Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Port Alaçatı

Teknelerin evlerin önüne park edilebildiği, dünyanın sayılı yazlık mekanlarından biri Port Alaçatı...Port Alaçatı projesi nasıl doğdu? 


1960’larda Fransa’da yapılan Port Grimaud’un Türkiye’deki devamı niteliğindeki kanal kent projesidir. Port Grimaud’un mimarı François Spoerry, koyları gezerken alanı fark etmiş ve Alaçatı Belediyesi’nin kapısını çalmıştır… 


Port Alaçatı


Toplam 236 hektar alan üzerine kurulan Port Alaçatı, denizle bağlantısı sağlanmış toplam uzunluğu 2 kilometreyi aşan ve ortalama 4 metre derinliğinde 30 metre genişliğinde bir kanalın etrafında konumlanıyor.


Port Alaçatı Projesi, 1994'te Fransa'nın güney sahillerinde Port Grimaud'yu yaratan Mimar François Spoerry'nin teknesiyle Yumru Koyu yakınından geçmesiyle doğuyor. Hemen Alaçatı Belediyesi'ni ziyaret eden Spoerry, denizle karayı buluşturan evlerin bulunduğu Port Grimaud'nun aynısını Yumru Koyu'nda yaratmayı öneriyor.


Öneriyi kabul ederek projenin yüzde 5 ortağı olan Alaçatı Belediyesi, 1995'te altı yatırımcıyla Alaçatı Turizm A.Ş'yi kuruyor. Sonrasında yüzde 51'lik payla Mimar Aykut Mutlu ortaklığa katılıyor. Fikir babası François Spoerry'nin oğlu Yves Spoerry, Port Alaçatı'nın yüzde 10'unu, bir İzmir firması olan Agrilya Turizm ise yüzde 14'ünü alıyor. Villa ve konutların inşaatını yapan İstanbullu firma Ant Yapı, projenin yüzde 10'una ortak olurken, İstanbullu işadamı Kenan Suiçmez de yüzde 10 oranında pay alıyor.


Port Alaçatı


Konsepti, ünlü Fransız mimar François Spoerry imzasını taşıyan projenin master planının sorumluluğunu Aykut Mutlu ve uzun yıllar Spoerry ile birlikte çalışan mimar Xavier Bohl üstlenmişler. 


Proje ve arsa geliştirme görevi ise Alaçatı Turizm ve Yatırım İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ın. Proje Türk mimarlar Turgut Çıkış, Ahmet Sayar ve Sevim Ozan tarafından tasarlanırken inşaat faaliyetlerini de Ant Yapı üstlenmiş.


Port Alaçatı; Fransa'nın güney sahillerindeki Port Grimaud, İtalya'daki Rosas ya da Avustralya'daki Sanctuary Cove'u aratmayacak derecede özenli bir çalışmayla yoluna devam ediyor. 


Port Alaçatı projesinin özellikleri nelerdir?


Port Alaçatı; Türkiye’nin ilk marina-kent projesi olarak tasarlandı. 22 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan Port Alaçatı projesi yamaç ve sahil olmak üzere 2 etaptan oluşuyor. Proje kapsamında toplam 118 konut yer alıyor. Projede bulunan konutların ebatları 70 metrekare ile 300 metrekare arasında değişiyor. 2+1, 3+1 dubleks ve 4+1 tripleks dairelerin bulunduğu proje Fransız mimar François Spoerry imzasını taşıyor. Ayrıca Ayyapı ve Ozan 

Mimarlık tasarımlarında destek verdi.


Port Alaçatı


Projede verilen hizmetler neler?


Fitness, restaurant, açık yüzme havuzu, kapalı otopark yeri, 1 adet tekne bağlama yeri, profesyonel site yönetimi ile 24 saat kapalı devre kontrol ve güvenlik sistemi, temizlik ve ev kiralama hizmetleri.


İki fazdan oluşan Port Alaçatı’nın 1.Fazında 25 konut, otel, villa, restoran ve havuz yer alırken 2.Fazında ise 43 konut, villa ve havuz bulunuyor. Bunların dışında golf sahaları, spor tesisleri, sağlık hizmetleri ve kültürel faaliyetlere yönelik merkezlerde yer alıyor.


Konutların mimari özellikleri neler?


Asırlık taş kaplamaların kullanıldığı proje, özel demir işlemeleri, doğrama işçiliği ve renkli mimarisi ile dikkat çekiyor. Ayrıca İzmir Port Alaçatı'da  Yamaç etabında mahalle ve sokak konsepti uygulanırken, Sahil etabında bir sahil kasabası konseptiyle tasarlandı. Topraktan kanallar oluşturularak deniz, villaların önüne getirildi.


Projede müstakil tipli stüdyo daireler, çok odalı ve büyük bahçeli konutlar yer alıyor. Her konutta farklı tasarımlar uygulanırken, daireler iç mekanlarda güneş ışığından faydalanabilecek şekilde konumlandırıldı.


Port Alaçatı’da hayat nasıl?


Tatil köyünü andıran Port Alaçatı’da golf sahalarının olduğu gibi sörf, balıkçılık, scuba, tenis, fitness ve hiking alanları da bulunuyor. Ayrıca alışveriş yapmak için organik ürünlerin satıldığı bir Pazar cumartesi günleri kuruluyor. Marina ve çevresinden birden çok restoranın bulunduğu projede ayrıca yöreye uygun lokantalar ve kafelerde yer alıyor. Ilıca Plajı’nın hemen yanında olan Port Alaçatı’da havuzdan sıkılanlar için sahilde oldukça yakın bir yerde. Bunların dışında Port Alaçatı’da düzenlenen bazı etkinlikler şöyle: Klasik araba rallisi, Alaçatı yaz sezonu kokteyli, yelkenli yat yarışı, balık turnuvası ve şarap festivali.


Port Alaçatı

Port Alaçatı’da satılık evlerin fiyatları ne kadar?


2011 yılında satışların başladığı Port Alaçatı projesinde 2012 yılının Ocak ayı itibariyle yamaç etabında 1 oda 1 salon daire 200 bin Euro'ya satışa sunuluyor. 385 metrekarelik müstakil villa ise 710 bin Euro'ya alıcılara sunuluyor.


Port Alaçatı'ya nasıl gidilir?

Port Alaçatı

Port Alaçatı iletişim bilgileri neler? 


Port Alaçatı Projesi Adres: Port Alaçatı Liman Mevkii 

35950 Çeşme, İzmir - Türkiye 


Telefon: 90 (232) 716 63 73 

Faks: 90 (232) 716 63 65 

E-posta: proje@portalacati.com.tr 

portalacati.com.tr