Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Otis kimdir? - Elisha Graves Otis

Asansör'ü asansör yapan ve yaya çıkılmaz gökdelenlerin önünü açan mucit.3 Ağustos 1811'de doğdu, 7 Nisan 1861'de öldü.
Asansör güvenlik cihazının mucidi.

Otis kimdir? - Elisha Graves Otis19 yaşında evden ayrıldı ve New York'a yerleşti. İlk güvenli asansörlerini 1853'de sattı. Otis'in ölümünün ardından, oğulları Charles ve Norton, 1867'de Otis Brothers şirketini kurdular. Büyüyerek Otis Elevator Company adını alan şirket, günümüzde United Technologies Corporation'ın bir bölümüdür.


ŞİRKET SİTESİNDE O GÜNÜN HİKAYESİ ŞÖYLE ANLATILIYOR:

Otis kimdir? - Elisha Graves OtisNew York Crystal Palace’da kalabalığın önünde kurulan yüksek bir kaldırma platformuna çıkan pragmatik bir teknisyen, üzerinde durduğu platformu tutan tek halatı dramatik bir biçimde kestiğinde kalabalığı şoke etti. Platform birkaç inç düştü, fakat sonra aniden durdu. Devrim niteliğindeki bu yeni emniyet freni görevini başarıyla yaparak platformun zemine çarpmasını önledi. “Tamamen emniyetli, baylar!” diye ilan etti. 


Halatı kullanan adam Elisha Graves Otis’di; şirketimizi kuran ve adını veren kişi. Otis, bu emniyet freniyle, asansör endüstrisini fiilen başlatmış oldu. Buluşu, binaların - ve tabi mimarların düşlerinin - gökyüzüne doğru tırmanmasının yolunu açarak, günümüz şehirlerinin siluetine yeni ve çarpıcı bir şekil verdi. 


Bay Otis ilk emniyetli asansörlerini 1853’de sattı. Bugün, Otis, 150 yılı aşan geçmişiyle ve dünyadaki hemen hemen her ülkede müşterilerine hizmet veren 60.000’den fazla çalışanıyla dünyanın lider asansör şirketi konumundadır. Onların görevlerine olan bağlılıkları sayesinde, hem emniyet, hem de kalite açısından 150 yılı aşan bir deneyimi temsil eden Otis ekipmanlarını güvenle ve kullanabilirsiniz.


ŞİRKET


Otis Elevator Company


Otis ABD’de olduğu kadar ABD dışında da oldukça yaygın kullanılan bir asansör markasıdır. Bu asansörün kullanıldığı tanınmış yapılar arasında Eyfel Kulesi, Chrysler Binası, Empire State Binası, Petronas İkiz Kuleleri ve Burç Halife yer almaktadır. 


Otis firması 1976 yılında United Technologies firması tarafından satın alınmıştır. 2007 yılı itibarıyla dünya çapında tüm ofislerinde yaklaşık 60.000 kişi çalışmaktadır. Firmanın genel merkezi ABD’nin Connecticut eyaletinde yer alan Farmington şehridir.


TÜRKİYE WEB SİTESİ için tıklayın

http://www.otis.com/site/tr/Pages/default.aspx Otis kimdir? - Elisha Graves Otis