayında teslim edilecek projede fiyatlar, 2012 yılı Aralık ayı itibariyle 990 bin dolardan başlıyor ve 3 milyon 500 bin dolara kadar yükseliyor. Konutların alanları 168 metrekareden başlıyor  ve 458 metrekareye kadar çıkıyor.


Projedeki 2+1 dubleksler 167,95 metrekare; 3+1'ler 234,68 metrekare; 4+1'ler 277,71 metrekare şeklinde tasarlandı. Ekim 2014'te konutların teslim edileceği Beykonak Sitesi'nde açık yüzme havuzu, kapalı yüzme havuzu, çocuk oyun parkı, çocuk havuzu, sauna, buhar odası, kafe, fitness center, oyun parkları ve hobi odası yer alıyor. 


Bey Konak projesinin iletişim bilgileri ise şöyle; 


Satış Ofisi Otağtepe Yolu Kehribar Çıkmazı Kavacık Beykoz – İstanbul 

Tel: 444 26 01 

İnternet adresi: www.beykonakevleri.comOtağtepe

Otağtepe Koru Konakları2- Türkmenoğlu İnşaat’ın Otağtepe Koru Konakları'nda 50 konut yer alıyor. Projede 3+1, 4+1, bahçe dubleksi ve çatı dubleksi alternatifleri bulunuyor.  2012 yılı Kasım ayı itibariyle kalan son 10 konutun metrekare birim fiyatı 3 bin 300 dolar… İlk etap teslimlerinin Ocak 2013'te gerçekleşmesi planlanan Koru Konakları'nda sitenin tamamı Haziran 2013'te bitecek. Türkmenoğlu Otağtepe Konakları'nda konut sahibi olmak isteyenler banka kredisi kullanabiliyor. 


Kavacık Otağtepe Evleri'nde; Tenis kortu, 7 gün 24 saat güvenlik, basketbol sahası, kapalı ve açık yüzme havuzu, spor ve sosyal merkez, koşu-yürüyüş alanları, kafeterya, çocuk oyun alanları bulunuyor.


Otağtepe Koru Konakları iletişim bilgileri şöyle: 


Tel: 0216 465 91 14


İnternet adresi: www.korukonaklari.net


3- Cihangir İnşaat’ın Kavacık Otağtepe Konutları projesinde tek blokta 10 konut bulunuyor. Projede 120 metrekare 3+1 ve 90 metrekare 2+1 konutlar yer alıyor. 2013’ün sonunda tamamlanacak Kavacık Otağtepe Konutları'nda 2012 yılı Eylül ayı itibariyle dairelerin fiyatları 330 bin TL ile 350 bin TL arasında farklılık gösteriyor. 5 katlı olarak yükselen Kavacık Otağtepe Konutları'nda bahçe katı konutlar da bulunuyor. Kavacık G.Y.O Otağtepe konutu için Özel Banka Asya'da sabit ödemeli konut finansmanı ile uygun kar payı oranları ve vade seçenekleri sunuluyor.


Kavacık Otağtepe Konutları iletişim bilgileri şöyle; 


Web: www.cihangirinsaat.com

Telefon: 0216 404 16 00


Otağtepe’nin ünlü sakinleri kimler?


Alman orijinli, uluslararası dünyanın en büyük kimya şirketi Henkel'in genel müdürlüğünden emekli; tartışmalı raporlarıyla (örneğin: PKK nasıl dağdan iner - Cengiz Çandar) Türkiye'de gündem yaratan TESEV'in başındaki Can Paker... 


Sabah Gazetesi başyazarı, Can Paker'in kız kardeşi Canan Barlas ile evli Mehmet Barlas...


Kanal D Haber'in 2013 yılının Ocak ayında vefat eden anchorman'ı Mehmet Ali Birand...


Merhum gazeteci Mehmet Ali Birand, Otağtepe sakini ünlüler hakkında ne yazmıştı?


OTAĞTEPE KRİTERLERİNE İNCE AYAR YAPILDI...


Otağtepe Evleri’nin, Türk siyasetinde önemli  bir yeri vardır. Hemen her dönemde, hükümetlerin kurulması veya bozulması gibi gelişmelerde rol oynar. Başbakanlar ve nice bakanların sık sık gelip gittikleri, misafir oldukları, dolayısıyla  siyaset dedikodusu bol bir sitedir. Tabii bunun başlıca nedeni, Otağtepe’de oturan ünlülerin yıllar boyunca geliştirdikleri ilişkileridir. Günlerce tartışılan, Erdoğan’ın bazı gazetecilerle yediği yemek ve sonradan, gerçek  olduğu daha iyi  anlaşılan “Otağtepe kriterleri” veya “Otağtepe yol haritası” hala hatırlarda.


İşte bu Otağtepe Evlerinin” iki ünlüsünden  güzel haberler var. Sitenin en etkin iki simasına nazar değmişti.

TESEV’in kurucusu Can Paker, tedavi ve  küçük bir ameliyatla kendine geldi. Nazarcı kem gözlerden kurtuldu.

Mehmet Barlas’ı, ATV’deki anchorluk görevinden ayrılmak  zorunda bırakan  ses tellerindeki rahatsızlık bitti. Her zamanki  fıkralarıyla sevdiklerinin arasına döndü.


Can  ve Mehmet’i sevenlere duyurulur. 3.9.2008