Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Philippe Patrick Starck kimdir?

Say Yapı ve Yoo işbirliğiyle Beşiktaş'ta hayata geçirilen Yoo İstanbul projesini de tasarlayan ünlü mimar. Philippe Starck, Fransa Cumhurbaşkanlarından François Mitterrand'ın evini de tasarlamıştı.Philippe Patrick Starck kimdir?

Philippe Patrick Starck 


Philippe Starck kimdir?


Philippe Patrick Starck, 18 Ocak 1949’da Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. Ünlü bir ürün tasarımcısıdır. Yeni tasarım tarzındaki tasarımcıların en iyilerinden olduğu da bilinir. Onun eserleri, olağanüstü iç mekân tasarımlardan, diş fırçaları, sandalyeler tüketim ürünleri ve konutlara kadar uzanır. Stacrk, Paris École Nissim de Camondo'da 1968'de eğitimini tamamladıktan sonra kendisinin ilk tasarım firmasını kurdu. Bu firma şişirilebilir nesnelerde uzmanlaşmıştı. 1969'da, Pierre Cardin'le beraber kendi firmasının sanat yöneticisi oldu.Philippe Starck’ın kariyeri ne zaman başladı?


Starck'ın ciddi anlamda kariyeri, 1982'de, Fransız Başkan François Mitterrand'ın özel dairelerinin iç mekânlarını tasarladığı zaman tırmanmaya başladı. Starck, serbest bir iç mimar ve ürün tasarımcısı olarak 1975'ten beri çalıştı. Özellikle 2002 de Amerikalı büyük perakendeci Target Stores firması için çoğu diğerlerine nispeten ucuz olan birkaç ürün tasarladı. Onun dikkate değer en yeni tasarımları, Microsoft için ürettiği “optik mouse”a yatlara ve hatta bir bira şirketi için tasarladığı ambalaja kadar uzanır. Kendisi New Mexico’da bulunan Virgin Galathic Mekik Limanı’nı(uzaya turizm amaçlı yolcu taşımada kullanılan havaalanı) tasarlamak için görevlendirildi.(bunun mimarlığını Foster and Partners üstlenmiş). Philippe Starck tasarımlarının özellikleri nelerdir?


Starck'ın çalışmaları yeni tasarımcıların birçoğundan farklı olarak kışkırtıcı ve pahalı tek parçaların kreasyonunda yoğunlaşmıyordu. Aksine Starck’ın ürün tasarımları seri üretim için pazarlanmasına yardım ettiği kullanışlı ev eşyalarıdır.


Onun ürünleri ve mobilyaları çoğunlukla yapaydır, şıktır ve onların gözünde organiktir ve aynı zamanda olağandışı malzemelerin kombinasyonundan kuruludur.(Cam ve taş, plastik ve alüminyum, kadife kumaş ve krom gibi vs.)


Starck'ın tasarımlarının ikisi, 1989 da tasarlanan diş fırçalarını(1989), Alessi firması için 1990da tasarladığı “Juicy Salif” adını verdiği parlak meyve sıkacağını kapsar. Juicy Salif, satın alınabilir, popüler ve rağbet gören bir parça haline geldi.


Philippe Patrick Starck kimdir?


Philippe Starck mobilyalarda nelere dikkat eder?


Starck’ın mobilya tasarımlarının kabul görmesi, İtalyan sanayici Kartel için tasarladığı birçoğu polikarbonat plastiğinden imal edilen ürünlerle ünlenmesi ile gerçekleşti. Tasarladığı dünyaca ünlü mobilyaları arasında, saydam “Louis Ghost” sandalyesi, “Eros” sandalyesi, “Bubble Clup” koltuğu ve “La boheme” taburesi bulunur. Philippe Starck restoran iç mekânlarını nasıl tasarlar?


Onun restoran tasarımları arasında Hong Kong Peninsula Otel’de yer alan Hong Kong Limanı manzaralı Felix Restoran-Bar da bulunur. Peninsula Otel, Kowloon kenarında yer alan klasik mimari tarzda bir oteldir. Bu tasarım 28. katta yer alır.


Philippe Starck, Türk medyasında hangi konularda haber oldu?


Taksim'e YOO2 Taksim Square Otel projesi geliyor! (Hürriyet Gazetesi, 22 Eylül 2013) 


YOO isimli şirketleriyle pek çok alanda faaliyet gösteren Philippe Starck ve John Hitchcox ikilisi Taksim Mete caddesi üzerinde yeni bir otel projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor..


'Demokratik tasarım' kavramının öncüsü kabul edilen Philippe Starck ve John Hitchcox’tan sonra endüstriyel tasarım ve iç mekan tasarımı yepyeni devrimci bir döneme girdi. Dünya jet sosyetesi, bu ikilinin yaptığı rezidanslardan sanat eseri toplar gibi daire topluyor. YOO  isimli şirketleriyle pek çok alanda faaliyet gösteren ikili, dünyadaki ilk otel projesini İstanbul’da açmak üzere Jival Kuyumculuk’un da sahibi olan Naim Gençoğlu ile anlaştı. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) önünden başlayıp, Gezi Parkı’nın bir yanında devam eden Mete Caddesi üzerindeki proje, Gezi olayları nedeniyle Philippe Starck ve John Hitchcox için ayrıca anlam kazandı. PARK VE BOĞAZ ARASINDA


Philippe Starck ve John Hitchcox, bir yanı Boğaz’ı gören diğer yanı Gezi Parkı’na bakan butik otelin bütün iç tasarımını bir an önce yapmak için kolları sıvadı. 31 Mayıs’ta başlayan Gezi Parkı direnişi otelle ilgili çalışmaları sekteye uğrattı. Naim Gençoğlu, eylemler nedeniyle endişe duyarken Philippe Starck ve John Hitchcox’tan ummadığı bir tepki geldi. Gezi’deki halk hareketinden etkilenen ikili, heyecan duyduğunu belirtip, eylemler sayesinde İstanbul’un ve Taksim meydanının tüm dünyada daha da bilinir hale geldiğini söylemiş. İkili “Otelimiz ‘Gezi ruhu’ manzaralı. Daha iyisi olamazdı. Biz önce manzaradan etkilenmiştim ama şimdi bu ruhtan etkilendik” diyerek hiçbir endişe duymadıklarını belirtmiş. 36 MİLYON DOLAR YATIRIM


YOO2 Taksim Square oteli için 36 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Naim Gençoğlu, “Burası butik, küçük bir otel. 120 odalı. Yoo markası altında açılacak dünyada 8 otel var ama ilki bizimki olacak. Kasım’da otel açılıyor” dedi. 


Salıpazarı’na 400 yataklı otel projesi


Naim Gençoğlu, turizm alanına biri taksim Mete Caddesi’nde, diğeri Karaköy Salıpazarı’nde olmak üzere aldıkları iki bina ile girdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Karaköy Salıpazarı’ndaki otel 400 yataklı olacak. 100 milyon dolar yatırımı sürüyor. İki yıl sonra açılacak. Philippe Starck ve John Hitchcox ile anlaşırsak, bu oteli de YOO2 markası altında açabiliriz. Turizm yatırımlarımız sürecek.”


Yooİstanbul'da örnek konutta Philippe Starck imzalı! (Emlakkulisi.com, 30 Nisan 2011)


Dünya çapındaki tasarımcı Philippe Starck 'ın Türkiye 'deki ilk projesi olan Yooİstanbul 'da örnek konut projesi ziyarete açıldı. 'En önemli stil özgürlük ve sadelik' prensibini var olduğu tüm projelerde ortaya koyan ve ortak yaşam alanları dehası olarak bilinen Starck imzalı örnek konut, ‘sofistike ve eğlenceli ' çizgileriyle de dikkat çekiyor.


Say Yapı ve Yoo işbirliğiyle 250 milyon dolarlık yatırımla Ulus 'ta hayata geçirilen proje, 22 bin metrekare alan üzerinde geliştiriliyor. Beşer katlı 11 blokta toplam 100 konut olarak tasarlanan Yooİstanbul'da her bir konut tipi özel olarak isimlendirildi. Projede100 metrekarelik daireler Yooİstanbul studio, 490 metrekarelikller Yooİstanbul Master One Level, 230 metrekarelikler Yooİstanbul One Level, 220 metrekareliklerin Yooİstanbul Town House olarak isimlendirildi. Projenin en iddialı konutlarından 200 ila 360 metrekare+80 metrekare teraslı daireler Yooİstanbul Penthouse, 690+160 metrekare teraslı konutlar ise Yoo İstanbul İcon Penthouse olarak tanımlandı.Philippe Starck, Le Monceau Oteli'ni yeniden yorumladı (İn Center Life, 31 Ocak 2011)


Mobilyadan aksesuara, rezidanstan otele tasarımın her alanında at koşturan Philippe Starck, şimdi de 1928'den kalma bir Paris klasiğini yeniden yorumladı. Raffles grubu tarafından işletmesi devralınan Le Royal Monceau, Starck'ın otel tasarım portföyünde yeni bir sayfa. Daha önceden, otelcilik duayeni lan Schrager ile 14 yıl süren bir işbirliği boyunca tam tam sekiz otel tasarlayan Starck (hemen sayarsak: Royalton, Paramount, Delano, Mondrian, St. Martins Lane, Sanderson, Hudson ve Clift), sonra da otelcilik ve eğlence menajeri Sam Nazarian ile SLS Hotels zinciri için bir dizi otel yapmak üzere anlaşma imzalamıştı.


İki yıldır tadilatta olan geçtiğimiz ekim ayında, Şanzelize yakınlarında, Arc De Triomphe ile Pare Monceau arasındaki bir noktada kapılarını yeniden açan Le Royal Monceau, Starck'ın deyim yerindeyse fazla yaramazlık yapmadığı ve mekanın ruhuna sadık kaldığı bir proje olmuş. Burası, Starck'ın Paris'te Meurice Oteli ve Mama Shelter'dan sonraki üçüncü otel tasarımı. Her odaya bir akustik gitar yerleştirilmesi gibi çılgınlıkları saymazsak, adım attığınız anda kendinizi, çok da üzerinize gelmeyen, sade ve içinde yaşanılabilir bir atmosferde buluyorsunuz. Zaten otelin 85 odasına ek olarak, 54 süiti ve 10 adet apartman dairesi de bulunuyor.


Starck, otelin Fransız restoranı La Cuisine'in duvarları boyunca dizdiği vitrinlerin içine, farklı sanatçılara boyattığı porselen tabakları dizmiş. II Carpaccio adlı küçük italyan restoranının ise bir ucunu bir mağara gibi karanlık, diğer ucunu ise üç yanından ışık alacak şekilde, apaydınlık tasarlamış. 


Otelin şık kapı görevlilerinin kıyafetlerinden, odalardaki terliklere ve kafedeki espresso fincanlarına kadar da hemen her şey onun eseri. Kısacası Starck, adeta bir Rönesans adamı gibi bitmez tükenmez görünen yaratıcı enerjisini daha uzun süre koruyacak gibi görünüyor.Philippe Starck iletişim bilgileri nelerdir?


Telefon: +33 (0) 1 48 07 54 54 

Fax: +33 (0) 1 48 07 54 64 

Basın E-posta: press@starcknetwork.com 

Bilgi E-posta: info@starcknetwork.com

Web adresi: http://www.starck.com/en/