Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rant

Rantın kelime manası getiridir. Konut söz konusu olunca rant, en çok konuşulan konulardan biridir. Emek sarfetmeden edinilen kazanımdır.RantRant kelimesinin anlamı nedir? 


Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğü, ‘Rant’ kelimesinin karşılığını ‘Getirim’ olarak veriyor. İktisatçılar tarafından rantın tanımı "Doğanın getirisi" şeklinde yapılır. Başka bir deyişle rant hiç emek harcamadan elde edilen kazanımlardır.

Korkut Boratava göre rant, daha geniş bir yorumla, belki de "avanta" teriminin anlamına da geçerek şöyle tanımlanır: "devletin çeşitli uygulamalarla bireysel, endüstriyel veya sektörel olarak özel teşebbüs lehine herhangi bir çıkar avantajı yaratması; bu avantajın realizasyonu ve paylaşımı"dır. (Kaynak: Vikipedi)Rant kelimesi en çok ne zaman günlük dilde yer almaya başladı? 


Rant, devletin kentsel dönüşüm hamlesiyle günlük dilde daha çok kullanılmaya başlanan kelime oldu. En son, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun iddalarına 11 Kasım 2013’te cevap veren AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, rant kelimesini şu cümleler içinde kullandı; 


“Kentsel dönüşümde de rant vardır. Rantın kelime manası getiridir. Önemli olan rantın paylaşımındaki adalettir. Biz kentsel dönüşümle yeni rant alanları oluşturarak bunu vatandaşla ve kamuyla paylaşmak istiyoruz"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm ve rant ile ilgili hangi uyarıları yaptı? 


Emlakkulisi.com’un 21 Kasım 2012 tarihli haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümden rant sağlamak isteyen müteahhitlere karşı bakanlıktan vatandaşa uyarı geldi.


Bakanlık, kentsel dönüşümü fırsat bilip, vatandaşın evini yıkarak kazanç sağlamak isteyen müteahhitlere karşı uyardı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, vatandaşların, “Riskli binanızı yenileyeceğiz” diyen yetkisiz müteahhitlere karşı uyanık olmasın belirtirken, "Biz hiç kimseye yetki vermedik. Yetkili olan sadece belediyeler ve TOKİ’dir. Kamu spotu ile vatandaşı bilgilendireciğiz" dedi.Kentsel dönüşüm, bir rant projesi midir?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu soruya 5 Ekim 2012 tarihinde şöyle cevap verdi... 


Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki bütün binaların, bütün yapıların süratle kontrol edilmesini sağladıklarını belirterek, "Teknik olarak riskli bulunanların kısa bir süre içinde yıkılıp, yerine sağlıklı yapılar inşa edilmesi için gerekli mekanizmaları kurduk, işletmeye başlandı. Buradaki asıl amacımız, bir binayı yıkıp yerine yeni bir bina yapmak değil. Asıl amacımız, afetler karşısında can ve mal güvenliğini sağlayacak bir dönüşümü gerçekleştirmek. Yani rant değil, insan odaklı bir proje yürütüyoruz" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise 19 Eylül 2012’de yaptığı bir açıklamada, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanuna ilişkin, ''Bu yasanın yanına rant kelimesini getirmek, bu yasayla birlikte rant ifadelerini kullanmak çok büyük haksızlıktır'' diye konuştu. 


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016