Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Panora GYO

Merkez Müteahhitlik Turizm ve İşletmecilik A.Ş’nin Panora AVM’yi Borsa İstanbul’da halka arz etmek için 31 Mart 2013’te aldığı yeni ismidir. Panora GYO, Mayıs ayında tamamlayacağı halka arz için Deniz Yatırım ile ortak oldu.
Panora GYO

Panora AVM 


Panora GYO’yu kim, ne zaman kurdu?


Ankara’nın ilçesi Çankaya’da 2007 yılından bu yana faaliyette olan Panora AVM’nin sahibi Merkez Müteahhitlik Turizm ve İşletmecilik A.Ş., Serbest Piyasa Kurulu’nun (SPK) onayını aldıktan sonra 31 Mart 2013 tarihinde düzenlediği genel kurul toplantısı ile halka arza yönelik ilk stratejik adım olarak Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (Panora GYO) dönüştü.Panora GYO


Panora GYO ne zaman halka arz edilecek? Aracı kurum kim olacak?Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, halka açılma için SPK ve Borsa İstanbul’a (BIST) başvurdu. Şirketin yüzde 25’inin halka arzı, ortak satışı yoluyla, tamamı yurt içinde olmak üzere gerçekleştirilecek. Halka arzın 2013 yılının Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanacağı açıklandı.


14 Nisan 2013 tarihli Vatan Gazetesi’nde Gülümhan Gülten imzalı habere göre; sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle planlanan halka arzın en dikkat çekici noktası, Panora GYO’nun en az yüzde 75 nakit temettü garantisiyle borsaya gelecek olması. Bu şekilde Panora GYO, Borsa İstanbul’da dağıtılabilir kârın en az yüzde 75’ini nakit temettü olarak dağıtmayı esas sözleşme ile taahhüt eden tek şirket olacak. 


53 ortağa sahip Panora GYO’nun halka arzı, Deniz Yatırım ile gerçekleştirilecek.Panora GYO’nun yöneticileri kimler? Panora GYO’nun halka arz hazırlığında olduğunu açıklamak için kameraların karşısına geçen isimler; Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran ve Panora GYO Genel Müdürü Güçlü Gönenç oldu. 


Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, halka açılma yönündeki çalışmalarında ikinci önemli adımı attı. Panora GYO, halka arz aracılık ve danışmanlık hizmetleri için, Deniz Yatırım’la el sıkıştıPanora GYO
Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran ve Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan


Panora GYO’nun halka arzı için ne dediler? 31 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulunda gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşüm sürecini tamamlayan Panora GYO, halka arz aracılık ve danışmanlık hizmetleri için, Deniz Yatırım’la el sıkıştı.


Taraflar arasında 04 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşen imza töreni sonrası bir açıklama yapan Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran şunları söyledi: 


“Panora GYO, Ankara’nın gözdesi Panora AVM’nin sahibi olarak, yüzde 100’e yakın doluluk oranı, yüksek kira geliri ve istikrarlı kârlılığa sahip bir şirket. Yatırımını tamamlamış, kârınıortaklarıyla paylaşan, kaynak ihtiyacı olmayan, borçsuz bir şirket olarak İMKB’ye (Borsa İstanbul) hazırlanıyoruz.


Panora GYO olarak, halka açılmayı, kurumsallaşma yönünde stratejik bir adım ve önemli bir aşama olarak değerlendiriyoruz. Halka açılmamız, kurumsal yönetişim anlayışının şirket faaliyetlerine yön vermesi ve şirketin kurumsallaşması yönünde çokönemli bir itici güç olacaktır. Faaliyetlerimizi daha sağlam temeller üzerinde sürdürme imkânı sunacaktır. İMKB’nin genç bir üyesi olma yolunda sürdürdüğümüz çalışmalarda önemli bir aşamayı daha geride bırakıyoruz. Mayıs ayında tamamlamayı öngördüğümüz halka arz sürecimizi yönetmek üzere Türkiye’nin bu alandaki en yetkin kurumlarından biri olan Deniz Yatırım’la çalışmaktan mutluluk duyacağız. Deniz Yatırım ile birlikte yatırımcılar açısından yüksek talep görecek halka arz modeli üzerinde çalışıyoruz.”


Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan da, Ankara’nın önemli bir değeri olan Panora GYO’nun yatırımcılarla buluşmasına aracılık etmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Bakırhan, şöyle konuştu:
“Çok sayıda halka arzın danışmanlık ve aracılığını üstlenmiş bir şirket olarak, uzun yıllar boyunca elde ettiğimiz bu deneyimi ve kurumsal gücümüzü şimdi Panora GYO’nun hizmetine sunacağız. Ankara’nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora’yı portföyünde bulunduran Panora GYO’nun halka arzına aracılık etmek ve borsaya güçlü bir şirket daha kazandırmak bizim için son derece heyecan verici bir çalışma olacak.” Panora GYOPanora GYO, halka arz için SPK ve Borsa’ya ne zaman başvurdu?Emlakkulisi.com’un 15 Nisan 2013 tarihli haberine göre; Ankara'nın en büyük AVM'si olan Panora'yı bünyesinde bulunduran Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, halka açılmak için SPK ve Borsa İstanbul'a başvurdu. Halka arz edilecek Panora AVM’nin künyesinde hangi isimler var? Yatırımcı ve İnşaat: Merkez Müteahhitlik Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

Proje Müellifi: Salih Bezci

Mimari Proje: A Tasarım Mimarlık Uygulama Danışmanlık LTD. ŞTİ

Kiralama ve Yönetim Danışmanlığı: Jones Lang LaSalle

Peyzaj Mimari: Dalokay Tasarım AtölyesiPanora AVM’nin özellikleri neler? Adını panoramik görüntüsünden alan, 180 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, aralarında çok sayıda dünya markasının da bulunduğu 190’dan fazla markaya ev sahipliği yapıyor. 

Ankara iş, ekonomi ve siyaset dünyasının uğrak yeri ve buluşma mekanı olan Panora, yüksek yaşam standartlarına sahip kişilerin yaşadığı, modern iş merkezlerinin, büyük kurumların, büyükelçiliklerin, başbakanlığın ve Çankaya Köşkü’nün de bulunduğu Ankara’nın en önemli semti Çankaya’da yer alıyor. Bununla birlikte Panora AVM, tüm Ankaralılar için seçkin bir alışveriş ve yaşam merkezi olma özelliği taşıyor.Panora GYO
Ralph Lauren, Emporio Armani, Damas, Hugo Boss, Burberry, Max Mara gibi dünyanın yıldız markalarını Ankaralılarla buluşturan Panora, kurulduğu günden bu yana Ankara’nın en çok tercih edilen ve beğenilen alışveriş merkezlerinden birisi olduğu gibi, kültür-sanat etkinlikleri, sinema salonları, spor merkezi, farklı tercih ve beğenilere hitap eden seçkin restoranları ve pek çok sosyal aktivite imkanıyla aynı zamanda gerçek bir yaşam merkezi konumunda. Panora AVM’ye ilgi nasıl? Panora AVM, yüzde 98 gibi oldukça yüksek doluluk oranıyla çalışıyor. Yapımı üç yılda tamamlanarak 2007 yılında hizmete açılan Panora, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği’nin her yıl düzenlediği “Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Yarışması”nda, 2009 Yılı Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış bir alışveriş ve yaşam merkezi.Panora AVM’de neler var?Panora AVM, amfi tiyatrosu, süs havuzu, açık havada spor imkanı ve doğal oturma alanlarıyla 45 bin metrekarelik Panora Park’ı, geç saatlere kadar açık dünya mutfaklarından oluşan restoranlarının bulunduğu Panora Teras’ı; fitnessdan pilatese kadar çeşitli aktivitelerin yapılabileceği, sauna, hamam gibi birçok hizmetin verildiği, hem açık hem kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu 6 bin metrekarelik spor merkezi; bowling, bilardo, dart, oyun parkları gibi alanların olduğu 6 bin 200 metrekarelik eğlence merkezi; sergi, sanat atölyeleri gibi faaliyetlerin yapıldığı 1.000 metrekarelik kültür merkezi; en yeni teknolojilerin kullanıldığı ve Ankara’da ilk kez uygulanan 3D teknolojisine sahip 12 salonluk sinema kompleksi ile ziyaretçilerine alışveriş dışında keyifli bir yaşam alanı sunuyor. 


Panora, mimari detaylarıyla da dikkat çekiyor. Panora’nın çatısında bulunan, 39 metre çapındaki Türkiye’nin en geniş cam kubbesi, içeriden dışarıyı, dışarıdan içeriyi görmeye olanak tanıyan cam cepheler ve geniş caddeler, ziyaretçilere gün ışığında ferah bir alışveriş imkânı sağlıyor.Panora GYO
Panora’nın birinci katında yer alan, köpekbalığı ve mercan akvaryumları müşterilerin ilgisini çekerken okullar tarafından eğitim amaçlı kullanılıyor. 


Panora’nın giriş katında, cam kubbenin altında, Türkiye’nin en büyük tek parça uygulama mozaiği olan dünyaca ünlü denizci Piri Reis’e ait dünya haritası, Topkapı Sarayı'ndaki orijinalinden 240 kat büyütülerek yapılmış olup, Panora’nın değerine değer katan eşsiz bir eser niteliğinde.Panora AVM iletişim bilgileri neler? Adres:    Turan Güneş Bulvarı No:182 Oran Çankaya / Ankara

Telefon: +90 (312) 490 42 50

Faks:      +90 (312) 490 42 40

e-mail: info@panora.com.tr

www.panora.com.tr