Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Özel mezarlık yasası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mezarlık sıkıntısını dikkate alarak gündemine aldığı; özel mezarlık kurulmasını sağlayacak İmar Kanunu değişikliğidir.Özel mezarlık yasasıÖzel mezarlık yasası ihtiyacı nereden çıktı?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyükşehirlerde yaşanan mezarlık sıkıntısı ve mezar fiyatlarının 10 bin TL’yi aşması üzerine harekete geçti.


Bakanlık, büyükşehirler de 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişen, Anadolu’da da 5 bin TL’yi bulan mezarlık fiyatlarını aşağı çekmek için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Kanunu taslağında yaptığı düzenleme ile özel mezarlıklar kurulup, işletilebilmesinin önünü açtı.Özel mezarlık yasasıyla mezarlıklar özel işletme tarafından  mı işletilecek?


Bakanlık İmar Kanunu’nda yapacağı düzenleme ile özel mezarlıklar kurulmasını sağlayacak. Böylece, imar planlarında artık özel mezarlık alanları ayrılabilecek ve vatandaş bu mezarlıkları işletebilecek.Büyükşehirdeki  sıkıntı nedir?


Hazırlanan taslağa göre, vatandaşın talebi halinde imar planlarında özel mezarlık alanları ayrılabilecek ve vatandaşlar tarafından işletilebilecek. Bu durum, alternatif mezarlık alanlarının oluşmasına ve fiyatların da düşmesine sağlayacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslağa bu amaçla, “İmar planlarında mezarlık alanı olarak belirlenen yerlerin özel mülkiyete tabi kısımları mülkiyet sahiplerince özel mezarlık olarak yapılıp işletilebilir” hükmü eklendi.


Bakanlık yetkilileri, büyükşehirlerde ciddi şekilde mezar yeri sıkıntısı yaşandığına ve mezarlıkların kent içlerinde kaldığına dikkat çekerek, bu sıkıntının da mezar fiyatlarını artırdığına işaret etti. Yetkililer, düşük gelirli vatandaşların da durumunu düşünerek, böyle bir tedbir aldıklarını ifade etti.


Özel mezarlık yasası