Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Polin

Su kaydırakları ve su parkları tasarlayan firmadır. 1976’da İstanbul’da kurulmuştur. Polin, dünyanın çeşitli ülkelerinde devasa su parkları üreterek, 82 ülkede 2000 projenin altına imza attı.


Polin


Polin ne zaman kuruldu?


Polin; 1976 yılında İstanbul’da kuruldu. Su kaydırakları ve su parkı tasarımları yapan Polin 2000 su parkı projesi ile dünya lideri oldu. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da yer alan en büyük su parklarının tasarımını yaptı.  Rusya, Ukrayna, Türkiye, Yunanistan, Vietnam, İran, Suriye, Çek Cumhuriyeti, İtalya gibi ülkelerde de birçok ödüllü su parkı projesi oldu.


2003 yılından itibaren ISO 9001:2008 Uluslararası Kalite Yönetim sistemi altında üretim ve montajını gerçekleştiren Polin, bu sertifikaya sahip ilk su kaydırağı üretici oldu. 2006 yılından itibaren su kaydıraklarını; uzay mekiği üretiminde kullanılan iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) yöntemiyle üretmeye başladı. 82 ayrı ülkede 2000 proje üreten Polin hem tek başına bir kaydırak yapımında hem de aqua park projesi tasarımlarında görev aldı.


Polin hangi yıllarda hangi projeleri gerçekleştirdi?


1987 ve 1989 yılları arasında eğlence sektörüne girdi. Robinson Club tarafından işletilen Pamfilya Tatil Köyü bünyesinde 8 bin metrekarelik CTP’den çatı dekorasyonu  yaptı. Bu dönem içinde İsviçreli bri firma ile su kaydırakları üretimi hakkında anlaşma sağladı. 1989 ile 1994 yılları arasında İsviçreli firma ile Avrupa’da yer alan su kaydıraklarının 1/3’ünü üretti. 1989 yılında ise Türkiye’nin ilk kaydıraklı tesisi olan Kaş Aquapark Otel’de yer alan kaydırakların üretimini de gerçekleştirdi.


1996 yılında Polin, Rostov Aquapark Alman Invent firmasına pervane üretmeye başladı. Daha sonra World Waterpark Association ve European Waterpark Association üyesi oldu. 2001 yılında Avrupa’nın en büyük su parkı olan Aquarena, Budapeşte, Macaristan ve Rusya’nın en büyük su parkı olan Golden Bay, Gelindgik’i tasarladı.


Polin 2004 yılında Afrika’nın en büyük su parkı Titanic, Hurgadayı Mısır’ı açtı ve 2005 yılında da Türkiye’nin en büyük su parkı olan Aquacity projesini hayata geçirdi. Polin’in üretmiş olduğu diğer projeler ise şöyle: Cape of Good Hope, Berdyansk, Blue Lagoon, Aleppo, Aquaworld ve Windigo.


Polin


Polin ürünleri nelerdir?


1.Aquaparklar

2.Otel ve Tatil Köyü

3.Su Parkları

4.Çocuk ve Havuz Animasyonları

5.Havuzlar

6.Waterplexx 5D

7.Creek Surfing


Polin hizmetleri nelerdir?


-Mimari tasarım hizmetleri

-Doğal ışık efekt hizmetleri

-Üretim, montaj, satış ve sonrası hizmetler

-Şeffaf RTM su kaydırakları hizmetleri

-Magic Shine Su kaydırakları hizmeti

-Özel desen efektleri

Polin


Polin referansları nelerdir?


Avrupa’da 34 ülkede 842 adet proje

Afrika ve Orta Doğu’da 10 ülkede 193 adet proje

Amerika’da 9 ülkede 60 adet proje

Asya’da 24 ülkede 175 adet proje

Türkiye’de 736 adet proje

İstatistikleri:


Polin


Polin


Polin


Polin


Polin


Proje özellikleri nedir?


1.Rusya-Golden Bay Gelindgik: 2002 yılında 150 bin metrekare alan üzerinde yapıldı. Proje kapsamında yer alan hizmetler şöyle; Tsunami, Turbolance, Freefall, Kamikaze, Magic Hole, Turbo Tunnel Slide, Twister, Freefall, Rafting Slide, Body Slide, Kids' Rainbow Slide, Kids' Body Slide, Kids' Kamikaze Slide, Kids' Freefall.


2.Macaristan-Aquaworld: 2008 yılında 86 bin metrekare üzerine kuruldu. Budapest’te yer alan projenin verdiği hizmetler şöyle: Space Boat, Aquatube, Black Hole, Flying Boats, Tunnel Body Slide, Wide Slide, Space Hole, Wild River, Kids' Body Slide, Kids' Wide Slide.


3.Macaristan-Aquarena: 2001 yılında 300 bin metrekare alan üzerine Budapest’te yapıldı. Mushroom, Cobra Slide, Octopus slide, Clown Shower; Kids' Play Area hizmetleri olduğu gibi, yetişkinler için ise Body Slide, Twister, Space Hole, Black Hole, Tunnel Body Slide, Freefall, Tunnel Freefall, Wild River, Rafting Slide, Kids' Wide Slide sistemleri yapıldı.


4.Rusya-Cape of Good Hope: Berdyansk’da 2006 yılında inşa edildi. Toplam alanı 50 bin metrekare olan bu eğlence merkezinde verilen hizmetler şöyle: Space Hole, Rafting Slide, Black Hole, Body Slide, Big Hole, Big Rafting Slide, Wave Slide, Multislide, Twister, Freefall, Kamikaze, Space Boat, Tsunami, Turbolance, Kids' Body Slide, Kids' Tunnel Freefall, Kids' Wide Slide, Octopus Slide, Cobra slide, Mushroom, Turtle Slide, Whale, Mini Slide, Clown Shower, Twin Slide, Elephant Slide, Rabbit Slide; Kids' Play Area.


5.Türkiye-Aquacity Balçova: İzmir’de 2005 yılında inşa edilen projenin toplam alanı 40 bin metrekare olup vermiş olduğu hizmetler şöyledir: Black Hole, Rafting Slide, Kamikaze, Twister, Freefall,Tunnel Freefall, Multislide, Body Slide, Space Hole, Family Slide, Twin Slide, Cobra Slide, Mushroom, Penguin Shower, Rabbit Slide, Kids' Play Area.


Polin6.Mısır-Titanic Waterpark: Hurghada’da yer alan proje 20 bin metrekare alan üzerine 2004 yılında inşa edildi. Söz konusu olan bu su parkında yer alan hizmetler ise şöyle: Tsunami, Space Hole, Multislide, Wide Slide, Twister, Tunnel Freefall, Kamikaze, Freefall, Body Slide, Rafting Slide, Black Hole,Flying Boats, Family Slide, Uphill Flying Boats, Kids' Body Slide, Kids' Wide Slide, Kids' Tunnel Freefall.