Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi, yasal olarak satın alınacak ev değerinin tamamına verilmiyor. Ancak bazı bankalar peşinatsız kredi verebiliyor. Peki, peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?


Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?


Konut kredisi, ev satın almak isteyen kimseler tarafından bankalardan kullanılan kredi türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu kredi türü, diğer kredilere nazaran daha düşük faiz oranlı ve daha uzun vadeli oluyor.


Konut kredisi başvuru sahibine aranan koşulları taşıması halinde veriliyor. Ancak kredi, satın alınacak ev değerinin tamamına verilmiyor.


18 Aralık 2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanan kararda "Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75 ile sınırlandırılmasına karar alınmıştır." hükmü yer alıyor.


Buna göre, evin ancak yüzde 75'ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Ancak kimi bankalar, bazı koşulların sağlanması halinde peşinatsız konut kredisi verebiliyor. Peki, peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?


Peşinatsız konut kredisi almak..

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar, farklı yöntemler uygulayabiliyor. Kimi bankalar peşinat için de ihtiyaç kredisi kullandırırken, kimi bankalar da bir başka taşınmazı ipotek edebiliyor.


Peşinatsız konut kredisi genellikle sabit faizli oluyor.

Ekspertiz bedelinin tamamını kredilendirebilirsiniz.


Kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği ile birlikte satın alacağınız evin %100’üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com