Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Prof. Dr. Işık Aksulu (Mimar) kimdir?

Limak Holding’in patronu Nihat Özdemir’in Gazi Üniversitesi’nde asistanlık dönemi arkadaşıdır. Prof. Dr. Işık Aksulu, Limak Mimarlık ile Yalova Termal Otel projesine imza atmıştır. Aksulu, Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümünde öğretim elemanıdır.Prof. Dr. Işık Aksulu (Mimar) kimdir?

Prof. Dr. Işık AksuluIşık Aksulu hangi eğitimleri almıştır? 1947’de İstanbul’da doğan Işık Aksulu, Şubat 1972’de Ankara Devlet Mimarlik - Mühendislik Akademisi (A.D.M.M.A. – A.M.M.Y.O.) Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Ortadoğu Teknik Üniversitesi (O.D.T.Ü.) Mimarlık Fakültesi Restorasyon bölümünde Şubat 1982’de tamamladı. 


Doktorasını Mayıs 1994’te Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi (G.Ü.M.M.F.) Mimarlık Bölümü’nde yaptı. Işık Aksulu’nun ilgi alanları neler?Aksulu’nun ilgi alanları; tarihi çevre koruma , restorasyon , eski yapıya çağdaş eklemeler ve kentsel alan rehabilitasyonudur.Işık Aksulu’nun öne çıkan projesi hangisi? 


Prof. Dr. Işık Aksulu (Mimar) kimdir?Yalova Otel ve Gazinosu: Sağlık Bakanlığı adına Yalova Termal İlçe Belediye Başkanlığı’nın işveren olduğu proje, 2010 yılında Limak Mimarlık tarafından tasarlandı. Prof. Dr. Işık Aksulu, proje ekibinde Prof. Dr. Gediz Urak ve Mimar Aydın Koçer ile birlikte çalıştı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Prof. Dr. Işık Aksulu için ne dedi?Anadolu Ajansı’nın 27 Eylül 2010 tarihli haberine göre; Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Yalova'nın Termal ilçesinde restorasyonunu tamamlayarak açtıkları Yalova Thermal Hotel'i kar amaçlı işletmediklerini belirterek, 'Bizim en prestijli yatırımımız diye düşünüyorum' dedi.Nihat Özdemir, Termal'de Büyük Otel ve Gazino adıyla bilinen binaların yaklaşık 2 yıl süren restorasyonunun ardından butik otel olarak hizmet vermeye başlaması dolayısıyla otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Limak Grubu'nun turizmde belli bir noktaya geldiğini ve bir prestij oteli yapmaları gerektiğine inandıklarını dile getirdi. Özdemir, 'Araştırmaya geçtik ve bu yatırımımızın bir tarih, kültür anlamında olmasını çok arzuladık. Böyle bir imkan karşımıza çıktı. 30 yıl burası terk edilmiş. Düşünün ki bir binayı, hem de ahşaba dayalı bir binayı 30 yıl kaderine terk ederseniz o bina kendisini kaybeder. Dolayısıyla burada biz bu tarihi eseri tekrar canlandırarak eski özelliklerine tamamen sahip hale getirdik' diye konuştu.


Kendisinin Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde asistanlık yaptığını, aynı dönemde Mimari bölümünde asistan olarak çalışan Prof. Dr. Işık Aksulu ile yıllar sonra bu projede tekrar buluştuklarını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:


“Birbirimize saygıyla, Kocaeli Anıtlar Kurulu'na hep bağlı kalarak çalıştık ve bu eser meydana geldi. Burası kar amacıyla yapılmış bir tesis değil. Limak Turizm'in burada tarihe, ve sosyotarihe katkısı olsun diye biz bu projeyi yaptık. Buradan da gelir beklemek, kar edelim, karlı çalıştıralım diye bir düşüncemiz yok. Bizim en prestijli yatırımımız diye düşünüyorum. Ülkemize hayırlı olsun.”Işık Aksulu, hangi ödüllerin sahibi oldu?Altındağ Beled., Ankara Kalesi Koruma Geliştirme İmar Planı Yarışması - 3. mansiyon.


Gediz Urak, Işık Aksulu, Demet Irklı, Can Hersek, Cüneyt Kurtay, Nilgün Görer) 1988


Teşekkür Belgesi: 4-10 Kasım 1993 tarihlerinde misafir öğretim elemanı olarak Manchester Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde verilen ders ile sağladığı bilimsel katkı için Mimarlık Fakültesi adına 4 Ocak 1992’de gönderilen teşekkür yazısı.


Teşekkür Belgesi – Dekanlık: 25.3.1994 – İngilizce verilen örnek derste başarı göstererek İngilizce ders vermeye yetkili olduğuna dair başarı belgesi ve Dekanlık teşekkür yazısı.


Başarı Belgesi: Eğitim ve öğretim de gösterilen başarı için; Sayı: B.30.2.GÜN.0.47.00.00/010 - 02357 ve 17 03 1999 tarihli Dekanlık başarı belgesi


Türkiye Anıt – Çevre – Turizm Değerlerini Koruma Vakfı Başarı Ödülü


- Türkiye Anıt – Çevre – Turizm Değerlerini Koruma Vakfı tarafından düzenlenen proje yarışmasında başarı ödülü kazanan öğrencilere katkıdan dolayı ve proje yürüyücüsü olarak kazanılan ödül ve Dekanlık Teşekkür yazısı, 26.11.1991. İstanbul, Konu: Beypazarı İstiklal Mahallesi’nde bir geleneksel konutun yakın çevre düzenlemesi ve restorasyon projesi.


-Türkiye Anıt – Çevre – Turizm Değerlerini Koruma Vakfı tarafından düzenlenen proje yarışmasında başarı ödülü kazanan öğrenci E.Altuner’e proje yürütücüsü olarak yapılan katkıdan dolayı, Rektörlük ve Dekanlık Teşekkür yazıları, Şubat 1998. İstanbul, Konu: Niğde Aşağı Kaya Mahallesi Tarihi Yerleşim Dokusunun İncelenmesi ve Koruma Geliştirme Önerisi.


-Türkiye Anıt – Çevre – Turizm Değerlerini Koruma Vakfı tarafından düzenlenen proje yarışmasında başarı ödülü kazanan öğrenci F.Meral Halifeoğluna ve proje yürütücüsü olarak kazanılan ödül. 5 nisan 2002. İstanbul, Konu: 


Diyarbakır Cemiloğulları Evlerinin Restorasyon Önerisi


1990 / A –2 Tokat’ın Türk Devri Şehri Dokusu ile Yapıların Analiz ve Değerlendirilmesi Projesi.

Üniversite A.F.P.- Proje Yürütücüsü


06/2002-05 Müzelerde Algılama ve Aydınlatma Kriterlerinin Analizi ( Ankara Mahmut Paşa Bedesteni Anadolu Medeniyetleri Müzesi)


Üniversite A.F.P. Proje yön. C. Kurtay , Araşt. A. Başkaya, U. Aybar, I.Aksulu


Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nın Plan ve Form Özellikleri 1996Prof. Dr. Işık Aksulu ve Gazi Üniversitesi iletişim bilgileri nelerdir? Adres: GÜMF Mimarlık Bölümü 06570 Maltepe / Ankara 


Telefon: 2317400 / 2710


E-Posta: aksulu@gazi.edu.tr


Web Adresi: www.gazi.edu.tr