Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Pasaport - Konak - İzmir

Adını Pasaport İskelesi’nden alan semttir. İzmir’in Konak ilçesine bağlıdır. Bölgede yer alan daire fiyatları da 2013 yılı itibari ile 150 bin TL’den başlamaktadır.Pasaport nerede?


Pasaport; İzmir Konak ilçesine bağlı semttir. Semt sınırları içinde Pasaport İskelesi yer alır. Tarihi bu iskele 1867 yılında Fransız Guiffray şirketi tarafından inşa edilmiştir. Bölgedeki ilk yapının bu iskele olduğu bilinir.


Çevresinde yer alan mahalleler ise şöyledir: Uğur Mahallesi, Güneş Mahallesi, Tuzcu Mahallesi, Yeni Mahalle, Güzelyurt Mahallesi, Pazaryeri Mahallesi, Yenigün Mahallesi, Akıncı Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Mecidiye Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Fatih Mahallesi’dir.


Semt adını ise Pasaport binasından almaktadır.


Pasaport Mahallesi’nde daire fiyatları ne kadar?


İzmir’in Konak ilçesine bağlı Pasaport semtinde yer alan daireler 2013 yılı ile birlikte 150 bin TL’den başlamaktadır. Kiralık daireler ise 600 TL’den başlayan fiyatlarla kiralanabilmektedir. Ortalama maksimum fiyatlar ise satılıklar için 450 bin TL, kiralıklar için de 1.000 TL’dir.Pasaport-Konak-İzmir


Pasaport İskelesi ne zaman yapıldı?


19.yüzyılın ikinci yarısından 1914 yılına kadar İzmir’e yatırımlar devam etti. 1867-1876 yılları arasında tamamlanan rıhtımın da imtiyaz hakkı 1878 yılında verildi. 


Gümrük binası, köşe ve söveleri taştan, kirişleri demirden ve diğer bölümleri tuğladan kagir bir bina olarak yapıldı. Kuzey mendireğinde yer alan Deniz Fenerleri Bürosu, Pasaport Kontrol Bürosu ve Liman Bürosu 1922 İzmir yangınında harap oldu.


1926 yılında yolcu salonu yeniden inşa edildi. 2003 yılındaki yenileme sonrasında ise Pasaport İskelesi Yolcu Bekleme Salonu yapıldı. İskele yetersiz kalınca da 1952 yılında Alsancak Limanı kuruldu. 


Santa Maria Katolik Kilisesi nerededir?


Pasaport bölgesinde yer aldı. 1689 yılında ibadete açılan kilise, 1890 yılında yeniden inşa edilerek hizmet vermeye devam etti. Yalın bir dış cepheye sahip olan kilisenin ana giriş cephesi ise ince işçilik ile şekillendirildi.


Türkiye Denizcilik İşletmeleri İzmir Şube Müdürlüğü Binası nasıl bir yapıdır?


1922 yılında yaşanan yangından sonra 1929 yılında Pasaport bölgesinde yeniden imar çalışmaları başladı. Bu imar planlarına göre de Türkiye Denizcilik İşletmeleri İzmir Şube Müdürlüğü Binası inşa edildi. Mimarı ise Tahsim Sermet oldu. 


Kemerli pencerelere sahip olan binanın cephe kurgusu simetrik olarak tasarlandı. Binada kabartmalı modeller kullanıldı. İç cephede ise süslü işlemeli kolonlara yer verildi.