Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rayiç bedel belgesi nereden alınır?

Satışa konu olan taşınmaz malların değeri, rayiç bedel belgesi üzerinde görülebiliyor. Peki, rayiç bedel belgesi nereden alınır?


Satışa konu olan taşınmaz malların değeri, rayiç bedel belgesi üzerinde görülebiliyor. Gayrimenkullerin rayiç bedelin belirlenmesinde semt, ilçe mahalle, manzara, ulaşım, sokak gibi unsurlar göz önünde bulunduruluyor.


Konutun şehir merkezinde veya merkez dışında bulunması rayiç bedeli belirleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Konuma ek olarak; Alışveriş merkezleri, dükkanlar, eğlence merkezleri ve önemli konut projeleri; Eğitim merkezleri; Merkezi lokasyon; Sosyo – ekonomik durum gibi etkenler de rayiç bedeli etkileyen unsurlar arasında bulunuyor. 


Rayiç bedel tespitleri, gayrimenkulün türüne göre defterdarlıklar veya mal müdürlükleri tarafından yapılıyor. Belirlenen bu bedel doğrultusunda ise, gayrimenkul satışları yapılıyor.


Peki, rayiç bedel belgesi nereden alınır? Rayiç bedel nasıl öğrenilir?


Rayiç bedel belgesi, gayrimenkule ve gayrimenkulün rayiç bedeline ilişkin bilgilerin yer aldığı belge oluyor.


Taşınmaz rayiç bedeli belgesinin temin edilebilmesi için taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gitmek yeterli oluyor. Ada ve parselden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor. 


Ayrıca, rayiç bedel bilgileri belediyeyi telefon ile arayarak da öğrenilebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com