Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Perakende kanun taslağı nedir?

Perakende sektörüne yasal düzenleme getiren kanun taslağıdır. 07 Ekim 2013 tarihinde tarafların görüşüne açılan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı, alışveriş merkezlerinin (AVM) büyüklüğünü belirleyecek. İşte detaylar…Perakende kanun taslağı nedir?Perakende kanun taslağı nedir?


AVM'lerin yer tercihi, kullanılan kavramlar, üretici ve tedarikçilere yapılacak ödemeler ve tüketicilere yönelik kampanyalar hakkında değişiklik içeren kanun taslağıdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır ve 07 Ekim 2013 tarihinde tarafların görüşüne açılmıştır. Taslağın TBMM'den geçmesi halinde ticaret bölgelerinde hangi ölçekte AVM açılacağı izne tabi olacak.Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, taslak için neler söyledi?


Tasarı hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, standardı bulunmayan karmaşık işlemler, ödeme süreleri ve markalaşmada haksız ticari uygulamaların başlıca sorunlar olduğunu ifade etti. 


Zaman gazetesinin haberine göre; Bakan Yazıcı, bu sürecin perakende sektöründeki esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile küçük ölçekli ticari işletmeler için pazar kaybı ve piyasada tutunma problemlerine neden olduğunu söyledi. Bunları gidermek için yeni bir kanun tasarısı taslağı hazırladıklarını ifade eden Yazıcı, "Yeni bir bakış açısıyla hazırlanan bu taslak, organize perakendeciler olarak nitelendirilen alışveriş merkezi, büyük mağaza ve zincir mağazaların yanı sıra, geleneksel perakendeciler olarak tabir edilen esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile diğer ticari işletmeleri kapsamakta ve sektöre ilişkin temel ilke ve kuralları düzenlemektedir." dedi. Özel sektör taslağı nasıl karşıladı?


Alışveriş merkezlerinin yan yana açılmamasının sektörün önünü açacağını ifade eden Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem, "Biz bütün müşterilere ulaşabilmek için her alışveriş merkezinde mağaza açıyoruz. Ama bu bizim yatırım maliyetlerimizi artırıyor. Bizim arzumuz düzenlemelerin Avrupa kanununa göre yapılması ve gittikçe buna doğru gittiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu. 


Bakanlığın bu taslak için uzun süre görüş topladığını belirten Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan ise yeni hazırlanan tasarının aksaklıkları düzelteceğini ve sektöre katkı yapacağını söyledi.Yeni düzenlemeyle neler değişiyor?


Perakende sektöründe kullanılan (alışveriş merkezi, büyük-zincir mağaza, franchise bayi gibi) kavramlar tanımlanarak yasal bir niteliğe kavuşturulacak ve kavram karmaşasının önüne geçilecek.


İller bazında stratejik ticari planlar hazırlanıp, ticaret bölgeleri tespit edilerek işletmelerin yanlış yer seçimi sebebiyle kapanmalarının önüne geçilecek. Stratejik ticari planlara uygun işyeri seçiminde bulunmayanlar hiçbir teşvik ve destekten yararlanamayacak.


İşyeri açılış süreçleri kolaylaştırılacak ve bürokrasi azaltılacaktır. Bu kapsamda, Bakanlık bünyesinde elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. İşletmeler, bu sistem üzerinden izinlerini tek elden alacak.


Bakanlığın gözetim ve denetiminde, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlan eliyle tedarik ve dağıtım şirketleri kurulabilecek.


Perakende işletmelerce talep edilen prim ve bedeller kurala bağlanacak, üretici ve tedarikçiden temin edilen malların talebini doğrudan etkilemeyen prim ve bedellerin alınmasının önüne geçilmiş olacak.


Alım satım işlemleri nedeniyle üretici ve tedarikçilere yapılacak ödemeler, kural olarak 60 gün içinde gerçekleştirilecek; bu süre üretim tarihinden itibaren otuz gün içinde bozulabilen gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçemeyecek.


Perakende isletmelerin üretici ve tedarikçilerden temin ederek işyerinde kendi ad veya markasıyla sattığı ürünlerin ambalajında, artık üretici ve tedarikçinin markasına tanınırlığını artıracak şekilde yer verilecek.


Alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkâr işletmelerine belirli oranda yer ayrılacak İndirimli ve promosyonlu satış kampanyalarının özellikle süresine ilişkin esaslar belirlenecek.


Tüketiciler, kampanyalı satışları PERBÎS veya işletmelerin internet sayfası üzerinden güncel olarak takip edebilecek.

Alım ve satım işlemleri nedeniyle üretici ve satıcılarla yapılacak ödemeler, 60 gün içinde gerçekleştirilecek. Bu süre üretim tarihinden itibaren otuz gün içinde bozulabilen gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçmeyecek.