Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Polikarbonat

Işığa karşı çok dengeli ve çok saydam bir sert plastiktir. Özellikle tepe ışığı almak üzere, çekme yoluyla elde edilmiş içi boşluklu saydam levhalar halinde cam yerine kullanılır.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!Polikarbonat

PolikarbonatPolikarbonat nedir?Polikarbonatlar, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir. Polikarbonatlar olarak isimlendirilmişlerdir, çünkü uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları (-O-CO-O-) tarafından bağlanmış fonksiyonel gruplara sahiptirler.


En yaygın polikarbonat plastik tipi, Bisfenol A grupları ile bağlanmış karbonat gruplarının oluşturduğu polimer zincirlere sahip olanıdır. Bu tip polikarbonat çok dayanıklı bir malzemedir, kurşun geçirmez cam yapımında kullanılır. Polikarbonatların karakteristikleri polimetil metakrilat’a (PMMA ; akrilik) oldukça benzer, fakat polikarbonat daha güçlü ve daha pahalıdır. Ayrıca bu polimer oldukça şeffaf ve ışığı geçiren bir yapıdadır. Birçok cam türünden daha iyi ışık geçirgenlik karakteristiğine sahiptir. CR-39 özel bir polikarbonat malzeme olup iyi optik ve mekanik özelliklere sahiptir ve sıklıkla gözlük camı yapımında kullanılır.Polikarbonatın özellikleri nelerdir?Yoğunluk: 1.20 g/cm³

Kullanım sıcaklık aralığı: -100 °C'den +135 °C'ye

Erime sıcaklığı: 270/380 °C civarı

Kırılma indeksi: 1.585 ± 0.001

Işık geçirgenlik indeksi: 90% ± 1%


UV ışınlarına karşı dayanım, zayıf fakat üzerine UV koruyucu kaplama yapılarak dayanımı artırılmaktadır.Polikarbonatın kullanım alanları nerelerdir?Polikarbonat, endüstri ve laboratuvarlarda olduğu kadar ev eşyalarında da yaygın kullanılır. Bankalar ve bazı binalarda kırılmayan veya ışığı yansıtan pencereler gibi yerlerde koruma amaçlı parçaların yapımında kullanılır .

Polikarbonatdan yapılan diğer ürünler arasında gözlük ve güneş gözlüğü camları, CD (kompakt disk), otomobil far camları sayılabilir.


Ayrıca tek veya çift yüzeyi UV koruyucu madde kaplı polikarbonat levhalar tek cidarlı (solid) ve iki veya daha fazla cidarlı (multiwall) gözenekli levhalar halinde muhtelif renk, kalınlık, özellik ve ebatlarda imal edilerek yapı sektöründe her türlü açıklıkların kapatılmasında kullanılabilen (ışıklık, tonoz, tüp geçit, kubbe vb.) esnek bir kaplama malzemesidir. İyi ısı izolasyonu ve mukavemeti nedeniyle seralarda cam ve naylona alternatif olarak kullanılmaktadır.


Polikarbonat


Polikarbonatın Bisphenol A ve fosgen (karbonil klorür)'den sentezlenmesiPolikarbonat levha nedir? Standart sistem, yüksek ışık geçirgenlik, dayanıklılık ve termal yalıtım sunan değişik yapı, renk ve ölçülerde UV koruyuculu çok duvarlı polikarbonat levhalardan oluşmaktadır. Malzemenin oluklu oluşundan dolayı elde edilen termal yalıtım, eşdeğer malzemelerden(cam..vb) çok daha ucuz sağlanır.Diğer malzemelerle karşılaştırıdığında kırılma dayanıklılığı ürünü güvenilir kılmaktadır 


Standart sistemin geniş ürün yelpazesi en karmaşık planlarda dahi serbest tasarım (tonoz,kubbe,beşik...vb) ve en uygun çözümlere ulaşılacak aydınlatma alternatiflere olanak tanır. Renk ve efekt çeşit zenginliği işlevsel ve esnetik aydınlatma sağlar. Özel aluminyum ve polikarbonat birleşim profilleri standart sistemin detaylarını tamamlar ve uygulamayı kolaylaştırır. Bütün bu özellikler Polikarbonat levhaların çok yönlü kullanımına ( çatı ışıkları ,tünel,kışbahçesi, sera,sundurma,reklam panosu....vb) olanak tanır.Polikarbonat


Damacanalarda sağlığa olumsuz etki ettiği söylenen BPA, polikarbonatta var mıdır? BPA’dan sentezlenen polikarbonat çok dayanıklı bir plastiktir. Darbeye karşı daynımı iyi olmasına rağmen çok kolay çizilebilir. Şeffaftır ve birçok plastikten daha iyi ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu sebeple, gözlük camı gibi optik eşyalarda kullanılır ve fakat kolay çizilebildiği için dış yüzeyi ince bir filmle kaplanır. Ancak, son yıllarda gözlük camı üreticileri film kaplama metodu yerine reaktif bileşiklerle ya da epoksilerle hazırlanmış karışımlarla farklı polikarbonat formulasyonlarını araştırmaktadırlar. Polikarbonat polimetilmetakrilat (PMMA) plastiğine çok benzemesine rağmen, polikarbonat daha güçlüdür ve daha geniş sıcaklık aralığında kullanılabilir; fakat aynı zamanda pahalıdır.


Polikarbonatın camsılaşma sıcaklığı 150°C civarındadır ve 300°C’den sonra akışkanlaşmaya başlar. Enjeksiyon kalıplama ve ekstrüzyon yöntemleri kullanılarak ticari ürünler hazırlanır. Ancak çok kolay akan bir madde olmadığı için kalıp ve kullanılan aletlerin sıcaklıklarıyla oynayarak üretim optimize edilir. Üretim kolaylığı kullanılan polikarbonatın molekül ağırlığına bağlıdır. Düşük molekül ağırlıklı polikarbonat daha kolay akışır ancak elde edilen ürünün mekanik özellikleri de molekül ağırlığıyla orantılı olarak daha düşük olur.


Şu ana kadar sadece BPA’dan sentezlenen polikarbonatın üzerinde durduk ancak, özellikle ultra hafif optik gereçlerin üretiminde kullanılan bir başka polikarbonat da iki ucunda alil grubu bulunan bir karbonat monomerinden sentezlenir. Alil grupları sayesinde reaksiyonun gerçekleştiği düşünülünce, ortaya BPA bazlı termoplastik polikarbonat yerine, çapraz bağlantı (crosslink) yapmış thermoset polikarbonat çıkar. Bu yeni thermoset polikarbonatların camdan daha yüksek kırılım indisi vardır (böylece daha ince parçalar üretilebilir). Isıya dayanımı daha yüksek ve daha güçlü bu yeni thermoset polikarbonatların BPA bazlı polikarbonatlardan temel farkı ısıtıldığında eritilip yeniden şekillenememesi ancak bozunmaya uğramasıdır.


Polikarbonattan yapılam ürünlerin başında CD ve DVD gibi dijital araçlar gelir ve elektronik eşyalar gelir. Sporda kullanılan koruyucu parçalar, tıbbi gereçler, şişeler ve yemek saklama kapları gibi parçalanmaya karşı dayanıklı olması gereken ürünlerin yapımında kullanılır.


Polikarbonatın ticari isimlerini Calibre (Dow Kimyasalları), Lexan (SABIC Plastik), Makrolife (Arlaplast), Makrolon (Bayer), ve Panlite (Teijin Kimyasalları) olarak sayabiliriz.Polikarbonat levha nerelerde kullanılır?- Otobüs  durakları: Özellikle taşra ve kırsal yerleşim yerlerinde tercih edilmek ile beraber iyi bir uygulama sonucu dekoratif duruşu ile çevreye iyi bir görsellik sağlar.


- Metro istasyonu: Gelişmekte olan hızlı teknoloji sayesinde artık yer altında seyahat etmekte mümkün hale geldi. Özellikle hem yer altı hem de yer üstünde çalışan metrolar için istasyonlarında artık çatılarında polikarbon levhalar görmek mümkün hale geldi.


- Fabrika çatıları: Fabrikalar geniş kullanım alanlarına sahip oldukları için enerji tasarrufu yapmak noktasında polikarbon levhalar devreye girmiştir. Gün ışığında mümkün oldukça fazla yararlanmak isteyen firmalar aydınlatma olarak polikarbon kullanmayı tercih etmişlerdir.


- Otel veya işletme yürüyüş alanları: Çeşitli hava şartlarının oluşması muhtemel olan yerlerde, misafirlerine sorunsuz bir alan sağlamak isteyen işletmeler bu uygulamayı tercih ederler. Özellikle bulunduğu alanda hoş renk seçenekleriyle de görsel bir şov sunabilmektedir.


- AVM ve İş Merkezleri çatıları: Gün ışığından yararlanma ve enerji tasarrufu açısından tercih edilir. Kubbe şeklinde uygulanması yaygın olarak görülmektedir. Değişken hava olaylarına karşı yüksek koruma sağlar.


- Seralar: Isı yalıtımı sayesinde oldukça fazla tercih edilen bir üründür. Akdeniz ve Ege bölgesinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.


Polikarbonat levha malzemelerinin en çok kullanıldıkları yerler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.Polikarbonat levha fiyatları kaç TL’den başlamaktadır?Aşağıdaki tablo, merkezi Ümraniye-İstanbul’da bulunan Lavabo Market Yapı Malzemeleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin internet sitesinden Haziran 2013’te alınmıştır:STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) RAİNBOW


4 mm Beyaz Işıksız Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 75 TL | PLK

6 mm Beyaz Işıksız Oluklu Polikarbonat Levha 210×580 cm 90 TL | PLK

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 91 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 157 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 195 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 205 TL | PLK

16 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 330 TL | PLK

  STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) POLİCAM

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 91 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 157 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 195 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 205 TL | PLK

16 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 330 TL | PLK

  STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) DOTT GALLİNA

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 100 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 146 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 160 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 190 TL | PLK

16 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 320 TL | PLK

STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) POLYBRIGHT

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 91 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 157 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 195 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 205 TL | PLK

STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) POLYGAL

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 91 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 157 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 195 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 205 TL | PLK

  STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) SPECİAL

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 87 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 144 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 173 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 200 TL | PLK

16 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 320 TL | PLK

  STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) POLYWALL

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 87 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 144 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 173 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 200 TL | PLK

  STANDART OLUKLU POLİKARBONAT LEVHALAR EBAT (En-Boy) Doraglas

4 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 87 TL | PLK

6 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 144 TL | PLK

8 mm   Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 173 TL | PLK

10 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 200 TL | PLK

16 mm Şeffaf Oluklu Polikarbonat Levha 210×600 cm 320 TL | PLK

  Polikarbon Bağlantı Ekipmanları Ebat (En-Boy) Birim Fiyat  

3011 Alüminyum Üst Kapak Profil (Ham) 6 mt 20 TL |  BOY

3012 Alüminyum Alt Kapak Profil (Ham) 6 mt 18,50 TL |  BOY

3015 Alüminyum Alt Bitiş U Profil (Ham) (4 mm) 6 mt 18 TL | BOY

3015 Alüminyum Alt Bitiş U Profil (Ham) (6 mm) 6 mt 19 TL | BOY

3017 Alüminyum Alt Bitiş U Profil (Ham) (8 mm) 6 mt 20 TL | BOY

3017 Alüminyum Alt Bitiş U Profil (Ham) (10 mm) 6 mt 22 TL | BOY

3017 Alüminyum Alt Bitiş U Profil (Ham) (16 mm) 6 mt 24 TL | BOY

Altıgen Başlı Vida 100′lük 0,12 TL | ADET

Fitil mt 0,55 TL | ADET

Anti Dust Açık Bant 25 mm x 33 mt 48,00 TL

Anti Dust Kapalı Bant 25 mm x 50 mt 27,00 TL