Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Periler Ülkesinde ya da Periler Ülkesi heykeli hakkında bilgi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 1994 yılında, "Böyle sanatın içine tükürürüm" diyerek kaldırttığı heykeldir. Gökçek'e göre heykel 'orgazm' halini anlatmaktadır.Heykeltıraşı Mehmet Aksoy'dur.


Heykel daha sonra mahkemelik olmuş, heykeltraşın açtığı dava ancak 2005 yılında sonuçlanmıştır.  Periler Ülkesinde ya da Periler Ülkesi heykeli hakkında bilgi


DAVANIN SEYRİ ŞÖYLEDİR: Aksoy'un açtığı davayı 2002'de sonuçlandıran Ankara 3. Hukuk Mahkemesi heykelin yeniden yerine konmasına karar vermişti. Gökçek'in avukatları Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını temyiz ederek Yargıtay'a başvurmuştu. Yargıtay heykelin yeniden yerine konulmasına karar verdi. Yargıtay ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i de heykel için söylediği "Ben böyle sanatın içine tükürürüm" sözü ve kaldırılan heykelin zarar görmesi nedeniyle 250 milyon lira manevi 1 milyon lira da maddi tazminat ödemeye mahkum etti. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan ve Yargıtay'ca onanan davanın sonucu şu olmuştur:

- Heykelin yeniden Altınpark'a konulması...

Gökçek ayrıca maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum edilmiştir.Heykel, 1994 yılında Asya- Avrupa Bienalinde birincilik ödülü almıştı.Mehmet Aksoy, heykelleri hep siyasi dava konusu olmuş bir heykeltraştır.


- Mesela, ‘Gökkuşağının Altında’ adlı başka bir heykel çalışması da durdurulmuştu. 

- Bergama’da başladığı ‘Nike Heykeli’ çalışması ise belediye başkanının değişmesi sonucunda tamamlanamamıştı. 

- En son Kars'a dikilen “İnsanlık Anıtı”, başbakan Tayyip Erdoğan beğenmediği için (UCUBE demişti heykele), yıkıldı. (2010 yılı.)Birgün gazetesinde 3 Aralık 2013 günü yayınlanan "Sanatın Melih Gökçek ile imtihanı" başlıklı yazı, bu heykelin serüvenini şöyle anlatmaktadır:“TÜKÜRÜRÜM BÖYLE SANATIN İÇİNE”


Gökçek’in en bilinen çıkışını koltuğuna oturur oturmaz yaptı, ilk icraatı Altınpark’taki “Periler Ülkesi” heykelini kaldırmak oldu. Eser, bir başka heykeli 2011 yılında Başbakan Erdoğan tarafından "ucube" diye nitelendirilecek ve Kars belediyesi tarafından bir çırpıda ihale ettirilip yıktırılacak olan Mehmet Aksoy'a aitti.


Asya - Avrupa Bienali’nde birincilik ödülü alan heykel, Gökçek’e göre “orgazm”ı simgeliyordu, müstehcendi, kaldırılması gerekiyordu. Bunun için de düğmeye bastı. Kameralar karşısına geçerek “Tükürürüm ben böyle sanatın içine” deyip heykeli yerinden etti. Ancak yargı süreci Gökçek’ten değil sanatçıdan yana karar aldı. 2002’de sonuçlanan davada Ankara 3. Hukuk Mahkemesi heykelin yerine konmasına karar verdi. Belediyenin avukatları kararını temyiz ederek Yargıtay'a başvursa da sonuç değişmedi. Yüksek yargıdan 2005’te çıkan kararın ardından Gökçek “Kesinlikle tasvip etmiyorum. Ama mahkeme kararı var, yapacak bir şey yok" dedi ve “Periler Ülkesi” yeniden yerine konuldu. Gökçek tarafından kaldırılırken zarar gördükten ve 11 yıl boyunca depoda kaldıktan sonra tabii…Periler Ülkesinde ya da Periler Ülkesi heykeli hakkında bilgi