Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Pergola

Pergola, gölge alanı oluşturmak için açık alanlara kurulan bir yapı elemanıdır. Demir ve ahşaptan yapılmaktadır.
Pergola nedir?


Latince saçak anlamına gelmektedir. İtalyanca da ise gölgelik demektir. Tente sistemidir. Pergola; üstü açık veya yarı açıktır. Altında kendine monte edilmiş oturma birimleri bulunmaktadır. Mekanla organik bir yapıda bulunan, üzerine bitki sardırılabilen, ahşap ya da demir malzemelerden yapılmıştır. Gölgeleme elemanıdır.


Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre; Kazıkların ve belli kalınlıktaki dikmelerin üzerine bindirilmiş bir tür demir veya ahşap çardaktır.


Pergola nasıl yapılır?


Pergola olarak da ifade edilen pergolalar, ahşap ya da demir malzemelerden yapılıyor. Pergolaların, Bahçelerde en fazla 2.40 m. net iç yüksekliğinde veya zemin kat ve kat teraslarında bulunduğu katın kat yüksekliğini aşmayacak şekilde yapılması gerekiyor.


Pergolalar, hafif strüktür malzemeden yanları açık, üstü döşeme plağı ve kaplaması yapılmadan boşluklu olarak düzenleniyor.


Pergolaların kamelyalardan farkı üstü açık olması ve üzerine bitki sardırılabiliyor olması olarak ifade ediliyor. Söz konusu gölgeleme elemanları, bahçelerde ve havuz kenarlarında sıkça kullanılıyor.


Pergola sistemleri yapan firmalar hangileridir?


Pergola sistemlerini yapan firmalardan bazıları şunlardır: Pergola Aş., Abay Yapı, Barış Tente, Gedik Yapı, Loca, Onart Yapı Sistemleri, Eren Pergola, Zet Yapı, Palmiye Tente Sistemleri, Asya Tente, Gölge Sistemleri.


Pergola nerelerde kullanılır?


Pergola sistemlerinin sıklıkla kullanıldığı noktalar şunlardır:


1.Bahçe

2.Otel

3.Restoran

4.Balkon


Pergola sistemlerinin fiyatları kaç TL’dir?


Pergola sistemlerinin fiyatları kullanılan ürüne göre değişmektedir. Buna bağlı olarak o ürünün kalitesi, boyu, eni, yüksekliği, sistem özellikleri fiyatı belirlemektedir. Buna göre 2013 yılı pergola sistemlerinin ortalama fiyatı; 200 TL ile 3 bin 500 TL arasında değişmektedir.