Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Özcan Tahincioğlu

1969 doğumlu olan Özcan Tahincioğlu, Kent Gıda’da başladığı iş hayatına Tahincioğlu Holding’de CEO olarak devam etmektedir.Özcan Tahincioğlu


Özcan Tahincioğlu kimdir?


Özcan Tahincioğlu; 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Robert Kolej’de, Yüksek Lisansını ise Amerika’da Babson College’da Finans ve Ekonomi üzerine tamamladı. Kent Gıda Maddeleri San. ve Tic. Aş. ile iş hayatına atıldı. Tahincioğlu, çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1995 yılında Finansman Müdür Yardımcılığına, 1999 yılında da Mali ve Ticari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına getirildi.


2002 yılında Kent Gıda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini üstelenen Tahincioğlu, 2006 yılı Ocak ayında Kent Gıda Mad. San. ve Tic Aş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı.


Kent Gıda’nın ortaklarından Tahincioğlu Holding Aş.’nin; Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olup, Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyelikleri bulunmaktadır.


Özcan Tahincioğlu evli ve iki çocuk babasıdır. 


Özcan Tahincioğlu hangi derneklere üyedir?


Türk Sanayiicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD

Etkin Girişimcileri Destekleme Derneği ENDEAVOR

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği GYİAD

Yabancı Sermaye Derneği YASED

Türk Amerikan İşadamları Derneği TABA

Şekerli Mamuller Sanayicileri Derneği ŞEMAD

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı TESEV

Formula 1 DerneğiÖzcan Tahincioğlu


Tahincioğlu Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen projeler hangileridir?


1.Palladium AVM ve Rezidans

2.Nida Kule Kozyatağı Ofis

3.Swiss Otel Grand Efes ve Kongre Merkezi

4.Kent Gıda Yönetim ve Fabrika Binası

5.Nida Park Evleri

6.Perissia Hotel Kapadokya

7.Sentido Perissia Hotel Antalya

8.Nida Kule Levent Ofis

9.İstanbul Finans Merkezi Ofis

10.Çengelköy Konut Projesi

11.Seyrantepe Konut Projesi

12.Bomonti Karma Kullanımlı Proje

13.Adana Karma Kullanımlı Proje


Özcan Tahincioğlu, yatırımları ile ilgili neler söyledi?


Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, “2013 yılının başlarında risk sermayesi olarak 50 milyon dolarlık bir kaynak ayırarak, yeni bir fon kurduk. Kurulan fon ile yeni teknolojilere ve 60’a yakın şirkete yatırım yapacağız” dedi.


Özcan Tahincioğlu, gayrimenkul sektörü ile ilgili ne tür açıklamalarda bulundu?


Özcan Tahincioğlu, gayrimenkul yatırımları ile ilgili şunları söyledi:

Başta Avrupa olmak üzere küresel güçlerin ekonomik açıdan sıkıntı içinde olmasına da bağlı olarak, Türkiye ekonomisinin gösterdiği başarı sayesinde yabancı yatırımcıların ilgisini çekmekteyiz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de yabancıların ilgisinin devam etmesi beklenmektedir.


Türkiye'nin diğer ekonomilere kıyasla 2012 yılında güçlü bir konumda yer alması ve orta vadede güçlü bir ekonomik görünüme sahip olması öngörülmektedir. Elde ettiğimiz makro ekonomik başarının yanı sıra bulunduğumuz konum da yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bölgede, lojistik üs arayan pek çok küresel yatırımcı rotasını ülkemize çevirdi. Çokuluslu şirketler, başta Ortadoğu ve Afrika ülkelerine hizmet sağlamak için İstanbul'u bölgesel merkez olarak tanımlıyor. Bu sayede, İstanbul ofis piyasası aktif ve büyüyen bir pazar haline geldi. Yeni ve nitelikli arzlarla beraber talepte aynı oranda artmıştır ve artmaya devam etmektedir.


Ofis projelerine, kurumsal yatırımcılar ve yabancı yatırımcıların talebinin artmasıyla birlikte bireysel yatırımcılarında ilgisi her geçen gün artmaktadır. Bireysel yatırımcılar, bugüne kadar gayrimenkule daha çok kullanım amaçlı baktıkları için konut sektörüne odaklanmış durumdalardı. Ancak bireysel yatırımcıların da, gayrimenkul projelerine yatırım amaçlı yaklaşmalarıyla beraber, ticari projelere olan ilgileri de artmıştır.


Çünkü ticari gayrimenkul projeleri, konut projelerinde olduğu gibi orta ve uzun vadede değer artışı yaratmalarının ötesinde, kira geliri konusunda çok daha avantajlı olabilmektedir.


Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı önümüzdeki dönemde ticari gayrimenkule olan talebin hızla artacağını göreceğimizi düşünüyorum. Bu çerçevede biz de Tahincioğlu Gayrimenkul olarak iddialı büyümemizi konut ve karma kullanımlı projeler dışında, ticari gayrimenkul projelerinde gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.


Özcan Tahincioğlu’nun iletişim bilgileri nedir?


Adres: Nidakule, Değirmen Sokak, No: 18 Kat 15, 34742 Kozyatağı, Istanbul, Türkiye

Telefon: 0216 384 93 11 Fax: 0216 384 81 87

E-Posta: info@tahincioglugayrimenkul.com