Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Peşinatsız konut kredisi hesaplama!

Kimi bankalar peşinatsız konut kredisi verebiliyor. Peki, peşinatsız konut kredisi nasıl verilir? Peşinatsız konut kredisi nasıl hesaplanır?


Peşinatsız konut kredisi hesaplama!


Konut kredileri, konutun değerinin tamamına verilmiyor. Bilindiği üzere 18 Aralık 2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanan karar gereğince kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75 ile sınırlandırıldı.


Bu nedenle geriye kalan yüzde 25'lik kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Peşinatın ödemek, kimi ev sahibi olmak isteyenleri zora sokabiliyor.


Çünkü değeri 200 bin TL olan bir taşınmazın kredi ile satın alınması için peşinat olarak 50 bin TL'nin ödenmesi gerekiyor. Buna karşın kimi bankalar peşinatsız konut kredisi verebiliyor.


Peki, peşinatsız konut kredisi nasıl verilir? Peşinatsız konut kredisi nasıl hesaplanır?


Peşinatsız konut kredisi hesaplama

kimi bankalar konutun tamamına kredi vermek için geriye kalan yüzde 25'lik kısım için ayrı bir kredi hesabı açarak ihtiyaç kredisi adı altında tüketiciye kredi kullandırabiliyor.


Peşinatsız konut kredisi genellikle sabit faizli oluyor.

Ekspertiz bedelinin tamamını kredilendirebilirsiniz.

Kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği ile birlikte satın alacağınız evin %100’üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com