Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rayiç bedel

Bir mülkün bugünkü piyasa koşullarındaki alım satım bedelidir. Çevresel faktörler konutun ya da arazinin rayiç bedelini etkiler.Rayiç bedel nedir?


Rayiç bedel; bir mülkün bugünkü piyasa koşullarındaki alım satım bedeline denir. Pazar değeri olarak tanımlanan rayiç bedel; piyasada oluşan değer ve emlak vergisi bedelini esas alan değer olmak üzere iki türe ayrılır.


Rayiç bedeli neler belirler?


Arz ve talep dengeleri ile semt, ilçe, mahalle, sokak, merkez ve çevresi, manzara, ulaşım, evin eski ya da yeni oluşu rayiç bedelini etkileyen faktörlerdendir. Piyasanın durumuna göre rayiç bedelleri belirlenir. Kişilerin isteğine göre bir rayiç bedeli belirlenemez.


Semtin rayiç bedeli hesaplaması nasıl yapılır?


- Şehrin içindeki konumu rayiç bedelini belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

- Doğal ve mimari güzellikler özellikleri,

- Semte yer alan alışveriş merkezleri, dükkanlar, eğlence merkezleri, önemli konut projeleri bu değeri artırır.

- Semt içinde bulunan önemli eğitim merkezleri,

- Merkezi bir lokasyonda olması dikkat edilmesi gereken bir maddedir.

- Bölgede yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumu da bu sebeplerden biridir.


Rayiç bedel

Rayiç bedel İstanbul'da hangi semtlerde düşük?


1. Esenler

2. Bağcılar

3. Esenyurt

4. Çekmeköy

5. Ümraniye

6. Bayrampaşa


2B arazilerinde rayiç bedel hesaplamaları nasıl oldu?


Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin yapılan yeni düzenlemeye göre 400 metrekareye kadar olan kısmın rayiç bedelinde yüzde 50’si hesaplanacak. ”Milli Emlak Genel Tebliği” 10 Şubat 2013  tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yayınlanan tebliğe göre satış şu şekilde açıklandı:


"Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanması şartıyla, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50′sini, hak sahipliğinin devredilmesi halinde ise taşınmazın sadece 400 metrekaresi için rayiç bedelin yüzde 50′si esas alınarak ve hak sahiplerinin hisselerine oranlanmak suretiyle hesaplanacak bedeli, taşınmazın bundan fazlası ile diğer taşınmazları için rayiç bedelin yüzde 70′ini."