Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Öznur Çakır kimdir?

Mimar Öznur Çakır kimdir? Öznur Çakır, bugüne kadar hangi işlere imza attı? Öznur Çakır, bugün hangi firmada çalışmalarına devam ediyor?


Öznur Çakır, 2004 yılında, Eskişehir OGÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinin Mimarlık bölümünden mezun oldu. 


2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlıkta Bilişim Bölümünde Akademik çalışmalarına başladı. 2004-2005 yılları arasında Teğet Mimarlık (Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar) bünyesinde, 2005-2010 yılları arasında ise Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde Ulusal ve Uluslararası alışveriş merkezi, ofis, konut, otel gibi birçok tasarım ve uygulama projelerini yürüttü. 2005 yılında Kazakistan’ın Astana şehrindeki     “Palace of Peace” Projesi kapsamında , Tabanlıoğlu Mimarlık Bünyesinde , yaklaşık 1,5 yıl  “Foster &Partners” ekibi ile birlikte çalıştı. Projenin inşaatı 2006 yılında tamamlandı ve açıldı.


2010 yılı itibariyle, İzmir’de OCADO Mimarlığı kurarak kendi mimarlık sürecine devam etti. Dijital tasarım, interaktif tasarım, parametrik tasarım, animasyon, görsel efekt ve grafik tasarım gibi alanlar üzerindeki çalışmalarını OCADO Mimarlık çatısı altında birleştirerek mimarlığa farklı bir yön vermeye çalışmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok workshopta (Almanya, İstanbul, Ankara…) sürdürülebilir mimarlık, ileri dijital mimarlık konulu atölyelerde bulundu.


OCADO Mimarlık

2010 yılında Öznur Çakır tarafından İzmir'de kurulan mimarlık ofisidir. Ocado mimarlık kurulusundan bu yana, geleneksel mimari anlayışını, yeni nesil bir dokunuş ile çağdaşlaştırarak modern ve özgün tasarımlar sunuyor. Mimari ve iç mimari tasarımlarıyla estetiğe verdiği önem kadar fonksiyon ve ergonomiyi de ön plana çıkaran Ocado mimarlık sadece bir bina değil kaliteli bir yaşam alanı oluşturmaya çalışarak, yapılara hayat veren bir anlayışla yol almaktadır.