Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Pilye

Kesme kuvvetini karşılamak üzere betonarme kiriş ve döşemelere yerleştirilen, özel şekilde bükülmüş betonarme demiridir.Pilye
Pilye demiriPilye nedir?Beton içerisine çekme ve basınç yüklerini karşılaması için konan şekillendirilmiş demirdir. Pilyenin üstü çekmeye altı basınca karşı çalışır.PilyePilye çeşitleri nelerdir? Döşeme pilyeleri, kat kiriş pilyeleri ve temel kiriş pilyeleri. Pilyenin görevleri nelerdir?Döşemelerde ve kat kirişlerinde üst kısmı çekmeye, alt kısmı basınca karşı çalışır.


Pilye
Pilye yapma kuralları nelerdir?Elle yaptığınızda iki demirci anahtarı kullanınız.


Anahtar ağzından demirin oynamamasına dikkat ediniz.


Kıvırma işlemini yaparken istenilen açılara dikkat edilmelidir (kat kirişleri ve döşemelerde 45° , temel kirişlerinde 60° olur). 


Otomatik kıvırma makinesini kullanırken elektrik akımına dikkat ediniz.


Otomatik kıvırma makinesinde ayarları doğru yapınız.


Otomatik kıvırma makinesinde demirlerin fırlamamasına dikkat ediniz.


Kiriş donatılarına döşemeden gelen donatılar bağlanır. Bütün donatılar döşeme üzerinde hazırlanır. Döşemelerden gelen düz donatılar kiriş içinde döşeme kalınlığının altında olacak şekilde bağlanır. Düz donatılar döşemenin her iki yönünde bağlanır. Döşeme düz donatıları aralarında pilye olmalıdır. Pilye donatıları 45º ve projedeki yerinden kıvrılır.


Kıvrılmalar demir düzeltme anahtarı ile yapılır. Pilye donatıları kenarlardan ve komşu döşemelere üstten devam eder. Her iki yönde donatılar kesiştikleri yerlerden tel ile bağlanır.


Döşeme kenarlarındaki kirişlere tel ile bağlama yapılır.PilyePilye yapma adımları neler?1- Pilye için demirleri markalama: Pilyeyi L uzunluğuna göre tebeşirle markalayınız. ( işaretleyiniz) Kıvırma yerlerini kıvırma ölçülerine göre işaretleyiniz. Uygun bir yere tebeşirle 45°’ lik açılı kısmı çiziniz (açı doğruluğunu kontrol için ).


2- Pilye demirlerini kesme: Elektrikli kesme makinesi veya kol makinesi ile projeden aldığınız L uzunluk ölçüsünü doğru işaretleyerek (markalama) demiri makas ağzına koyunuz ve kesiniz.


3- Pilye demirlerini bükme: Pilye demirlerini bükme işlemi el aletleri ve bükme makinesi ile ili şekilde yapılabilir;

Kat kirişi pilyelerini el aletleri ile bükme: İki anahtar ağzına demiri sıkıştırarak, bükme için markalanan yerden kıvırınız 45° açılı kısmı oluşturmuş olunuz.


45°’ lik eğimli yerden sonra markalanan noktadan pilyenin sol kısmını meydana getirecek şekilde kıvırınız. Demirin sağa, sola dönmemesi için ayağınızla orta kısma basınız. Aynı işlemi sağ taraf içinde uygulayınız.


Döşeme pilyeleri için: Döşemeye bir düz demir, bir pilye demiri şeklinde aradaki ölçüleri dikkate alarak yerleştirmeyi yapınız.


Döşemenin orta kısımlarında demirleri birbirlerine bağlayınız. 


Verilen ölçülere göre pilye demirleri üzerinde tebeşirle kıvırma yerlerini markalayınız.


Pilye kıvrım yerlerinden iki demirci anahtarı ile 45°’ lik kısmı kıvırınız.


4- Bükme makinesi ile pilye yapmak; Makinenin toplarını pilye için kullanılacak demirin çapına göre ayarlayınız.

Pimi taktıktan sonra, algılayıcı, ayarladığımız açıya geldiğinde, tepsinin ilk başlangıç durumuna (geri) gelmesini sağlar.

Kıvırma (bükme ) noktalarını projedeki ölçülerine göre tebeşirle demir üzerine veya lata üzerine çivi çakılarak yerlerini belirleyiniz.

Makinenin ayarları yapılmış olur. Uygun sayıda demir konarak bükme işlemi için pedala basılır.

Demiri açıya uygun olacak şekilde yönünü değiştiriniz. (Ters çeviriniz )


5- 4 Kat Kirişi Pilyelerini El Aletleri ile Bükme: İki anahtar ağzına demiri sıkıştırarak, bükme için markalanan yerden kıvırınız 45° açılı kısmı oluşturmuş olunuz.


45°’ lik eğimli yerden sonra markalanan noktadan pilyenin sol kısmını meydana getirecek şekilde kıvırınız. Demirin sağa, sola dönmemesi için ayağınızla orta kısma basınız. Aynı işlemi sağ taraf içinde uygulayınız.Döşeme pilyeleri nasıl yapılır?Döşemeye bir düz demir, bir pilye demiri şeklinde aradaki ölçüleri dikkate alarak yerleştirmeyi yapınız. 


Döşemenin orta kısımlarında demirleri birbirlerine bağlayınız.


Verilen ölçülere göre pilye demirleri üzerinde tebeşirle kıvırma yerlerini markalayınız.


Pilye kıvrım yerlerinden iki demirci anahtarı ile 45°’ lik kısmı kıvırınız. (Kaynak: http://ders.insaatbolumu.com/)