Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Prekast

Prekast; beyaz çimento, özel kum ve kimyasal katkıların karışımı ile oluşur. Harcın, dayanıklı cam elyaf ile özel kalıplara püskürtülmesi ile üretilen dekorasyon malzemesidir.Prekast nedir?


Prekast; beyaz çimento, özel kum ve kimyasal katkıların karışımı ile oluşturulan harcın, dayanıklı cam elyaf ile özel kalıplara püskürtülmesi ile üretilen dekorasyon malzemesidir.Prekast


Prekast, konutta hangi bölümlerde kullanılmaktadır?


-Kapı-pencere söveleri, denizlik ve taçlar

-Kemerli-dairesel-duz, denizlikli, kilit taşlı, stor yuvalı, parçalı veya monoblok kapı-pencere prekastları

-Kat ve saçak silmeleri, saçak alın kaplamaları, fransız balkonları ve kornişler,

-Klasik formda; dor, iyon, korint, kompozit sutun ve plasterler,

-Neoklasik ve özgün formlarda sutun ve plasterler,

-Kemerli, pediment soveli bina girişleri,

-Köşe taşları, dekoratif kaplamalar, bina cephe kaplamaları,

-Balusturadlar, rölyefler, payandalar, baca sapkaları,

-Restorasyon projeleri için ozel detaylar


Prekast ürün nasıl ortaya çıktı?


ABD ve Avrupa ülkelerinde 1970’li yıllarda ortaya çıktı. Türkiye’de ise prekast ürün kullanımı son yıllarda kullanılmaya başlandı. Yüksek dayanıklı bir ürün olan prekast, mimari yapılarda da en çok tercih edilen ürün oldu. 

Dünyada, Glass Fiber Reinforced Concrete, GFRC adı ile bilinen prekast, fiber beton kaplama ya da çimento panelleriyle birlikte birçok farklı mimari uygulamada kullanıldı.


Prekast nasıl uygulanır?


Prekast uygulamalarında püskürtme işlemi kullanılmaktadır. Çimento harmanına katkılan polimer yardımıyla karşımın homojen hale gelmesi sağlanmaktadır. Her kalıpta üretimi yapılmaktadır. Prekast, dayanıklılığı ve kolay bir biçimde şekil almasından dolayı mimari yapılarda tercih edilen bir malzemedir. Ayrıca dış cephe malzemesi olarak da kullanımı yaygındır. 


Prekast uygulama alanları nerelerdir?


Prekast ürünün uygulandığı yapılar şöyledir: İş merkezleri, oteller, rezidans, toplu konut, villa, apartman, modüler yapılar, yalı, eski bina yenilemeleri, standart dışı projeye özel söve, dairesel elemanlar, balkon ve pencere süslemeleri, özel üretim dış cephe kaplamaları, hastane, PTT, okul, iş hanı, benzeri amaçla inşa edilen her tür binalar.

Prekast ürününün teknik özellikleri nedir?


Yanmaz: A1 - A2 Değerlerinde yanmaz özelliğine sahiptir.


Su Geçirmez: Prekast beton su ve diğer sıvılara karşı yüksek dirence sahip bir malzemedir.


İstenildiğinde Boyanabilir: GRC Kabuk ( Dış Yüzey ) imalatımızda istenilen renkte üretilebilir.  Ayrıca istenildiğinde dış cephe boyası ile boyanabilme özelliğine sahiptir.


Çok İyi Derece Isı ve Ses Yalıtım: Isı yalıtımı, Ses yalıtımı, Akustik düzenleme ve yaygın yalıtım maksadıyla kullanılmaktadır. Isı iletkenlik beyan değeri W\mK'dır.


Darbeye Dayanıklı: Sağlığa Zararlı Madde İçermez


Alkaliye dayanıklı cam elyafı, özel silis kumu ve betona üstün vakıfkar kazandıran kimyasalların karışımından oluşan bir beton türüdür. Bu ürün özel olarak hazırlanmış kalıplara makine ile püskürtülerek uygulanmaktadır.


Basma Mukavemet: MPA 50 - 80 


Gericme:  MPA  8 - 10 


Çarpma Mukavemeti:  Kj/m2 10 - 15 


Yangına Dayanıklılık: A1 - A2 


Su Emme:  % 3 -  7


Prekast ürünlerde fiyatlandırma nasıl yapılmaktadır?


Prekast ürünlerde fiyatlandırma metrekare bazında yapılmaktadır. Malzemenin birim açılımının metrekare fiyatı ile çarpılmasıyla ürünün fiyatı elde edilmektedir. Fiyatı etkileyen unsurlardan biri de ürün sayıdır. Kalıp cinsi de fiyatı etkileyen unsurlardan biridir.


Prekast ürün kullanan firmalar hangileridir?


Prekast ürün kullanan firmaların bazıları şöyle: İnova Prekast Sistemleri, DESOS, NOD Yapı, İTAŞ Mimarlık, Mavi Beton, Artantik Dekorasyon, Asya Söve, Baydeco Precast Sistemleri, Fibertaş Prekast, Met Prekast, Pera İnşaat, Eser Prekast.