Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ozan Özdilek kimdir?

2005 yılında ortakları ile birlikte "Aboutblank" mimarlık ve kentsel tasarım ofisini kuran Mimar Ozan Özdilek kimdir?


2005 yılında ortakları Hasan Sıtkı Gümüşsoy, Erhan Vural, Gökhan Kodalak ile birlikte "Aboutblank" mimarlık ve kentsel tasarım ofisini kurdu. 


2007 yılındaki Yıldız Teknik Üniversitesi mezuniyetinin ardından, birçok ulusal ve uluslararası kentsel tasarım ve mimarı proje yarışmasına katılıp, üç tanesi birincilik olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. 


Skopje Architecture Week (Üsküp) İTÜ, ODTÜ, KOÜ, Bilgi Üniversitesi, SALT, Tasarım Atölyesi Kadıköy gibi saygın ulusal ve uluslararası platformlarda seminerler verdi ve jüri üyeliği yaptı. Antalya Mimarlık Bienali'nde (2013) Açık-Kaynak Mimarlık başlığı ile sergi tasarladı. 


Profili ve projeleri Architektur Aktuell, A10 ve Arredamento gibi prestijli ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlandı. 2005 yılı yapımı "Entropi" adındaki deneysel kısa filmin yönetmenliğini üstlendi. Birçok ulusal ve uluslarası festivalden ödül kazanan "Entropi", Altın Portakal ve Berlin Film Festivali başta olmak üzere birçok seçkide yer alımıştır.


Aboutblank

Ofisin esnek çatısı 2005 yılında Ozan Özdilek, Hasan Sıtkı Gümüssoy, Erhan Vural and Gökhan Kodalak tarafından kolektif bir ortaklık olarak kuruldu, 2011 yılında Nişantaşı'na taşınarak resmi mimarlık ofisi statüsüne kavuştu. 


ABOUTBLANK interdisipliner işleyişe sahip ödüllü bir mimarlık ve kentsel tasarım ofisidir. 


Mimarlık ve kentsel tasarım ölçeğinden sergi ve atölye tasarımı ölçeğine dek geniş bir skalada üretim yapan ABOUTBLANK, ulusal ve uluslararası arenalarda yirminin üzerinde ödüllü proje tasarladı. 


Bu süreçte, kolektif üretime kendi iç organizasyonunda verdiği önemin dışavurumu olarak, MVRDV, AECOM, KCAP, 3PLUS1 ve Martha Schwartz Partners gibi prestijli uluslararası ofislerle proje ortaklığı yürüttü. Ofisin projeleri ve ofisin kurucu ortaklarının makaleleri Footprint, Architektur Aktuell, A10 ve Arredamento Mimarlık gibi saygın ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlandı. 


Ofisin kurucu ortakları Cornell Üniversitesi, New York Institute of Technology, Skopje Architecture Week, Tirana Epoka Üniversitesi, Antalya Mimarlık Bienali, SALT, TAK, İTÜ, ODTÜ, YTÜ, KOÜ, AGÜ, Bilgi Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi gibi saygın ulusal ve uluslararası platformlarda seminerler verdi, sergiler tasarladı, atölye yürütücülükleri ve jüri üyelikleri yaptı. 


ABOUTBLANK'in tasarıma genel yaklaşımı derinlikli kültürel ve sosyopolitik analizler yardımıyla rasyonel ve analitik kurguları devingen ve kreatif sistem manipülasyonlarıyla melezleyerek yeni olasılıklar üretmek üzerine kuruludur.


A: İstanbul - New York

E: info@aboutblank.cc

E: jobs@aboutblank.cc

T: +90 212 225 69 37

M: +90 535 714 77 06