Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2016!

Kimi bankalar konutun tamamına kredi verebiliyor. Peki, peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2016 hangileridir?


1 Ocak 2011 tarihinden uygulanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince konut kredilerinde tüketicilere verilen bedel taşınmazın belli bir kısmını aşamıyor.


Konut kredisi en fazla mesken değerinin yüzde 75'i oranında veriliyor. Geriye kalan yüzde 25'lik kısmın peşinat olarak ödenmesi isteniyor. Bu durum da, tüketcilerin ev satın alma hayallerini ertelemesine neden olabiliyor. 


Peki, peşinatsız konut kredisi var mı? Peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2016 hangileridir?


Kimi bankalar konutun tamamına kredi vermek için geriye kalan yüzde 25'lik kısım için ayrı bir kredi hesabı açarak ihtiyaç kredisi adı altında tüketiciye kredi kullandırabiliyor.


Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta; kullanılan kredilerin aylık taksit ödemelerinin, kayıtlı gelirin yarısını geçmemesi önem teşkil ediyor. 


Örnek..

Akbank, tüketicilerine peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Bunun için tüketicinin kendisine, ailesine ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği gerekli oluyor. Kredi özellikleri:


Sabit faizlidir.

Ekspertiz bedelinin tamamı kredilendirilebilir.

Kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği ile birlikte, satın alacağınız evin yüzde 100'üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

Gelirinizin artmasını ya da birikiminizin olmasını beklemeden ev sahibi olabilirsiniz.​


* Banka kampanyası hakkında değişiklikler olabilir. Bu nedenle banka ile iletişime geçilmesi gereklidir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com