Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar!

Günümüzde kimi bankalar konutun tamamına kredi verebiliyor. Peki, peşinatsız konut kredisi veren bankalar hangileridir?


Peşinatsız konut kredisi veren bankalar!


Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli nakiti olmayan kimseler, bankalardan konut kredisi kullanabiliyor. Krediye uygun konutlar için yapılan başvurular, kredi kullanacak kimsenin gelir durumunun ve kredi notunun da uygun olması halinde onaylanıyor.


Ancak mevcut uygulamaya göre, konut kredileri ekspertiz tarafından belirlenen konut değerinde verilmiyor. 18 Aralık 2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanan karar gereğince kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75 ile sınırlandırıldı.


Buna göre değeri 200 bin TL olan bir konut için en fazla 150 bin TL konut kredisi veriliyor. Geriye kalan miktarın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor.


Ancak kimi bankalar konutun tamamına kredi vermek için geriye kalan yüzde 25'lik kısım için ayrı bir kredi hesabı açarak ihtiyaç kredisi adı altında tüketiciye kredi kullandırabiliyor.


Bazı bankalar, peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Konut kredisi kullanmak istediğiniz banka ile peşinatsız kredi hakkında iletişime geçebilirsiniz.


Peşinatsız konut kredisi:

Peşinatsız konut kredisi genellikle sabit faizli oluyor.

Ekspertiz bedelinin tamamını kredilendirebilirsiniz.

Kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği ile birlikte satın alacağınız evin %100’üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com